Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Vestel Beyaz Eşya İlk Çeyrek Finansal Görünüm Değerlendirmesi

Birinci çeyrekte Vestel'in toplam satış hacimlerinde %4’lük artış, satış gelirlerinde %15 büyüme gerçekleşmiştir. 2020 yılı ilk çeyreğinde yurtiçi satış gelirlerinde %86’lık yükseliş görülürken, toplam satış gelirlerinin %79’unu oluşturan (1Ç19: %87) uluslararası satış gelirleri %5’lik artışla 1.261 milyon TL olmuştur.

Vestel Beyaz Eşya İlk Çeyrek Finansal Görünüm Değerlendirmesi

1Ç20 Finansal Sonuçları

Şirketin açıklanan son finansal sonuçları 2020/03 dönemine aittir. Bu sonuçlar itibariyle şirketin:

Net satışları 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %19,1 düşüş göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğine göre %15,2 artışla 1.6 milyar TL olmuştur.

FAVÖK’ü 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0,6 düşüş göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğine göre %47,8 artışla 238.9 milyon TL olmuştur.

FAVÖK marjı 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 279 baz puan artış göstermiştir. Geçen yılın aynı
çeyreğine göre 331 baz puan artışla %15,0 olmuştur.

Net karı 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %10,31 artış göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğine göre net karı %62,4 artışla 135.4 milyon TL olmuştur.

Net borcu 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %17,3 düşüşle 566 milyon TL olmuştur.

Sonuç

Birinci çeyrekte şirketin toplam satış hacimlerinde %4’lük artış, satış gelirlerinde %15 büyüme gerçekleşmiştir. 2020 yılı ilk çeyreğinde yurtiçi satış gelirlerinde %86’lık yükseliş görülürken, toplam satış gelirlerinin %79’unu oluşturan (1Ç19: %87) uluslararası satış gelirleri %5’lik artışla 1.261 milyon TL olmuştur. İlk çeyrekte yerli beyaz eşya pazarı %11 büyüme sergilemiştir. Vestel Beyaz’ın finansalları şirketin, pazarın büyümesinin üzerine çıktığını göstermektedir (aynı periyotta Arçelik’in yurtiçi satış hacmi %7’lik artış göstermiştir). FAVÖK marjında gelişimin bir kısmı, daha yüksek marj elde edilen yurtiçi satışlardaki artış kaynaklıdır. Türk Lirası’ndaki görülen değer kaybı ve hammadde fiyatlarındaki %5’lik düşüş sonrası şirketin brüt kar marjı da iyileşme kaydetmiş, karlılığa katkı sağlamıştır. Hisse son 12 ayda %53 nominal getiri sağlarken, endeksin %33 üzerinde performans sergilemiş olup, son 12 aylık verilere göre 4,2x FD/FAVÖK ile işlem görmektedir. Finansal sonuçların 1Ç19 dönemi ile kıyaslandığında güçlü olduğunu düşünüyor, hisse üzerindeki etkisini pozitif olarak değerlendiriyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler