Sosyal Medya

Döviz

Ankara’ya swap kapıları yavaş yavaş kapanıyor

Reuters’a konuşan bir hükümet yetkilisi, swap anlaşmasına ne kadar yaklaşıldığının net olmadığını söylüyor. Zira salgın sadece Türkiye’yi değil, tüm dünya ekonomilerini hırpalıyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir üst düzey yetkili, “Görüşmeler özellikle Katar, Çin ve İngiltere ile daha iyi durumda. Belli bir miktarda kaynağın sağlanacağı konusunda iyimserim… anlaşmaya varılması çok uzun sürmeyebilir” diyor...

Ankara’ya swap kapıları yavaş yavaş kapanıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, krizden çıkış için diğer ülkelerle swap anlaşmasının yollarını arıyor. ABD Merkez Bankası (Fed) ile bir süredir pazarlıklar yürüten iktidar, buradan henüz olumlu bir yanıt alabilmiş değil. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası da Türkiye’ye kapıları kapattı. Ahval’de bunun haberini gerekçeleri ile birlikte yayımladık.

Ankara, dış kaynak sağlamak için bu kez rotasını Tokyo, Londra, Pekin ve Katar’a çevirdi. AKP’nin Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Türkiye’nin yeni swap hatları kurmayı amaçladığını teyit etti.

Türk lirası son zamanlarda hızla değer kaybederek geçen hafta dolar karşısında 7,26 ile tarihi dip seviyeyi gördü. Her ne kadar bu hafta bir miktar değer kazansa da liranın kayıpları ülkenin düşük döviz rezervleri ve yüksek borçları hakkında endişelere neden oluyor. Bu nedenle olası swap anlaşmalarının lira üzerindeki baskıyı azaltacağı düşünülüyor.

 

Reuters’a konuşan bir hükümet yetkilisi, swap anlaşmasına ne kadar yaklaşıldığının net olmadığını söylüyor. Zira salgın sadece Türkiye’yi değil, tüm dünya ekonomilerini hırpalıyor.

Yatırımcılar Türkiye’nin faiz artırımı veya Ankara’nın reddettiği IMF’den yardım almak ve sermaye kontrolleri başlatmak gibi zor seçenekleri değerlendirmek zorunda kalabileceğine işaret ediyor.

Ancak Türk yetkililer, IMF ile herhangi bir anlaşmaya sıcak bakmayan Türkiye’nin ‘sermaye kontrolü’ gibi bir düşüncesinin bulunmadığının altını ısrarla çiziyor.

Adının açıklanmasını istemeyen bir üst düzey yetkili, “Görüşmeler özellikle Katar, Çin ve İngiltere ile daha iyi durumda. Belli bir miktarda kaynağın sağlanacağı konusunda iyimserim… anlaşmaya varılması çok uzun sürmeyebilir” diyor.

Diğer iki yetkili ise, Türkiye’nin potansiyel kaynak sağlayabileceği Japonya ile temas kurulduğunu belirtirken, bir diğer yetkili swap müzakerelerinin hızlı sonuçlandırılması için ek bir görüşme gerçekleştirilebileceğini söylüyor.

Türkiye’nin 12 aylık dış borç yükümlülüğü 170 milyar dolara yakın ve bu yükümlülüklerin yaklaşık yarısının ağustos ayına kadar ödenmesi gerekiyor.

New York’taki AllianceBernstein’deki gelişmekte olan ülke tahvili birimi direktörü Shamaila Khan, “Türkiye’nin özellikle dış kırılganlıklarını göz önünde bulundurarak bu süreci nasıl atlatacağını gerçekten öngöremiyorum” yorumunu yapıyor.

Albayrak 6 Mayıs’ta Türkiye’nin yeterli olandan da fazla döviz rezervi olduğunu söyleyerek, sermaye kontrolleri getirilmesi gibi bir planları olmadığını söylemişti.

Ancak, önce dövizde işlem yasağı getirilen üç yabancı banka operasyonu, ardından da Citigroup ve BNP Paribas hakkında soruşturma peşi sıra geldi.

Bir Japon hükümet yetkilisi Tokyo’nun şimdilik Türk lirasını yakından izlemenin ötesinde bir planı olmadığını, ancak ‘gerçek bir krize dönüşürse’ G7 ülkelerinin veya IMF’nin Türkiye’yi kurtaracağını söyledi.

Brown Brothers Harriman’ın küresel para birimi stratejisi başkanı Win Thin, “Bu olanlar son Türk lirası krizinin tekrarı gibi. Geçen iki yılda Türkiye’nin temellerinde yatırım yapmayı daha da zorlaştıran (politikalar hariç) şaşırtıcı düzeyde az şey değişti” diyor.

Şimdilik yetkililer, sermaye kontrollerinin “kesinlikle gündemde olmadığını” ifade ediyorlar.

 

 

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin “Türkiye döviz krizini önlemeye çalışıyor” haberine dikkat çeken ekonomist Murat Muratoğlu ise, “Türkiye’nin önünde iki seçenek var, ya sermaye kontrolü ya da IMF ile anlaşma yapmak” yorumuna sonuna kadar katıldığını kaydediyor ve ekliyor:

 

“Fiili olarak batsak bile, batmadığımıza inandırılabilecek milyonlar var memlekette. Bugün yaşanan sorunlar uzun vadeden gelen yıllardır ülkenin yön değiştirmesinin yan etkileri… Her geçen gün yeni vergilerle tanışacağız.”

 

Kaynak:  Ahval

 

Geldiğimiz nokta: Ya faiz artırımı, ya sermaye kontrolleri

 

Dolar kıtlığı ve Türkiye’nin “swap kredisi” arayışı

 

Kerim Rota Yazdı: Dövizde Rıfkı ve son iki kimde kalacak?

 

TL:  Hotel Californiya’yı dinlediniz mi?

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler