Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

YORUM:  Yabancı yatırımcı niye Türkiye’den kaçıyor?

Yüksek faiz yok, hisse alabilirsin, ama satamazsın. SWAP yapamazsın. Kısacası, benim işine gelirse yatırım yaparsın, gelmezse, popoya tekme. Yabancı niye gelsin?

YORUM:  Yabancı yatırımcı niye Türkiye’den kaçıyor?

Yabancı finansal yatırımcılar geçen hafta itibarıyla son bir yılda $14.34 milyar hisse ve DİBS sattılar. EFPR verilerine göre ise Gelişmekte Olan Piyasa (GOP) fonlarına son 10 haftadır aralıksız taze para giriyor. Borsa F/K bazında bu denli ucuzken, DİBS bileşik getirileri %13’leri yukarı kırmışken, TL sene başından bu yan dolara karşı %22 değer kaybetmişken, yabancı niye gelip kelepire konmaz?   Cevabını önce Turkcell hissesinde yaşananlar, sonra da Okan Müderrisoğlu veriyor….

 

Turkcell’de ne oldu?

 

BorsaGündem’e göre, Turkcell hisselerinde 3 dakikada Ak Yatırım üzerinden gelen 2 milyon lotluk satış, hisseyi yüzde 6 düşürerek devre kestirdi. Saat 17.01’de yaşanan devre kesici borsada bir anlık paniğe neden oldu. Neler olduğunu anlamaya çalışan büyük oyunculardan gelen satışların etkisiyle gün boyu artıda olan endeks bir anda eksiye geçti. Turkcell hisseleri yeniden işleme açıldıktan sonra kayıpları önemli oranda telafi etti. Saat 17.35 itibarıyla 14.20 liraya kadar tekrar çıkan hisselerde kayıp yüzde 0,21 ile sınırlı kaldı. Turkcell hisseleri 13.56 liraya kadar düşüş kaydetti. Bu gelişme üzerine borsa da yeniden artıya geçerken endeks, 1100 puanın üzerine çıktı.

 

Peki, devlet ne yaptı?  Cevabı bu sabah Dünya’dan okuyoruz:

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Turkcell İletişim Hizmetleri pay piyasasında 15 Eylül 2020 tarihinde meydana gelen fiyat ve miktar hareketleri nedeniyle 18 Eylül 2020 tarihli işlemlerden başlamak üzere UBS AG London Branch unvanlı yatırımcı tarafından Borsa İstanbul’a Doğrudan Piyasa Erişimi aracılığıyla emir iletilmesinin askıya alınmasını kararlaştırdı.

 

Niye?  Cürüm nedir?  Artık fiilen devlet kontrolünde olan hisseleri satmak suç mudur?

 

Okan Müderrisoğlu:  Nasıl yabancı sermaye istiyoruz?

SABAH yazarı Okan Müderrisoğlu 10 Eylül’de yayınlanan “Türkiye ekonomisi: ‘Öldürmeyen acı güçlendirir!” başlıklı makalesinde devletin hangi şartlarda yabancı sermaye kabul edeceğini sıralıyor:

Ne savunuldu?

“Varsa yoksa yabancı sermaye gelsin” tezi işlendi.

Peki, “Yabancı nasıl gelir?”

Cevabı net:

“Yüksek faiz verirsen!”

Şimdi, hükümet edenlerin mesajı ne?

“Ben, yüksek faiz veremem. Sadece yüksek faiz için gelecekse, kusura bakmasın! Ama yatırım yapacaksa, hisse senedi, devlet iç borçlanma senedi alacaksa buyursun gelsin başımızın üstünde yeri var. Çıkmak mı istiyor? Buyursun alsın parasını çıksın. Lakin ‘Ben, Türkiye’ye gelirken de çıkarken de operasyon çekerim’ diyorsa buna izin vermeyiz. Yani, ‘Girerken dövizi yüksekten bozduracaksın, çıkarken düşükten!’ Böyle bir dünya yok!

 

Yüksek faiz yok, hisse alabilirsin, ama satamazsın. SWAP yapamazsın. Kısacası, benim işine gelirse yatırım yaparsın, gelmezse, popoya tekme. Yabancı niye gelsin?

 

Sonuçları da böyle oluyor işte

Halk Yatırım geçen haftanın yabancı işlem hareketlerini şöyle özetliyor:  TCMB verilerine göre, yabancı yatırımcılar 11 Eylül 2020’de sona eren haftada fiyat ve kur etkilerinden arındırılmış olarak,

– Hisse senetlerinde net 30 mln$ satış yaparken, son bir yılda kümülatif para çıkışı 5.84 mlr$ oldu.

– Devlet iç borçlanma senetlerinde net 32 mln$ satış yaparken, son bir yılda kümülatif para çıkışı 8.5 mlr$ oldu.

– Endeksin % 1,5 yükselişle kapandığı haftada VESTL, ASELS, AEFES en çok para girişi görülen hisseler olurken, GARAN, KCHOL, TCELL en çok para çıkışı görülen hisseler oldu.

Bu rakamlar ile, son bir yılda hisse senedi ve tahvil & bono piyasalarında toplam 14.34 mlr$ para çıkışı gerçekleşti.

 

Ve 16 Eylül’de Bloomberg.com’da şu haber çıkıyor:

“Turkey Bank Stocks Sink to Record Discount Amid Foreign Exit”

Yani “Turk banka hisselerinin iskontoları yabancı kaçışı yüzünden rekor düzeylere genişledi”.

 

Linki buradadır:   https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-09-17/turkish-bank-stocks-dumped-by-foreigners-sink-to-record-discount

 

Düşünün,  EĞER o $14.34 milyar sıcak para kaçmasaydı, dolar/TL bu sabah 7.55 olur muydu?  TCMB rezervleri eksiye döner miydi?  O para Türkiye’de kalsaydı, üstüne de GOP ortalaması kadar finansal yatırım alsaydık, bugün faiz artırma mecburiyeti hasıl olur muydu?

 

Kim kime operasyon çekiyor Okan Abi?

 

FÖŞ

 

ANALİZ:  Fed TL’na yaramadı

 

Rahim Ak Yazdı: Yatırımcıyı Mercedes’le tavlıyorlar!

 

Cemre Yoldaş:  Borsa’da celladına aşık olmak

 

Yapı Kredi Yatırım Strateji Notu: Korkunun Ötesinde Kader mi Bekler?

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler