Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Yatırım Finansman’ın beğendiği hisseler

Yatırım Finansman örnek portföyde değişiklikler yaptı. Hangi hisseler ucuz kaldı?

Yatırım Finansman’ın beğendiği hisseler

 

 

EREGL’yi model portföyümüze ekliyoruz

Covid-19 salgını ile beraber küresel ekonomide yaşanan ani durgunluk, çelik sektöründe yıl başında gözlenen toparlanmayı sekteye uğratmıştı. Mayıs ayı ile birlikte özellikle Çin’de toparlanma trendinin tekrar başladığı gözlenirken, AB ve diğer bölgelerin de kademeli açılmasıyla 2020 yılının ikinci yarısında sektörde normalleşme yaşanacağını tahmin ediyoruz. Çin’de HRC (yassı çelik) fiyatları salgın döneminde görülen en düşük seviyeden %10’dan fazla yükseliş gösterdi, bu iyileşmenin kademeli olarak AB ve Türkiye pazarlarına da yansımasını bekliyoruz. AB’nin olası teşvik paketi ve küresel talepteki toparlanma fiyatlardaki artış trendini destekleyecektir.

EREGL için 2020 yılı ortalamasında kriz dönemlerindeki dip seviyelere yakın seviyede karlılık tahmin etmekle birlikte (ton başına 86 dolar FAVÖK), 2021 yılında beklediğimiz kademeli kar marjı artışı sonucu (ton başına 110 dolar FAVÖK) hissenin FD/FAVÖK çarpanının 4.1x seviyesine gerilemesini öngörüyoruz. Bu çarpan EREGL’nin 5 yıllık ortalamasına göre %25 iskontoya işaret etmektedir. Hedef fiyatımız olan 10.70 TL’ye göre hisse için %23 yükseliş potansiyeli hesaplamaktayız. 2019 yılı karından temettü dağıtımına getirilen kısıtlama nedeniyle bu sene %2.7 temettü verimi tahmin ederken, 2021 yılında sınırlamanın kalkmasıyla %11.4 temettü verimi öngörmekteyiz.

SOKM yerine MGROS’u ekliyoruz. SOKM’i portföyümüzden çıkarıyoruz

Hisse portföyümüze eklendiği 24 Nisan tarihinden bu yana %4 mutlak getiri elde etse de, endeksin %6 altında performans göstermiştir. Perakende sektörünü beğeniyoruz ve şirketin temel göstergelerine hala inanıyoruz, ancak Turkish Holdings IV Cooperatief’in 29 Nisan’da 11,6TL fiyattan, %4 iskonto ile yaptığı, 16,3mn’luk hisse satışının (ortağın toplam 31.6mn hissesinin %51,6’sı, Şok’un toplam paylarının %2,7’si) hisse üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini düşünüyoruz. Kardeş şirket Gözde Girişim’in %22,4’lük payı da dahil, özel girişim sermayeleri şirketin hala %31,3 hissesine sahipler.

Bu sebeple portföyümüze SOKM yerine MGROS’u eklemeye karar verdik. Şirket, beklenenden hızlı düşen borç sayesinde bir yeniden değerleme döneminden geçiyor. MGROS aynı zamanda güçlü e-ticaret operasyonları sayesinde, salgın sürecinde en iyi performans gösteren perakendeci oldu. Hisse için Endeks Üstü Getiri tavsiyemiz bulunuyor ve hedef fiyatımız olan 46,10TL, %37’lik bir artış potansiyeline işaret ediyor (SOKM için %20). Hisse 6,6x 2020 FD/FAVÖK çarpanıyla işlem görüyor ve bu seviye uluslararası benzerlerinin %24 altında.

MGROS’un 2020 çarpanı ayrıca BIMAS (10,7x) ve SOKM (7,0x) çarpanlarından daha düşük.

 

 

Model portföyümüz BIST100 endeksine göre yılbaşından beri %3,3 daha düşük getiri elde etmiştir.

 

Yatırım Finansman portföy raporundan alınmıştır

 

Ziraat Yatırım’dan yeni hisse önerileri

 

Fed Sonrası borsa ve dolar ne olacak? | Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada

 

YKY  Strateji Notu: Güzelliği Görmeyi Seçmek

 

Kudret Ayyıldır: Fed öncesi EURUSD, Altın ve Gümüş Yükselişini Sürdürüyor

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler