Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Türk Telekom Şirket Raporu

Pandemiyle beraber günlük rutinlere uzaktan eğitim ve uzaktan çalışmanın dahil olmasıyla artan data ve hız ihtiyacı ışığında Türk Telekom’un satış gelirlerinin sabit genişbant segmentindeki güçlü görünümle artış eğilimini sürdüreceğini düşünüyoruz.

Türk Telekom Şirket Raporu

Satış gelirlerinin sabit genişbant segmentindeki güçlü görünümle artış eğilimini sürdüreceğini düşünüyoruz

Pandemiyle beraber günlük rutinlere uzaktan eğitim ve uzaktan çalışmanın dahil olmasıyla artan data ve hız ihtiyacı ışığında Türk Telekom’un satış gelirlerinin sabit genişbant segmentindeki güçlü görünümle artış eğilimini sürdüreceğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda, 2020 yılı satış gelirleri tahminimizde yukarı yönlü revizyon yaparak 26,74 milyar TL’den 27,15 milyar TL’ye revize
ediyoruz. 29,31 milyon TL olan 2021 yılı tahminimizi de 29,44 milyon TL olarak güncelliyoruz.

Giderlerde öngörülen artışlara karşın, operasyonel karlılıkta sabit genişbant segmenti belirleyici olacak

Salgın sürecinde güçlü operasyonel performasıyla öne çıkan sabit genişbant segmentinin yıl genelinde de operasyonel karlılık üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Gider kalemleri özelinde, pandemi sürecinin getirdiği maliyet avantajları karşısında, sabit genişbant cephesinde yapılan network ve teknoloji harcamalarında yükseliş eğiliminin süreceğini öngörüyoruz. Ayrıca yılın ikinci yarısında, hem sonbahar döneminin başlaması hem de esnetilen kısıtlamaların talep tarafında görülecek yansımalarıyla pazarlama ve kurumsal iletişim giderlerinin artacağını tahmin ediyoruz. Bu bağlamda, 2020 yılı FAVÖK beklentimizi 12,61 milyar TL’den 12,49 milyar TL’ye revize ediyoruz. Böylece, FAVÖK marjı beklentimizi 1,13 puan düşürerek %46,02 seviyesine çekiyoruz. 2021 yılı FAVÖK tahminimizi de 13,90 milyar TL’den 13,30 milyar TL seviyesine aşağı yönlü güncelliyor, %47,42 seviyesinde bulunan FAVÖK marjı tahminimizi de %45,17 olarak revize ediyoruz.

Yatırım harcamalarının karlılık üzerindeki yansımaları güçlü FAVÖK ile sınırlı kalabilir

Pandemi sürecinde fiber yatırımları hızlandırma kararı alan Türk Telekom’un yatırım harcamalarının %50’sinin döviz cinsinden olması nedeniyle bu süreçte şirketin kur hassasiyetinin yükselmesi beklenebilir. Ancak, bunun karlılığa yansımasının güçlü FAVÖK ışığında sınırlı olacağını düşünüyoruz. Bu paralelde, 2020 yılı net kar tahminimizi 3,35 milyar TL’den 3 milyar TL’ye aşağı yönlü revize ediyoruz. 2021 yılına ilişkin olarak 3,70 milyar TL seviyesinde bulunan net kar tahminimizi de 3,64 milyar TL’ye güncelliyoruz. Bu bağlamda, 2020 yılı için net kar marjı tahminimizi %12,54’den %11,06’ya revize ederken, 2021 yılı tahminimizi de %12,64’den %12,35’e çekiyoruz.

Değerleme

Tahminlerimizdeki aşağı yönlü revizyonlar nedeniyle, Türk Telekom hisseleri için hedef fiyatımızı 12,11 TL’den 10,56 TL seviyesine revize ediyor, %56 yükseliş potansiyeli sunması nedeniyle AL tavsiyemizi sürdürüyoruz. Tahminlerimize göre 3,26x FD/FAVÖK 2020T ve 3,06x FD/FAVÖK 2021T çarpanlarıyla işlem gören Türk Telekom hisseleri küresel benzerler şirketleri medyanına göre sırasıyla %18 ve %20 iskontolu işlem görmektedir. Aynı şekilde, F/K çarpanına göre de 2020 ve 2021 yılları için sırasıyla %19 ve %23 oranlarında iskontolu fiyatlanmaktadır.

Değerleme Özeti

Türk Telekom’un 12 aylık hedef piyasa değerine ulaşırken İNA ve Benzer Şirket çarpanları yöntemlerini kullandık.

İndirgenmiş Nakit Akımı modelimiz, 12-aylık 36,63 milyar TL hedef şirket değerine işaret etmektedir. Böylece 12 aylık hedef fiyatını modelimize göre %55 yükseliş potansiyeli ile 10,47 TL olarak bulmaktayız. İNA modelimizde, sonsuz büyüme oranını %3, beta katsayısını 1,066, piyasa risk primini %5,5, risksiz faiz oranını %12,5 ve vergi sonrası borçlanma maliyetini ise %11,7 olarak varsaydık.

Benzer şirket çarpanları yöntemini kullanırken, FD/FAVÖK rasyosundan faydalandık. Bu yöntemle 39,83 milyar TL hedef piyasa değerine ulaştık.

Ağırlıklı ortalama hedef fiyatımıza ulaşmak için İNA ile hesapladığımız hedef piyasa değerine %90, benzer şirket çarpanları yöntemi ile hesapladığımız hedef piyasa değerine de %10 oranında ağırlık verdik. Değerlememiz sonucunda, TTKOM için 12 aylık hedef piyasa değerimiz 36,95 milyar TL, hisse başına hedef fiyatımız ise 10,56 TL seviyesinde olup, hissenin şu anki fiyatına göre %56’lık yükseliş potansiyeline işaret ediyor.

 

Raporun Tamamına Buradan Ulaşabilirsiniz

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler