Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Yeni hafta durgun başlıyor, Fed açıklamaları moral bozuyor

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ekonominin yeniden  açılmasıyla vaka artışının karantina süresini daha da uzatacağını,  bunun da tüketim ve yatırımın azalması, işsizliğin yükselmesi anlamına  geleceğini belirtti. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de CBS News'teki mülakatında ekonomide toparlanma sürecinin düşündüğünden  daha uzun zaman sonra gerçekleşebileceğini söyledi...

Yeni hafta durgun başlıyor, Fed açıklamaları moral bozuyor

Yeni haftaya başlarken özellikle ABD’de korona virüs vaka sayılarında yaşanan artışın yatırımcıları ağırlıklı olarak temkinli kalmaya ittiğini ve bu kapsamda risk iştahının genel hatlarıyla durgun seyrettiğini görüyoruz. Bunun etkilerini ise yeniden 1750 doların üzerine yükselen ons altında çok daha net şekilde görmek mümkün.

Hareketliliğin düşük olduğu haftada en önemli konu başlığını ise Merkez Bankası’nın Perşembe günü gerçekleştireceği Haziran ayı PPK toplantısı oluşturuyor.

 

Borsa İstanbul’da iyimserlik devam ediyor. Geçtiğimiz hafta uzun bir süre aşmakta zorlandığı 111 bin seviyesini kırmayı başardıktan sonra daha fazla momentum kazanan BIST-100 endeksi Şubat sonundan bu yana en yüksek seviyelere ulaşmış durumda. Mart ayının zirve seviyesi olan 113 binin üzerinde kapanış yapılırken küresel risk iştahı tekrar bozulmaz ise mevcut göstergeler ışığında endekste 115 bin seviyesini ilk hedef olarak görüyoruz. Ancak ikinci dalga endişeleri hisse senetlerini limitleyebilecek önemli bir konu başlığı olarak kalmaya devam ediyor.

Öte yandan TL’deki zayıflık devam ediyor olsa da hisse senetleri ve TL arasındaki korelasyonun zayıflamış olması nedeniyle bunun endeks üzerinde önemli bir etkisini görmüyoruz.

 

Ünlü & Co sabah bülteni

 

Fed yetkililerinin ekonomik toparlanmaya dair endişeleri artıyor

2 Fed yetkilisi geçen haftaki konuşmalarında koronavirüs pandemisi  sonrası ekonomik toparlanma konusunda endişelerini dile getirirken  virüs kontrol altına alınmazsa işsizlik oranının daha da artacağı  uyarısı yaptı. ABD Merkez Bankası bu ayki toplantısında faizleri  değiştirmezken virüs pandemisi nedeniyle ekonominin tamamen  toparlanmasının yıllar süreceğini vurgulamıştı. Ancak beklentiden iyi  gelen ekonomik veriler, tahminlerden daha düşük gelen işsizlik  rakamları ve Mayıs ayı perakende sarışlar verileri ekonominin hızlıca  toparlandığına dair umutları artırdı.

Fed yetkilileri ise bu görüşte  değil…Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ekonominin yeniden  açılmasıyla vaka artışının karantina süresini daha da uzatacağını,  bunun da tüketim ve yatırımın azalması, işsizliğin yükselmesi anlamına  geleceğini belirtti. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de CBS News’teki mülakatında ekonomide toparlanma sürecinin düşündüğünden  daha uzun zaman sonra gerçekleşebileceğini söyledi. Kashkari işsizlik  rakamlarında son pozitif trendin tersine dönebileceği konusunda da  uyardı ve “benim baz senaryom muhtemelen bu sonbaharda virüste ikinci  dalgayı yaşayacağımız yönünde. Eğer ikinci dalga olursa işsizlik de  yeniden yükselecektir” ifadesini kullandı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD’nin kredi  notunu “Aaa” ve not görünümünü “durağan” olarak teyit etti. Moody’s’ten yapılan açıklamada, ABD’nin istisnai ekonomik gücü,  kurumsal sağlamlığının yüksek olması, dolar ile ABD tahvil piyasasının  küresel finansal sistemdeki benzersiz ve merkezi rolünün mevcut kredi  notunu desteklediği bildirildi. Açıklamada, ABD’nin kredi notunun “Aaa” ve not görünümünün “durağan” olarak teyit edildiği belirtildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ABD ekonomisi için benzeri  görülmemiş zorluklara neden olduğuna işaret edilen açıklamada,  salgının hükümetin mali pozisyonunun bozulma hızını artırdığı ifade  edildi.

 

TCMB’den zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik

Değişiklikle,  kredi talebini karşılamada bankalara esneklik sağlamak amacıyla,  yıllık reel kredi büyüme oranı yüzde 15’in üzerinde olan bankaların  zorunlu karşılık teşviklerinden faydalanabilmeleri için sağlamaları  gereken uyarlanmış reel kredi büyüme oranının yüzde 15’ten küçük olma  koşulunun, yıl sonuna kadar geçici bir süre için uygulanmamasına karar  verildi.

 

Dolar analizi

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yurt içi ve ABD’de zayıf  ekonomik veri akışı devam ederken, ABD Başkanı Donald Trump, Pekin ile  ilişkiler konusunda bugüne kadarki en sert açıklamasını yaparak ABD’nin Çin’den tamamen ayrışma yoluna gidebileceğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinden  yapılan açıklamaya göre, TCMB ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası  arasında 2019 yılında yenilenen swap anlaşması çerçevesinde Çin Yuan’ı  fonlamasının ilk kullandırımlarının 18 Haziran 2020 tarihinde  yapıldığını bildirdi. Güne 6,85 seviyelerinde başlayan kurun, gün  sonunda zayıf veri akışı ve gerçekleşen swap kullanımı ile birlikte  yatay hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 6,85 seviyesinde  belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile  birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi  durumunda 6,83, 6,80 ve 6,78 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli  destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alışlar ile kurdaki eğilimin  yukarı yönlü hareketinde ise 6,87, 6,89 ve 6,92 direnç seviyeleri  takip edilebilir.

 

Euro analizi

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yurt içi ve Euro Bölgesi’nde  zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, gün boyu tüm dikkatlerin  üzerinde olduğu Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderlerinin  gerçekleştirdiği zirvede, koronavirüsün ekonomik sonuçlarıyla  mücadeleye yönelik hazırlanan kurtarma programı ve birliğin  gelecekteki bütçesine ilişkin konularda uzlaşı sağlanamadı.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 7,66 seviyesinde  belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 7,69 direnç seviyesinin  altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda  sırası ile 7,65, 7,62 ve 7,40 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli  destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin  yukarı yönlü olmasında ise 7,69, 7,72 ve 7,75 direnç seviyeleri takip  edilebilir.

 

Ahlatcı Yatırım

 

SABAH Raporu:  Hafta sonunda ne oldu, piyasalarda ne olacak?

 

ANALİZ:  Enflasyonda hedefe erişmek 10 yıl sürecek

 

Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada: S&P düşer BIST düşmez

 

 Erkan Öz:  Tarihin en çılgın dünya borsa balonu 

 

Ekonomide Uluslararası Gelişmeleri Yorumlama Yöntemleri – ATİLLA YEŞİLADA – 4 Haftalık Online Ders Paketi

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler