Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Vestel Beyaz Eşya İkinci Çeyrek Kar Analizi

Vestel Beyaz 2Ç20’de 233 milyon TL net kar beklentilerin biraz altında , amortisman giderlerindeki artış ve vergi gelir katkısının olmaması sonucu yıllık bazda %8 düşüşle 215 milyon TL net kar rakamı elde etti.

Vestel Beyaz Eşya İkinci Çeyrek Kar Analizi

GERÇEKLEŞEN VE TAHMİNLER

2Ç20 net kar rakamında sınırlı düşüş

Vestel Beyaz 2Ç20’de bizim 233 milyon TL net kar tahminimizin biraz altında, amortisman giderlerindeki artış ve vergi gelir katkısının olmaması sonucu yıllık bazda %8 düşüşle 215 milyon TL net kar rakamı elde etti. Beklentimizin üzerinde gerçekleşen amortisman gideri 2Ç20 net kar tahminimizdeki sapmanın ana nedeni olarak öne çıkmaktadır.

SON ÇEYREKTE ÖNE ÇIKANLAR

Güçlü iç pazar satışları ciro büyümesini destekledi

Vestel Beyaz 2Ç20’de bizim 1.95 milyar TL beklentimizle uyumlu, koronavirüs salgının tüm olumsuzluklarına rağmen, güçlü iç satış büyümesi sayesinde yıllık bazda %5 artışla 1.92 milyar TL satış geliri elde etti. Yurtiçi satış gelirleri 2Ç20’de düşük baz yılı etkisi ve pazar payı kazanımlaro sonucu çift haneli hacim büyümesi sayesinde yıllık bazda %35 artışla 552 milyon TL’ye ulaştı. İhracat gelirleri ise 2Ç20’de kurun olumlu etkisine rağmen talepteki düşüş sonucu düşen hacim nedeniyle yıllık bazda %3 düşüşle 1.37 milyar TL’ye geriledi. Şirket Nisan ve Mayıs aylarında salgın sonucu ülkelerdeki karantina uygulamaları nedeniyle sert düşüş kaydeden ihracat hacminin Haziran ayında çift haneli büyüme kaydederek 2Ç20’de orta çift haneli düşüş gösterdiğini belirtti. İç satışların toplam cirodaki payı 2Ç19’deki %23’den 2Ç20’de %29’a yükseldi.

Marjlarda iyileşeme

Şirket 2Ç20’de bizim 336 milyon TL beklentimizle uyumlu yıllık bazda %7 artışla 332 milyon TL FAVÖK rakamı elde etti. FAVÖK marjı ise 2Ç20’de yıllık bazda yüzde 0.3 puan çeyrek bazda ise yüzde 2.3 puan artışla % 17.3 FAVÖK marjı kaydetti. Görece karlılığı daha yüksek ihracatın toplam ciroda payının azalmasına rağmen, hammadde maliyetlerindeki düşüş ve kurun ihracat marjları üzerindeki olumlu etkisi FAVÖK marjındaki iyileşmenin temel nedenlerini oluşturmaktadır.

Net borç seviyesinde yıllık bazda gerileme

Şirketin net nakit poziyonu 1Y19
sonundaki 905 milyon TL’den 1Y20 sonunda 672 milyon TL’ye gerilereken, Net Borç/FAVÖK rasyosu 1Y19’deki 0.9x’dan 1Y20’de 0.7x’e geriledi. Serbest nakit akım ise 1Y19’deki 251 milyon TL’den alacaklardaki artış nedeniyle yükselen işletme sermayesi ihtiyacı sonucu 1Y20’de 194 milyon TL’ye geriledi. Çeyrek bazda ise işletme sermayesindeki artış nedeniyle net borç pozisyonu 1Ç20 sonundaki 566 milyon TL’ye kıyasla yükseldi. Grup şirketlerinden alacaklar ise 2Ç20’de 174 milyon TL azaldı.

DEĞERLEME ÜZERİNDEKİ ETKİ VE GÖRÜNÜM

Salgın nedeniyle oluşan satış kayıpları 3Ç’de geri kazanılacak

Şirket 3Ç20’de ertelenmiş talep, stok artışı ve Türkiye’nin Avrupa’ya olan coğrafi yakınlığı sayesinde ihracatta beklenenden hızlı toparlanma ve kamu bankaları tarafından sunulan düşük faizli uzun vadeli kredi kampanyaları, ertelenmiş talep ve konut satışlarındaki dikkat çeken büyüme sonucu iç talepteki büyüme sonucu ana ürün gruplarında üretimin tam kapasiteye ulaştığını belirtti. Artan KKO’na ve €/TL’ye ek olarak, hammadde maliyetlerindeki düşüşün de 3Ç20 operasyonel marjlarını desteklemeye devam edeceğini düşünüyoruz. Şirket pandemi öncesindeki 2020 yılı
için toplam satış hacmindeki %12 büyüme hedefine 4Ç20’de salgın nedeniyle çok büyük önlemler olmaması durumunda ulaşılabileceğini düşünüyor.

AL tavsiyemizi koruyoruz

VESBE için hedef fiyatımızı kur tahminlerimizdeki revizyon, İNA değerlememizin 3 ay ileriye taşınması, 2Ç20 sonuçlarının yansıtılması ve şirketin 2Y20 için güçlü büyüme beklentilerinin yansıtılması sonucu hisse başına 34.5TL’den 36.0TL’ye yükseltiyor ve AL tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2021T 3.6x Firma Değ./FAVÖK ve 4.3x F/K çarpanlarıyla yurtıdşı benzerlerinin sırasıyla 8.4x ve 14.5x çarpan ortalamalarına göre iskontolu işlem görüyor. 2020T net kar rakamından %95 temettü dağıtım oranı tahminizle, Vestel Beyaz’in 2021’de (%18.3 temettü verimi) 960 milyon TL temettü ödemesi yapacağını hesaplıyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler