Sosyal Medya

Döviz

ANALİZ:  Fed TL’na yaramadı

Suni olarak düşük tutulan kur ve faiz yerli tasarruf sahibini birikimlerini finans sistemi dışında değerlendirmeye zorluyor adeta. Yabancılar ise son varlıklarını da satarken, Eylül ayında cari açık ve net dış borç ödemelerinin sürüyor olması mümkün. Hem finansal hem de ticari piyasalarda yaşanan döviz sıkışıklığı, kuru yukarı itiyor....

ANALİZ:  Fed TL’na yaramadı

Öğle molası yaklaşırken, dolar/TL kotasyonları 7.54’e tırmanarak, tarihi rekorunu kırdı.  Fed FOMC açıklaması yatırımcıları tatmin etmediği için tüm Gelişmekte Olan  Ülke (GOÜ, Piyasalar = GOP) FX satıcılı.  Türkiye’de Fed ve GOP’tan gelen olumsuz rüzgarın yanında TCMB PPK öncesi yeni pozisyonlar da alınıyor olabilir. Ancak, dolardaki ani yükseliş için temel neden Ankara’nın inatla kuru savunma gayreti.

Öğle saatlerinde GOÜ FX dolara karşı ortalama %0.2 değer yitirirken, %1 düşen Güney Afrika Cumhuriyeti randı ve %0.55 gerileyen TL başı çekiyor.

Fed beklenenin tersine ABD ekonomisinde toparlanmanın süreceğini öngören yeni büyüme ve işsizlik tahminleri yayınlarken, faizleri çok uzun süre sıfırda tutma politikasına da açıklık getiremedi. 17 Fed FOMC üyesinden dördü 2023’te ilk faiz artırımını beklediklerini işaret ettiler. Bu durumda, Fed’in uzun süre faizleri sıfırda tutma vaadinin de içi boş kaldı. Sonuç olarak Dolar Endeksi sabahtan bu yana %0.35  değer kazandı. ABD DİBS getirilerinin de umulandan daha çabuk yükseleceği beklentisi yayılıyor.

 

Yine de TL’nin değer kaybının gerçek nedenleri siyasi kararlarda gizli. Moody’sin önce Türkiye sonra bankaların notunu indirmesi ile yabancılar nerdeyse tamamen bankacılık hisselerinden çıkıyorlar. TCMB’nin fonlamayı kısarak politika faizini %11.25’e kadar yükseltmesi bekleniyordu, ama TCMB 10.30% civarında durdu. Satışların bir nedeni de 24 Eylül PPK toplantısında da TCMB’nin en yüksek borç verme faizi olan Geç Likidite Penceresi faizini yükseltmeyeceği yönünde yeni beklentiler  de olabilir.

Saray, Fahrettin Koca’dan gelen aşının yıl sonunda hizmete sunulacağı ve salgının sonuna gelindiğine dair açıklamalarından ilham alarak döviz kurunu suni düzeylerde tutma çabasını sürdürüyor. Ek olarak, Saray’ın Sakarya-I doğal gaz havzasından 320 milyar metreküpten çok daha fazla gaz elde edileceği yönünde de beklentileri var. Bu nedenle, faiz artırımı ve kuru dalgalanmaya bırakma gibi opsiyonlar en son ana kadar kullanılmayacak.

Suni olarak düşük tutulan kur ve faiz yerli tasarruf sahibini birikimlerini finans sistemi dışında değerlendirmeye zorluyor adeta. Yabancılar ise son varlıklarını da satarken, Eylül ayında cari açık ve net dış borç ödemelerinin sürüyor olması mümkün. Hem finansal hem de ticari piyasalarda yaşanan döviz sıkışıklığı, kuru yukarı itiyor.

Bugün döviz pazarında yaşananlar Moody’sin bahsettiği ödemeler dengesi krizine giden yolun ilk merhalesi  değil. TCMB yakında biraz daha yüksek montanlarda dolar swap ihalesi açar, ya da yine munzam karşılıkları yükselterek döviz cephanesini yeniler. Bu dövizler kamu bankalarına transfer edilirken, dolar/TL’ye müdahale yeniden başlar.

Ama ekonomik dengeler ve yatırımcı psikolojisini bozan ekonomi politikası sonunda iflas etmeye mahkum. Soru “kriz olacak mı?” değil, “Ne zaman olacak?”  Bu soruya kesin cevap veremeyen yatırımcı ve şirketler de “neme lazım” diyerek, TL’den kaçıyor.

Olay bu kadar basit, ama Ankara’ın gözünde ideoloji gözlüğü var.

 

 

FÖŞ

 

FÖŞ:  Moody’s Darbesi Cari Açık ve Bütçe Finansmanını Güçleştirir

 

Fed’den muğlak ve karmaşık bir mesaj geldi

 

 Vatandaş dövize devam dedi…

 

Kıbrıs İktisat Bankası: ‘FED piyasaları tatmin edemedi’

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler