Sosyal Medya

Döviz

ABD-Çin bir yana; Trump’tan AB’ye tehdit: Ya anlaşması yapın ya da ‘çok yüksek tarifelerle’ katlanın

IMF ve Dünya Bankası gibi kurumlar, küresel büyüme beklentilerini aşağı yönde revize ederken, ABD-Çİn gerginliğinin tam olarak sonuçlanmadığına; ABD-AB arasındaki görüşmlerin de yarattıkları belirsizlikler üzerinden başta AB ekonomisi olmak üzere küresel ekonomik büyümeye zarar verdiğine işaret etmekte. 

ABD-Çin bir yana; Trump’tan AB’ye tehdit: Ya anlaşması yapın ya da ‘çok yüksek tarifelerle’ katlanın

Çarşamba günü, Başkan Trump Davos’ta CNBC’ye verdiği röportajda eğer AB bloğu ABD ile bir ticaret anlaşmasını kabul etmezse AB’nin otomobil sektörünü cezalandırma uyarılarını yineledi. AB’nin ise şimdiye dek çoktan ABD Başkanı Trump’ın otomobil ithalatı üzerine konacak ağır vergi tehdidi ile başa çıkmaya hazırlıklı olması gerekiyor.

Trump: “Avrupa Komisyonu’nun yeni başkanı ile bir araya geldim ve harika bir görüşme yaptım. Ama dedim ki, ‘bak, eğer bir şey almazsak, harekete geçmem gerekecek’ ve eylem otomobilleri ve ülkemize gelen diğer şeyler için çok yüksek tarifeler olacak” dedi.

Trump CNBC’ye verdiği demeçte, AB’nin ticaretle ilgili bir anlaşma yapmak zorunda olduğunu söyledi. “Başka seçenekleri yok” dedi.

Davos’ta Fox Business News ile yapılan ayrı bir röportajda Trump, AB otomobillerindeki tarifelerin yüzde 25 olabileceğini söyledi.

Trump, söz konusu tarifelerde birkaç kez tetiği çekmeyi geciktirdi, ancak şimdi tehditlerini yine ticaret görüşmelerinde kaldıraç elde etmek için kullanmakta.

Otomobiller, özellikle de avro bölgesinin en büyük ekonomisi olan Almanya için, AB için hayati bir ihracat kalemi. Geçen yıl, AB’de imalat sektörü durgunluğa girmişti.

Trump’ın olası cezalandırıcı tedbirleri sadece AB’nin otomotiv sektörüne yönelik değil.

ABD ayrıca, Paris’in Washington’un ABD teknoloji şirketlerine zarar verdiğini söylediği dijital hizmet vergisi üzerinden şampanyadan el çantasına kadar Fransız mallarına yönelik yüzde 100’e varan vergilerlerle de tehdit etmekte.

Çarşamba günü, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire Davos’ta ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Fransız şirketlerden bu yıl dijital vergisini ödemesini istenmeyeceğini ve Mnuchin’in tarife tehdidini askıya almayı kabul ettiğini söyledi.

ABD, Ocak ayında Çin ile Faz 1 ticaret anlaşması imzalamış ve ticaret gerginlikleri endişelerini hafifletmişti. Ancak IMF ve Dünya Bankası gibi kurumlar, küresel büyüme beklentilerini aşağı yönde revize ederken, ABD-Çİn gerginliğinin tam olarak sonuçlanmadığına; ABD-AB arasındaki görüşmlerin de yarattıkları belirsizlikler üzerinden başta AB ekonomisi olmak üzere küresel ekonomik büyümeye zarar verdiğine işaret etmekte.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler