Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Vaka Sayıları Artış Gösterirken Risk İştahı Gücünü Koruyor

Hafta başında ekonomiyi desteklemeye yönelik Fed ve Trump’tan gelen açıklamalar küresel risk iştahını desteklerken, Asya’da tekrar artış kaydeden vaka sayıları önemli bir risk unsuru olarak gündemdeki yerini ve önemini koruyor.

Vaka Sayıları Artış Gösterirken Risk İştahı Gücünü Koruyor

Piyasa Gündemi

Hafta başında ekonomiyi desteklemeye yönelik Fed ve Trump’tan gelen açıklamalar küresel risk iştahını desteklerken, Asya’da tekrar artış kaydeden vaka sayıları önemli bir risk unsuru olarak gündemdeki yerini ve önemini koruyor. Son açıklanan verilerde yaşanan toparlanma ile iyimser beklentiler ön plana çıkarken, diğer yandan salgına yönelik haber akışları fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  

    14:30 Türkiye – TCMB Beklenti Anketi Önem: Orta
    20:00 Fed Başkanı Powell’ın Konuşması Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Fed ve Trump’ın açıklamalarının etkisiyle güç kazanan risk iştahına bağlı olarak piyasalarda hafta içerisinde pozitif bir seyir izlense de vaka sayılarındaki artış aşağı yönlü risk oluşturuyor. Salgın kaynaklı gelişmeler önemini korurken, hisse bazlı hareketlerin etkisiyle BIST-100 Endeksi dün günü %1,40’lık yükselişle 112.495 puandan tamamladı. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,85 – 6,86 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 6,85’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Hisse bazlı hareketlerin dikkat çektiği BIST 100 bir kez daha yurtdışı piyasalardan pozitif ayrıştı. Endeks dün görece olarak yüksek diyebileceğimiz bir hacimle yükselişini devam ettirerek, günü gün içi zirve seviyesine yakın tamamladı. Endekste 111.875’in geçilmesi ile birlikte 113 bin ve devamında 116 bine kadar olacak bir hareketin de önü açılmış oldu. Geri çekilmelerde artık ilk güçlü destek 111 bin iken altında hafta içinde oluşan boşluğun dolacağı 110 bin ve ana trendin bulunduğu 109 bin oldukça güçlü destekler konumunda. Endekste bu destekler kırılmadığı sürece geri çekilmelere temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz.

Önemli Sektör Şirket Haberleri

İNDEKS BİLGİSAYAR / INDES 18.06.2020 17:15:37 2019 yılı kar dağıtımına ilişkin Yönetim Kurulu teklifinin Genel Kurul’da red edilerek, 1 nominal değerli pay için nakit, brüt 0,3648 TL (temettü verimi: %3,3) kar payı ödenmesine karar verilmiştir. Hak kullanım tarihi: 29.06.2020 (NÖTR)

LOKMAN HEKİM / LKMNH 18.06.2020 23:33:28 Şirket, 1Ç20’de 76 mn TL satış geliri (yıllık: -%9,1; çeyreklik: -%18,2), 13 mn TL FAVÖK (yıllık: %9,0; çeyreklik: -%13,7) ve 3 mn TL net kar (1Ç19: 1 mn TL; çeyreklik: -%45,3) açıklamıştır. (NÖTR)

PARK ELEKTRİK / PRKME 18.06.2020 19:23:40 Şirketin bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik rödovans usulüyle işletme hakkını elinde bulundurduğu Konya Ilgın’da yer alan kömür
sahasından ürettiği 35.000 ton kömürün 18 Ağustos 2020’ye kadar Düzgün İnşaat’a satışına ilişkin olarak sözleşme imzalamıştır. Söz konusu kömür tonajı bir taahhüt niteliğinde olmayıp, taraflar
karşılıklı mutabık kalarak sözleşmedeki miktarı %25 oranında artırıp azaltabileceklerdir.

Günlük Bülten / Piyasalar

Dolar/TL

Dolar/TL kuru dün 6,8361 ve 6,8605 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,8562 seviyesinden tamamladı. Yurtiçinde haber ve veri akışının zayıf kaldığı günde Dolar/TL kuru oldukça sıkışık bir seyir izledi ve günün tamamını 6,85-6,86 bandında geçirdi. Gün içinde ABD’de açıklanan 1,5 milyon ile beklentilerin üzerinde gerçekleşen haftalık işsizlik başvuruları verisi takip edildi. Küresel dolar endeksi ise öğleden sonra BoE toplantısı sonrası sterlindeki zayıf seyirle 97,5 ile son iki haftanın zirvelerini test etti. Bugün yurtiçinde TCMB beklenti anketi yurtdışında ise akşam TSİ 20:00’de konuşma yapacak Powell’ın açıklamaları takip edilecek. Sabah 08:40 itibariyle küresel dolar endeksi 97,3 seviyelerinden, Dolar/TL kuru ise 6,85 seviyelerinden işlem görüyor.

Faizler

TCMB’nin faiz indirimleri, salgın konusunda en kötünün geride kaldığına ilişkin güç kazanan beklentiler ve BDDK’nın açıklamış olduğu yeni aktif rasyosu düzenlemelerinin bankaları tahvil alımına yönlendirmesi, yurt içi tahvil faizlerinde nisan ayının son bölümünden itibaren aşağı yönlü bir seyir izlenmesine katkı sağladı. Yurt içi tahvil faizleri son zamanlardaki düşük seviyelerine
yakın seviyelerden fiyatlanıyor. İki yıllık tahvil faizleri dün günü 22 baz puan düşüşle %8,94 seviyesinden tamamlarken, 10 yıllık tahvil faizleri ise günü 8 baz puan yükselişle %12,10 seviyesinden
kapattı. Asya’da artan vaka sayıları ve ikinci dalga endişeleri ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde zayıf seyrin sürmesine neden olurken, ABD 10 yıllıkları bu sabah %0,70’li seviyelerden işlem görüyor.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler