Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Wall Street: Ayı pazarı seçime kadar sürebilir

Riskli varlıklar ay başında yayınlanacak ISM-PMI ve daha sonra ABD tarım-dışı istihdam başta ekonomik verilere fevkalade hassas. Covid-19’un ekonomik aktiviteyi yavaşlattığına dair veriler satılır. En büyük risk ise 3 Kasım gecesi ABD başkanlık seçiminde kesin sonuç alınamaması...

Wall Street: Ayı pazarı seçime kadar sürebilir

CNBC.com’dan Petty Dome’un haberine göre, uzmanların büyük bölümü Wall Street’te Salı gecesi yaşanan satış dalgasının 3 Kasım seçimlerine kadar sürebileceğini öngörüyor.  2ci Mali Destek Paketi’nin seçim sonrasına kalması kadar, ülkede rekor düzeylere tırmanan Covid-19 vakaları da ekonominin geleceği hakkında sıkıntı yaratıyor. TSİ 6:30’da Japonya dışında MSCI Asya-Pasifik Hisse  Endeksi %0.3 geriliyor.

Dün Türkiye’nin de dahil olduğu  MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Endeksi %0.69, Latin Amerika borsaları ise ortalama %1 değer yitirdi. Asya seansında riskten kaçış sürüyor. Dolar Endeksi %0.2 kazançla 93.02’ye tırmandı. Dolar/TL güne 8.09-10 bandında başladı.

Wall Street borsalarında %2’yi  aşan kayıplar ABD’de corona vakalarının 7 günlük hareketli ortalamada 80 binin üstüne tırmanmasından esinlendi. Son bir haftada ortalama vaka sayısı %22 artarken, tıp uzmanları  kış yaklaştıkça ölü sayısının tırmanmasından kaygı duyuyor.

Bazı uzmanlar Covid-19’un ekonomiye zarar vermeyeceğini iddia etse de teknoloji şirketi SAP’ın Avrupa’da yayılan salgından dolayı satışlarının olumsuz etkilendiği açıklaması bu tezi yalanladı. ABD’de Eylül yeni konut satışları da beklentinin tersine A/A gerileme kaydetti.

Beyaz Saray ve Demokratlar 2ci Mali Destek Paketi’nde anlaşamadılar. Fundstrat Global Advisors araştırma direktörü Tom Lee anketlerin Biden’ı gösterdiğini ifade ederken, Wall Street açısından başlıca riskin topal ördek Kongre’nin mali destek paketinde zaman yitirmesi olduğunu ekledi. Lee’ye göre Covid-19’un ekonomide artan baskısı ve meblağı küçültülmüş bir harcama paketi ayı pazarını uzatabilir.

Velakin, diğer uzmanlar şirket kar beklentilerinin gayet güçlü olduğuna vurgu yaparak, ayı pazarının kısa soluklu olacağını öne sürüyor. Biden’in seçim kazanması kadar Senato’yu da Demokratlara hediye ederek seçim vaatlerini Kongre’den hızla geçirmesi piyasalar için büyük önem arzediyor. Anketler Senato seçimleri hususunda başkanlık seçimlerine göre daha çalkantılı seyrediyor.

Eğer Biden kazanırsa, ilk önceliğin ne olacağı da kesin değil. Bazı uzmanlara göre, dev bir mali destek paketiyle start alınacak. Diğer grup ise Trump döneminde yasalaştırılan gelir vergisi indirimlerinin iptal edileceği kaygısını taşıyor.

Arupa’da da riskli varlıklar Covid-19 krizinden zarar görebilir. İspanya altı ay OHAL ilan ederken, Roma’da barlar saat 18:00’den sonra kapatılacak. İngiltere’de Boris Johnson’un yeniden karantinaları başlatma önerisi parti içinde isyana neden oldu.  Alman Şansölyesi Merkel parti grubunda “Bizi çok zor aylar bekliyor” uyarısı yaptı.

Dünyayı soğk kış sendromundan kurtaracak aşı konusunda ise çelişkili bilgiler geliyor. Astro-Zeneca’nın deney aşamasındaki aşısı bağışıklık sisteminde antikor üretimini tetikledi, fakat bağışıklığın kalıcı olacağına dair yeterli kanıt yok.

Riskli varlıklar ay başında yayınlanacak  ISM-PMI ve daha sonra ABD tarım-dışı istihdam başta ekonomik verilere fevkalade hassas.  Covid-19’un ekonomik aktiviteyi yavaşlattığna dair veriler satılır.

En büyük risk ise 3 Kasım gecesi ABD başkanlık seçiminde kesin sonuç alınamaması. Cumhuriyetçiler muhafazakar yargıç Amy Conney Bennett’i Anayasa Mahkemesi’ne atayarak 6-3 çoğunluk elde etti. Trump’ın stratejisi çok az farkla kaybederse bir dizi dava açarak, seçim sonucunu Anayasa Mahkemesi’nin kararlaştırmasını sağlamak olur. Bu durumda 2-4 hafta sürecek bir belirsizlik ABD ekonomisinin de belini bükebilir.

 

Uzmanlar TL’nin değer kaybı için ne dediler?

 

YENİLEME: Avrupa ve Wall Street’te Covid-19 satışları yoğun

 

Virüs yayıldıkça dünya ekonomisiyle ilgili beklentileri sıfırlama zamanı!

 

FÖŞ yazdı: Joe Biden dönemine hazır mıyız?

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler