Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Yatırım Finansman’dan Özak GYO için hedef fiyat revizyonu

Konut faizi oranlarındaki artışla birlikte, konut satışlarında bir yavaşlama görmekteyiz. Aylık faiz oranları Temmuz’daki %0,64 seviyesinden Kasım’da %1,31 seviyesine yükselirken, konut satışları ise aynı dönemde %51 daralmayla 229bin üniteden 113bin üniteye geriledi

Yatırım Finansman’dan Özak GYO için hedef fiyat revizyonu

Artan faiz oranları satışları sınırlandırabilir

Konut faizi oranlarındaki artışla birlikte, konut satışlarında bir yavaşlama görmekteyiz. Aylık faiz oranları Temmuz’daki %0,64 seviyesinden Kasım’da %1,31 seviyesine yükselirken, konut satışları ise aynı dönemde %51 daralmayla 229bin üniteden 113bin üniteye geriledi. Aynı zamanda, hafta sonu karantinaları ve diğer pandemi kısıtlamaları da satışlar ve teslimler üzerinde risk oluşturuyor. Özak gibi elinde tamamlanmış üniteleri olan geliştiricilerin daha iyi pozisyonda olduğunu düşünüyoruz. Ancak Büyükyalı Projesi (Hedef NAD’nin %29’u) satışlarının 2021’de 250 üniteye gerilemesini bekliyoruz (2020T: 280 ünite). Bunun yanında, 3Ç20’de başlanılan Göktürk Projesi’ndeyse (Hedef NAD’nin %13’ü) satışların 2021’de 90 üniteye ulaşmasını bekliyoruz (2020T: 80 ünite).

Turizmde toparlanma olası görünse de zaman alabilir

Pandemiye bağlı olarak turizm sektöründeki ani yavaşlama Ela Otel gelirlerini (Hedef NAD’nin %34’ü) baskılamaya devam ediyor. Böylelikle, Şirket Otel’i kapattı ve yoğun sezon başlamadan önce Otel’i yenileme kararı aldı. Oda doluluk oranlarında pandemi öncesi seviyelere dönüşün zaman alacağını düşünsek de, TL’deki değer kaybına bağlı olarak 2021’de otel gelirlerinde (2021T: 184mnTL) 2019 seviyelerinin yakalanacağını öngörüyoruz.

Hedef fiyatımızı 5,60TL’den 5,80TL’ye yükseltiyoruz

Artan faiz oranlarıyla konut satışlarına olan talebin düşmesi ve turizm gelirlerindeki pandemi baskısı düşünüldüğünde, tavsiyemizi “Endeks Üzeri Getiri” den “Endekse Paralel Getiri” ye düşürüyoruz. Hisse son 12 ayda %110 değer kazanarak BIST-100’e göre %72 daha iyi performans gösterdi. 3mlrTL (önceki: 2,9mlrTL) olarak hesapladığımız hedef NAD’mize %30 iskonto (önceki: %30) uygulayarak 5,80TL (önceki: 5,60TL) hedef fiyatımıza ulaşıyoruz ve yeni hedef fiyatımız %14 yukarı potansiyele işaret ediyor. Hisse %49 NAD iskontosu ile işlem görürken sektör ortalaması %10 seviyelerinde seyretmektedir.

Olası yeni bir projenin hisse için katalist olacağını düşünüyoruz

Diğer bazı GYO’lara kıyasla dengeli bilançosu ve 3Ç20 itibariyle 59mnTL’ye ulaşan net nakit pozisyonu düşünüldüğünde Özak’ı beğenmeye devam ediyoruz. 2021’de Göktürk Projesi’nin inşası ve Ela Otel’deki yenileme süreciyle maliyetler artacak olsa da, Büyükyalı ve Göktürk’teki satışlar ile artan otel ve kira gelirleri sayesinde 4Ç20 ve 2021’de net nakit pozisyonunun sırasıyla 82mnTL ve 167mnTL’ye ulaşmasını bekliyoruz. Yoğun talep alan projelerine rağmen mevcut seviyelerde hisse fiyatının yeni katalistlere ihtiyaç duyduğuna inanıyoruz. Balmumcu gibi elinde olan arsalarda veya yeni arsa alımlarıyla başlanacak projelerin yeni katalist olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, bize göre açıklanabilecek sürdürülebilir temmettü dağıtım politikası da piyasa tarafından pozitif algılanabilir.

ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler