Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

VakıfBank İlk Çeyrek Finansal Sonuçları

VakıfBank 1Ç20 solo finansal sonuçlarında beklentilerin üzerinde 1,716 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %34,0 artış). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,658 milyon TL olan tahminimizin ve 1,607 milyon TL olan piyasa beklentisinin %4 ve %7 üzerinde gerçekleşmiş oldu.

VakıfBank İlk Çeyrek Finansal Sonuçları

VakıfBank 1Ç20 solo finansal sonuçlarında beklentilerin üzerinde 1,716 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %34,0 artış). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,658 milyon TL olan tahminimizin ve 1,607 milyon TL olan piyasa beklentisinin %4 ve %7 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 3 aylık karı geçen yıla göre %163,5 seviyesinde güçlü bir artış göstererek %22,3 oranında ortalama özkaynak karlılığına işaret etmektedir. Ancak ilerleyen dönemlerde güçlü karlılık rasyolarının kalıcı olamayacağını modelliyoruz.

151 milyon TL temettü geliri, beklentilerden iyi gelen diğer bankacılık gelirleri, beklentilerin altında gerçekleşen net faiz gelirleri, beklentileri aşan kredi karşılıkları ve faaliyet giderleri sebebiyle bankanın net kar rakamı beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmiştir. Banka ilk defa 888 milyon TL tutarında krediyi aktiflerinden silmiştir.

Banka yönetimi 2020 bütçesinde henüz bir revizyon yapmamıştır ancak kredi büyümesi ve kredi riski maliyetinde yukarı yönlü, TGA rasyosunda ise aşağı yönlü revizyon olabileceği belirtilmiştir. Ek olarak kamu bankalarına yapılacak olası bir sermaye takviyesinin banka icin pozitif olacağı belirtilmiştir ancak bir detay paylaşılmamıştır.

Marjlarda hafif toparlanma, yıllık bazda devam eden net ücret ve komisyon gelirleri büyümesi, TL ticari krediler büyümesinde hızlı artış, kredi-mevduat rasyosunda kötüleşme, vadesiz mevduat
tabanında kuvvetli artış, TGA rasyosunda toparlanma (-60 baz puan), 888 milyon TL aktiften silme, artan kredi karşılıkları ve güçlü büyümeye paralel sermaye yeterlilik rasyosunda zayıflama
çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır.

1Ç20 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde hafif pozitif bir etki bekliyoruz. Hisse için 21% sermaye maliyeti ve 7% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 5,78 TL olan hedef fiyatımızı, 2020-2022 net kar rakamlarında gercekleştirdigimiz aşağı yönlü revizyonlar sonrası 5,45 TL olarak revize ediyoruz. Yeni hedef fiyatımızın %17 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “AL” olan tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2020T 2,8x F/K (Benzerlerine göre %29 iskontolu) ve 0,3x F/DD çarpanlarıyla ve %12,0 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Net faiz marjında hafif toparlanma

Swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjı çeyreksel 8 baz puan artarak %4,5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Swap fonlama maliyetlerindeki gerileme (-%22) marjları olumlu etkilerken kredi mevduat makası çeyreksel bazda 15 baz puan daralmıştır.

Net ücret ve komisyon gelirlerinde güçlü performans

Ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda %2,5 azalmıştır (AKBNK: -%8,2). Yıllık bazda ise %4,4 seviyesinde bir artış gerçekleşmiştir (AKBNK: sabit). Banka yönetimi yıllık bazda daralma beklemektedir.

TL ticari kredilerde güçlü büyüme

Bankanın TL kredileri çeyreksel bazda %15,1 büyüyerek özel bankaların %7,6 çeyreksel büyüme performansının üzerinde kalmıştır. Olumlu tarafta ticari ihtiyaç kredilerindeki büyüme %17,3 seviyesinde ve güçlüdür. YP krediler (dolar bazinda) çeyreksel bazda %0,5 genişlemiştir.

Vadesi gelen anapara ve faiz ödemelerinde ötelenen tutar bireysel kredilerde 17,7 milyar TL, ticari kredilerde ise 23,5 milyar TL seviyesindedir.

TGA rasyosunda iyileşme, 888 milyon TL aktiften silme, net takibe intikal eden kredi hızında yavaşlama, ihtiyatli karşılık politikası

TGA rasyosu, net takipteki kredi oluşumundaki önemli ölçüde yavaşlama, 888 milyon TL aktiften silme ve güçlü büyümeye paralel olarak
çeyreksel bazda 60 baz puan azalarak %5,3 seviyesine gerilemiştir. (Bütçe: <%6,5-%7). Aktiften silmenin TGA rasyosunda etkisi 26 baz
puandır.

Bankanın ikinci aşama kredilerinin toplam krediler içindeki ağırlığı 180 baz puan azalarak %9,1 seviyesine gerilemiştir. Yeniden yapılandırılan kredilerin ikinci aşama krediler içindeki ağırlığı ise 220 baz puan artarak %49,3 seviyesine ulaşmıştır.

Ek olarak, ihtiyatlılık prensipleri çercevesinde ikinci aşama beklenen zarar karşılık oranları 140 baz puan artarak %7,3 seviyesine ulaşmıştır. Toplam kredi riski maliyeti (net) 219 baz puan seviyesinde gerçekleşmiştir (Bütçe: <180 baz puan).

Sermaye tabanında güçlü aktif büyümesine paralel zayıflama

Bankanın ana ve çekirdek sermaye yeterlilik rasyoları çeyreksel bazda 190 ve 90 baz puan azalarak %14,7 ve %12,7 seviyelerine gerilemiştir.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Şeker Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler