Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Turkish Yatırım’dan piyasa stratejisi:  Nötr duruşa geçtik

Piyasalarda görülen bu ılımlı havanın etkisini azalttığını görmekteyiz, bu dönemi hızla çıkan piyasaların nefes alıp soluklanması olarak değerlendirmekte ve bu sebeple beklentimizi «Temkinli İyimser» ‘den «NÖTR» noktasına çekmekteyiz...

Turkish Yatırım’dan piyasa stratejisi:  Nötr duruşa geçtik

 

Haftanın Gelişmesi – Pandemide İkinci Dalga Endişesi ve FED Etkisi

Geçtiğimiz hafta piyasalara hakim olan en önemli olaylar pandemide görülebilecek ikinci dalga endişesi ve FED toplantısıydı. Haziran ayı itibariyle dünyada çoğu ülkede pandemi dolayısıyla alınan tecrit uygulamalarında görülen gevşemeler sonrası başta ABD olmak üzere neredeyse tüm ülkelerde vaka sayılarında görülen artış sonrası piyasaların risk algısında artış görüldü.

Ayrıca FED, beklenildiği gibi politika faizinde değişikliğe gitmeyip faizlerin 2021 sonuna kadar sıfır seviyesine yakın kalacağını belirtti. FED toplantısı sonrası Powell’ın yaptığı açıklamalar dikkatle takip edildi.

Powelli FED’in korona virüs salgınından etkilenen ekonominin ayağa kalkması için verdiği desteği ekonomi tamamen toparlanana dek sürdüreceğini söylerken FED’in hazine tahvil alımlarında en az şu anki seviyesi olan 80 milyar dolar seviyesinde devam edeceğini, ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarının ise arttırılma ihtimali olsa da şu an için ayda 40 milyar dolar olarak devam edeceğini belirtti. Fed salgın başlangıcından bu yana ilk defa ekonomiye yönelik tahminlerini açıklarken bu yıl ABD ekonomisinin %6,5 daralacağını ve işsizlik oranın yıl sonunda %9,3 olacağı tahmininde bulundu. Powell, işsiz kalan 20 milyondan fazla ABD’linin tekrar iş bulmasının yıllar sürebileceğini ifade etti. Fed enflasyonun bu yıl %0.8 düşeceği tahmininde bulunurken, 2022 yılı sonunda ise bu oran %1.7 olarak belirlendi.

 

 

Yatırım Stratejisi

 

  • Geçtiğimiz hafta ekonomilerin tekrar açılması ile piyasalarda görülen olumlu havanın bu hafta itibariyle etkisini bir miktar yitirmiş gibi gözükse de bunu piyasaların soluklanması olarak görüyoruz.
  • Piyasaların önünde risk unsuru olarak duran ABD-Çin ilişkilerindeki gerilim, ABD’deki protestolar şiddetini bir miktar yitirmiş olup gündemdeki yerini tekrar pandemide günlük vaka sayılarındaki artış ve ekonomik büyümede görülen tedirginliğe bırakmıştır.
  • Son olarak ABD Merkez Bankası FED tarafından da düşük faiz ortamının uzun bir süre devam edeceği teyit edilmiş olup geçtiğimiz hafta yurt içi ve yurt dışı borsalarda görülen rekorlar sonrası yatırımcıların kısa vadede bir miktar kar realizasyonuna gitmektedir.
  • Menkul kıymet faizlerinde kısa ve orta vadede bir miktar yükseliş eğilimi görülmekte olup risk seviyesi düşük yatırımcılar için bu enstrümanlara dayalı yatırım ürünleri cazip durumdadır.
  • Piyasalarda oynaklık (volatilite) bir miktar artmış olup risk iştahı yüksek yatırımcılar için türev enstrümanlar fırsat olmaya devam etmektedir.
  • Geçen hafta ekonomik toparlanma ile güvenli varlık altının fiyatında görülen geri çekilme pandeminin seyri ve risk iştahının bir miktar artması ile tekrar yükselişe geçmiştir.
  • Risk unsurlarının halen devam etmesi altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketlerini devam ettirebilecek olup vadeli altın fiyatlarında da bu durum görülmektedir.
  • Geçtiğimiz hafta itibariyle FED başkanı Powell’ın konuşmasında düşük faiz ortamının devam edeceği belirtilmiş olsa da piyasaların ilgisini FED’in makro ekonomik verilerdeki toparlanmanın zaman alabileceğini belirtmesi daha fazla çekmiş görünüyor. Bu durum Haziran başından bu yana 10 günlük yükseliş trendi içine giren global borsalarda kar realizasyonuna gidilmesine neden olmuştur ve borsalardaki oynaklığın bu hafta itibariyle de devam etmesini beklemekteyiz.
  • Piyasalarda görülen bu ılımlı havanın etkisini azalttığını görmekteyiz, bu dönemi hızla çıkan piyasaların nefes alıp soluklanması olarak değerlendirmekte ve bu sebeple beklentimizi «Temkinli İyimser» ‘den «NÖTR» noktasına çekmekteyiz.

 

 

FED yeniden sahnede…

 

FÖŞ anlattı: Cari Açık, Sermaye Kaçışı ve Döviz Kuruna Etkisi

 

BCA:  ABD “tehlike bölgesinde”, hisseler olumsuz etkilenecek

 

Ziraat Yatırım’dan yeni hisse önerileri

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler