Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Vestel İlk Çeyrek Finansal Sonuçları

Vestel Elektronik, yılın ilk çeyreğinde 230,0 milyon TL net kar açıkladı. Şirket, geçen senenin aynı döneminde 274,4 milyon TL net zarar açıklamıştı.

Vestel İlk Çeyrek Finansal Sonuçları

Beklentimizin oldukça üzerinde net kar rakamı

Vestel Elektronik, yılın ilk çeyreğinde, bizim beklentimiz olan 15,2 milyon TL’nin oldukça üzerinde, 230,0 milyon TL net kar açıkladı. Şirket, geçen senenin aynı döneminde 274,4 milyon TL net zarar açıklamıştı. Beklentimizin üzerinde açıklanan net karda, tahminimizin üzerinde gerçekleşen operasyonel FAVÖK rakamı ve net finansman geliri etkili oldu.

Satış gelirleri yıllık bazda %10,3 artış gösterdi

1Ç20’de net satış gelirleri, bizim tahminimiz olan 4.094 milyon TL’nin %4,0 altında, yıllık %10,3 artarak 3.931 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda artış gösteren satışlarda, içeride artan
satış hacmi, ihracat tarafında ise artan beyaz eşya satışları ve zayıf TL etkili oldu. Segment bazında ise, TV ve elektronik satışları 1Ç20’de yıllık %4,0 azalışla 1.720 milyon TL; beyaz eşya satışları yıllık %24,9 artışla 2.211 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Şirketin konsolide brüt kar marjı 1Ç20’de yıllık bazda 5,7 puan artışla %28,5 seviyesinde gerçekleşirken; TV ve elektronik ile beyaz eşya segmenti brüt kar marjları sırasıyla 2,5 puan ve 8,7 puan artışlar ile %26,9 ve %29,7 olarak gerçekleşti.

FAVÖK beklentimizin üzerinde

FAVÖK yılın ilk çeyreğinde, bizim beklentimiz olan 492,1 milyon TL’nin %22,8 üzerinde, yıllık bazda %57,8 artışla 604,0 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise 1Ç20’de, artan satış hacmi, destekleyici ham madde fiyatları ve zayıf TL’nin etkisiyle yıllık 4,6 puan artış ile %15,4 seviyesinde gerçekleşti.

Esas faaliyetlerden net diğer gider ve özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan zarar net karı baskıladı

Operasyonel olmayan tarafta ise, çoğunlukla kur farkı gideri kaynaklı 329,7 milyon TL’lik esas faaliyetlerden net diğer gider ve özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar kalemi altında bulunan Meta Nikel Kobalt Madencilik A.Ş. kaynaklı 71,0 milyon TL gider, net kar üzerinde baskı yaratırken, çoğunlukla kur geliri kaynaklı 215,1 milyon TL’lik net finansman geliri ise net karı destekledi.

Tavsiyemizi AL olarak sürdürüyoruz

Ortalama piyasa beklentisi bulunmamasına rağmen, 2020 yılının ilk çeyrek finansal sonuçlarının operasyonel karlılıkta iyileşmeye ek olarak güçlü FAVÖK ve net kar rakamları dolayısıyla hisse performansı üzerinde etkisinin ‘pozitif’ olacağını düşünüyoruz. Uzun vadede ise, ikinci çeyrek operasyonel performansının koronavirüs salgını nedeniyle zayıf gerçekleşecek olmasına karşılık hem düşük faiz ortamı ve beyaz eşya alımına yönelik düşük faizli kredi paketinin desteği hem de toplam satışlar içerisinde artan beyaz eşya ağırlığının marjlarda öngörülebilirliği artırması dolayısıyla Vestel Elektronik hisselerini beğenmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda, Vestel Elektronik için 12-aylık hedef fiyatımızı 19,60 TL olarak koruyor; AL tavsiyemizi sürdürüyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler