Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Yıl sonu  banka karları için ilk tahmin geldi

      Ziraat Yatırım raporundan bankalar kısmını sunuyoruz   Tahminlerimizde Etkili Olan Faktörler   Bankacılık sektörü karı 2019 yılının…

Yıl sonu  banka karları için ilk tahmin geldi

 

 

 

Ziraat Yatırım raporundan bankalar kısmını sunuyoruz

 

Tahminlerimizde Etkili Olan Faktörler

 

Bankacılık sektörü karı 2019 yılının Ekim-Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre %14, bir önceki çeyreğin ilk iki ayına göre ise %25,5 oranında artış kaydetmiş ve 10,7 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

 

Merkez Bankası’nın yapmış olduğu yüksek faiz indirimlerinin mevduat maliyetleri üzerinde etkisinin son çeyrekte daha belirgin bir şekilde hissedilmesi ve sektör karlılığına olumlu katkısının artarak devam etmesi beklenmektedir. Buna ilaveten, swap maliyetlerindeki düşüşe bağlı olarak ticari zararda azalmanın bankacılık sektörü karlılığını olumlu etkilemesi öngörülürken, kredilerdeki artış kaynaklı ücret ve komisyon gelirlerinin sektör karlılığını desteklemesi beklenmektedir. Diğer taraftan, TÜFE endekslilerde gerçekleşen düşük enflasyona bağlı yapılan dönem sonu düzeltmeleri sektör karlılığına olumsuz etki edecektir. Ayrıca, bankaların 2020 yılına daha temiz bir bilanço ile girme istekleri, ihtiyatlı yaklaşımlar ve yılsonu düzeltmeleri nedeniyle genel olarak karşılık giderlerinin banka karlılıklarına baskı yapması beklenmektedir.

 

Toplam kredilerde artış karları destekler

 

Sektörde son çeyrekte (27 Eylül 2019 – 27 Aralık 2019 tarihli haftalık veriler) bir önceki çeyreğe göre, TL cinsi kredilerde %5,5, YP kredilerde ise kur kaynaklı %3,5 oranında artış kaydedilmiştir. Böylece toplam krediler %4,72 oranında (bir önceki yatay görüntüye karşın) oldukça yüksek bir artış kaydetmiştir. Aynı dönemde TL mevduatlarda %10,5, YP mevduatlarda da %5,7 oranında artış kaydedilmiş ve toplam mevduatlar %8 oranında yükselmiştir. Kamu mevduat bankalarında çeyreksel kredi artışı %3,8 ile bir önceki çeyreklerin aksine görece düşük kalırken, son çeyrekte, yerli özel ve yabancı mevduat bankaları da kredilerdeki büyümeye katılmış ve sırasıyla %4,6 ve %5,6 oranlarında artış kaydedilmiştir. Yerli özel ve yabancı mevduat bankalarında bir önceki çeyrekte kredilerde düşüş kaydedilmişti.

TÜFE endekslilerle ilgili düşük gerçekleşen enflasyona bağlı olarak düzeltmelerin genel olarak tüm bankalarda olumsuz (İş Bankası ve Vakıfbank hariç) etkisi olmuştur.

 

Net faiz gelirlerinde tüm bankalarda genel olarak çeyreksel yüksek artış kaydedilmiştir. Bu artış, TÜFE endekslilerin genel olarak negatif etkisine karşın, kredi mevduat makasındaki açılmanın olumlu katkısı ile yüksek swap kullanımından kaynaklanmıştır.

 

Ticari kar-zarar kaleminde, genel olarak swap maliyetlerindeki düşüşün olumlu katkısıyla çeyreksel bazda zarar kaleminde kayda değer düşüş beklenmektedir.

 

Bankalar yüksek karşılık ayırmak isteyebilir

 

Bankalar, oldukça iyi seviyede gerçekleşen net faiz gelirlerine ve düşen swap maliyetlerinin olumlu katkısına karşın, yılın son çeyreğinde karşılıkları yüksek tutarak 2020 yılına daha temiz bilançolarla girme isteğinde olmuşlardır. Bu nedenle Akbank, Garanti ve Yapı Kredi’nin karlılıklarında çeyreksel düşüş kaydedilmesi beklenmektedir. Diğer taraftan kamu bankaları geçen çeyrekte çok düşük kar elde etmeleri nedeniyle, karşılık giderlerini yüksek tutmalarına karşın çeyreksel olarak yüksek kar artışları kaydedecekleri düşünülmektedir. İş Bankası’nda ise çeyreksel kar artışı kamu bankalarına benzemektedir. Hem net faiz gelirlerindeki artış hem de swap giderlerindeki iyileşme, bir önceki çeyreğe göre karşılık giderleri yüksek olsa bile, bankanın yüksek kar açıklamasına neden olabilir. Ana hissedarlar arasında hisse devrinin olacağı Yapı Kredi Bankası’nın ise 2020 yılına önemli bir sorun bırakmama ve ihtiyatlılık kapsamında çok yüksek seviyede karşılık gideri yazarak bu çeyrek oldukça düşük kar açıklayacağı beklenmektedir.

Tüm bu gelişmelere bağlı olarak, tahminlerimize göre, 2019 yılının son çeyreğinde takibimizdeki bankaların toplam karlarının bir önceki çeyreğe göre %19,4 oranında, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %0,7 oranında artış kaydedeceğini tahmin ediyoruz.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler