Sosyal Medya

Döviz

Alternatif Piyasa raporu:  Repo, DİBS  ve CDS

3 ay vadeli 1 milyar USD tutarındaki Dolar/TL swap ihalesinde TL faizi %10,13 olurken, 2,1 milyar USD teklif geldi. BİST Repo-Ters Repo Pazarında ise işlem hacmi 106 milyar TL’ye gerilerken, TLREF oranı %10,47 seviyesine yükseldi....

Alternatif Piyasa raporu:  Repo, DİBS  ve CDS

QNB Finansbank:  CDS’ler yatay

Geçen hafta AstraZeneca’nin aşı çalışmalarının, hastalanan bir kişi hakkındaki endişeler nedeniyle durdurulduktan sonra denemelere yeniden başlatıldığını bildirilmesi, global risk iştahında bir miktar toparlanmaya yol açtı. Geçen Cuma günü S&P günü yatay kapattıktan sonra, bugün Asya piyasalarında sınırlı yükseliş gözlendi.

Geçen hafta ECB’nin ek parasal genişlemeye gitmemesi ile EUR/USD 1.1850 civarında seyretmeyi sürdürüyor. 10 yıllık ABD tahvil faizi %0.67 seviyesine hafif geriledi. Brent petrol fiyatı 40 dolar civarında seyrediyor.

Yurtiçinde Cuma günü TL likidite sıkışık seyretmeyi sürdürdü. TCMB’nin geleneksel yöntemle düzenlediği 1 aylık repo ihalesinde ortalama faiz %11.28 ile önceki güne göre değişmedi ve geç likidite faizi olan %11.25’in bile üzerine çıktı. Gecelik ON referans faiz TLREF %10.47 ile TCMB’nin gecelik borç verme faizinin 72 baz puan üzerine çıktı.

TCMB’nin ortalama fonlama faizi ise 7 baz puan artışla %10.29 oldu. Para piyasası faizlerindeki bu yükselişe rağmen henüz bankalar TCMB’nin geç likidite fonlama imkanını kullanmıyor.

Cuma günü, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin dış kırılganlıklarının yanında mali tamponlardaki aşınmayı ve kurumsal zorlukları işaret ederek ülkenin kredi notunu B1’den B2’ye indirdi. Kuruluş Türkiye’nin not görünümünü ise “negatif” olarak korudu. Bu not seviyesi, yatırım yapılabilir seviyenin 5 kademe altında bulunuyor. Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından S&P Türkiye için kredi notu B+ ile Moody’s’in 1 kademe üzerinde, Fitch Ratings’in ise BB- ile 2 kademe üzerinde bulunuyor. S&P’de not görünümü durağan, Fİtch’te ise negatif izlemededir.

USD/TL Cuma günü hafif yükselerek 7.48 civarına yükseldikten sonra bugün de benzer seviyelerde seyrediyor. 5 yıllık Türkiye CDS’i, Moody’s haberi öncesinde yatay kalarak 508 baz puan oldu. 2 yıllık tahvil faizi de değişmeyerek %13.2 seviyesinde seyretti.

Hazine bugün 7 yıl vadeli FRN ihalesi düzenleyecek. Yarın da 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ve 4 yıl vadeli TLREF’e endeksli tahvil ihaleleri var.

 

Halk Yatırım:  Fonlama maliyeti yükseliyor

 

GOÜ para birimlerinin ABD dolarına karşı karışık seyir izlediği günde, Türk Lirası 7,4770 seviyesi ile en çok değer kaybeden para birimi olarak hafta kapanışını yaptı. BİST Kesin Alım Satım Pazarında ise toplam işlem hacmi 870 milyon TL olurken, 2 ve 5 yıl vadeli gösterge tahvillerde işlem gerçekleşmedi. 10 yıl vadeli gösterge tahvil bileşik faizi ise önceki güne göre değişmeyerek %13,70 seviyesinden günü tamamladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün Mayıs 2027 vadeli değişken faizli tahvilin yeniden ihracını düzenleyecek.

TL likidite tarafında TCMB dönüşünün olmadığı günde 28 gün vadede 10 milyar TL’lik geleneksel yöntemle repo ihalesi açtı. İhalede ortalama faiz önceki güne göre değişmeyerek %11,28 seviyesinde oluştu. Piyasanın kalan likidite ihtiyacı gecelik vadede %9.75 oran ile BİST Repo Pazarı’ndan ve TL interbank kanalıyla karşılanmaya devam edilirken, toplam fonlama tutarı 302 milyar TL’ye geriledi.

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ise %10,29 seviyesine yükseldi. Haftalık vadede açılan Dolar/TL ve Altın/TL swap ihaleleri ile piyasaya 18 milyar TL fonlama yapıldı. Diğer yandan ertesi gün valörlü yapılan 3 ay vadeli 1 milyar USD tutarındaki Dolar/TL swap ihalesinde TL faizi %10,13 olurken, 2,1 milyar USD teklif geldi. BİST Repo-Ters Repo Pazarında ise işlem hacmi 106 milyar TL’ye gerilerken, TLREF oranı %10,47 seviyesine yükseldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı pandemi sonrası uyguladığı strateji kapsamında itfasının oldukça üzerinde borçlanmasıyla TCMB nezdinde tutulan TL cinsi kamu mevduatı büyüklüğü tarihi seviyelere ulaştı. Önümüzdeki üç ay itfasının çok altında borçlanma hedefleyen Hazine’nin kamu mevduatında biriken tutarla itfa ödemelerini rahatlatacağını söyleyebiliriz.

 

Moody’sden gece yarısı darbesi

 

İş Yatırım:  Moody’s kararı piyasaları etkilemez

 

Prof. Dr. Hakan Kara ile Söyleşi; Kredi genişlemesi dolar/TL’yi nasıl etkiliyor? MB hangi adımları atıyor?

 

Erdal Sağlam: Ötelenen vergiler nasıl ödenecek?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler