Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Ülker, yüzde 37 pazar payı ile Türkiye’deki lider pozisyonunu korumaya devam ediyor

Ülker, yüzde 37 pazar payı ile Türkiye’deki lider pozisyonunu korumaya devam ediyor.

Ülker, yüzde 37 pazar payı ile Türkiye’deki lider pozisyonunu korumaya devam ediyor

Ülker %37 pazar payı ile Türkiye’deki lider pozisyonunu korumaya devam etmektedir

Şirket iç pazardaki başarısına ek olarak, uluslararası operasyonlarında da ürünlerinin pazar payını artırmaya devam etmektedir. Ana ortakları olan pladis Foods Limited ve Yıldız Holding aracılığıyla kurmuş olduğu yerel ve uluslararası iş birlikleri ve stratejik ortaklıklar doğrultusunda McVitie’s ve Godiva gibi önemli markalar ile sinerjiler yaratarak hem iç hem de dış pazardaki konumunu güçlendirmeye devam etmektedir.

Uluslararası operasyonların olumlu katkıları artış göstermektedir

Yüksek üretim kapasitesi ile geleneksel ve modern perakende kanallarındaki geniş dağıtım ağıyla Türkiye’deki güçlü pozisyonunu koruyan şirket, Suudi Arabistan’da FMC&IBC, Mısır’da Hi-Food, Kazakistan’da da Hamle ile yapmış olduğu yatırımlarla uluslararası pazarda üretim ve dağıtım merkezi haline gelmiştir. Yatırımlar sonucunda uluslararası operasyonların satışlar içindeki payı 2017, 2018 ve 2019 yıllarında giderek artarak sırasıyla %32, %35 ve %38 olarak gerçekleşmiştir. Ek olarak şirket uyguladığı fiyatlama ve paketleme stratejileri aracılığıyla maliyetlerini azaltarak verimliliğini artırmıştır. Ürünlerinin artan pazar payları, yeni çıkarılan yüksek marjlı sinerji ürünleri (McVitie’s, Godiva vb.), ve verimli geçen Ramazan ve Kurban Bayramı sezonları sayesinde Ülker 9A19’da satış gelirlerini Suudi Arabistan, Mısır ve Kazakistan’ın yerel para birimlerinde sırasıyla yıllık %12, %11 ve %40 oranında arttırmıştır.

2019 yılındaki güçlü finansal performansının, 2020 yılında da devam edeceğini düşünmekteyiz

9A19 döneminde Ülker satışlarını yıllık %36 artırarak 5,7 milyar TL gelir elde etmiştir (9A18: 4,2 milyar TL / +%18 Y/Y). Bisküvi, çikolata ve kek kategorilerinde sırasıyla yıllık %36, %38 ve %19 artış gerçekleşmiştir (9A18: Bisküvi: +%21 Y/Y – Çikolata: +%21 Y/Y – Kek: +%9 Y/Y). Gelirlerin artmasındaki ana etken olarak yeni ürünler ve enflasyondan kaynaklanan fiyat değişiklikleri gösterilebilir. 9A19’da şirket yıllık %46 artış ile 963 milyon TL FAVÖK elde etmiştir ve FAVÖK marjı %17 olarak gerçekleşmiştir (9A19: 661 milyon TL / 15.9% marj). Aynı dönemde Ülker’in net karı yıllık %29 artarak 741 milyon TL olarak gerçekleşmiştir (9A18: 572 milyon TL / +97% Y/Y). Şirket 2020 beklentilerini henüz paylaşmamış olsa da 2020 yılı finansal sonuçlarının orta-yirmilerde gelir artışı ve benzer seviyelerde marjlarla 2019 verilerine paralel gerçekleşeceğini öngörmekteyiz. Bunun ana sebepleri olarak Ülker’in elverişli ürün ve kategori bileşenlerinin, etkili fiyatlama stratejisinin ve pazardaki güçlü konumunun sürdürülebilirliği gösterilebilir. Tüm bunların yanı sıra Ülker’in hammadde maliyetlerinin (palm yağı, kakao, şeker ve buğday) %40’ının döviz cinsinden olması sebebiyle şirketin izlemiş olduğu riskten korunma stratejileri doğrultusunda 2020 fiyatlarının tümü, 2021 fiyatlarının da bir kısmı sabitlenmiştir.

9A19’da Net Borç yıllık %0,8 artış göstererek 1,69 milyar TL olarak gerçekleşmiştir (9A18: 1,68 milyar TL)

Ülker’in 9A19’da elde etmiş olduğu 199 milyon TL serbest nakit akımı (9A18: -239 milyon TL) sayesinde şirketin Net Borç/FAVÖK oranı 9A18’deki 1,64 oranından 1,37’ye gerilemiştir. Buna ek olarak şirketin faiz ve kur riskinden korunma amaçlı gerçekleştirmiş olduğu çapraz kur takası işlemleri sayesinde açık döviz pozisyonu bulunmamaktadır.

Sonuç:

Konsensüs beklentilerine göre yıllık %12 FAVÖK büyüme potansiyeline sahip olan Ülker, 2020 yılı için 7,13x FD/FAVÖK çarpanından işlem görmektedir. Güçlü nakit akışı üretiminin ilerleyen dönemlerde şirketin borçluluğunu da azaltması muhtemeldir.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Gedik Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler