Sosyal Medya

Döviz

ANALİZ:  Dolar fiyatlaması değişti

Dolarda Eylül’de yeni bir ayı trendi başlaması olası. Sebebi de Trump-Biden başkanlık yarışı. Piyasalar Trump’ı tercih ediyor, ama Biden son bir ayın anketlerinde ortalama 9 puan önde göründüğü gibi, çok sayıda başkan seçen delege üreten kritik eyaletlerin  çoğunda da Trump’ı geçmeyi başardı....

ANALİZ:  Dolar fiyatlaması değişti

Dolar Endeksi AB’nin Euro750 milyar Ortak Borçlanma ve Harcama Paketi’nde mütabakat sağlamasından sonra gerilemesini hızlandırdı. Bu sabah Asya’da majör para birimlerine karşı değer kaybını sürdüren dolar, İngiliz Poundu, yüksek faiz getirisi sunan FX ve Euro’ya karşı zayıf seyrediyor. Dolar Endekis 95.65’e kadar geriledi.  Sene başından bu yana risk iştahına ters orantılı hareket eden Dolar Endeksi, artık başka gerekçelerle trade  ediyor olabilir. Nedir bu gerekçeler?

 

Sene başından bu yana S&P500’un yukarı hareketi ki risk iştahında yükselişi ifade eder, Dolar Endeksi’ni zayıflattı. Bu yüzden dolar endeksi risk iştahının ters yönlü göstergesi oldu diyebiliriz. Fakat, Temmuz’dan itibaren traderların dolara bakışının değiştiğini düşünüyorum. Dolar artık ABD’de Covid-19 vakalarının seyri, Mali Uçurum ve başkanlık yarışındaki gelişmelere göre fiyatlanacak.

Bu kanaate varmamın sebebi, altının 2020 zirvesini her gün egale etmesi. Altına talep riskten kaçışın en somut simgesi. İtiraf edeyim, petrolde fiyat artışı ve VIX’de gerileme hala risk iştahının sürdüğünü gösterebilir, fakat bunların geçici olacağı düşüncesindeyim. Nihayetinde, S&P500 gibi majör hisse endekslerinin Haziran başından bu yana çok dar bir bantta yataya geçmesi ve Gelişmekte Olan Ülkeler tahvillerinde faiz makası daralmasının durulması risk alma eğiliminin durulduğunu daha somut vurguluyor.

 

Dolar artık ABD ekonomisi ve siyasetini fiyatlayabilir. ABD’de Covid-19 vakalarının artması ve ekonominin faize hassas olmayan kesimlerinde yavaşlama, doların değer kaybı için ilk sebep. Asıl dolar satış nedeni ise, Beyaz Saray, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında süregelen ikinci mali destek paketi pazarlığı. Bu pazarlık henüz sonuca varmadı. Ek işsizlik ödeneklerinin Temmuz sonunda kesilmesi ise ekonomide şok etkisi yaratacak. Doların toparlanması ancak Beyaz Saray ve Kongre miktarı $1.5 trilyonu aşan bir mali destek paketinde anlaştıktan sonra gerçekleşebilir.

Fakat, dolarda Eylül’de yeni bir ayı trendi başlaması olası. Sebebi de Trump-Biden başkanlık yarışı. Piyasalar Trump’ı tercih ediyor, ama Biden son bir ayın anketlerinde ortalama 9 puan önde göründüğü gibi, çok sayıda başkan seçen delege üreten kritik eyaletlerin  çoğunda da Trump’ı geçmeyi başardı. Piyasaların Trump’ı tercih etmesi yanında, Trump’ın seçilmek için Ticaret Savaşları ve ABD’de süregelen iç karışıklıkları körükleyecebileceği algısı da doların değer kaybına neden olacak.

 

Websitemi ziyaret etmenizini rica ediyorum:  http://atillayesilada.com/2020/07/22/erdoganomics-epidemics-and-politickings-a-story-of-turkey-2021/

 

 

FÖŞ anlattı:    Ekonomi Tarihini Değiştirecek 2 Olay: AB Liderler Zirvesi ve ABD’de Mali Uçurum

 

Avrupa Birliği 1,8 trilyonluk pakette uzlaştı

Erkan Öz: “ABD ve Çin, dünyayı ‘dolar ve yuan’ diye bölecek”

 

CNBC:  Ons altın nereye kadar yükselir?

Murat Murathan: Dolara müdahalenin böylesi görülmedi! Fırlama noktası neresi?

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler