Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Türk Telekom İlk Çeyrek Finansal Sonuçları

Operasyonel olmayan tarafta, 1Ç20’de TL’nin çeyreksel bazda dolar ve euroya karşı sırasıyla %9,7 ve %8,5 seviyelerinde değer kaybetmesine karşın şirketin hedging mekanizmasının verimliliğinin şirketin döviz cinsi nakitlerinin yarattığı doğal hedge imkanıyla pekişmesi sonucunda, şirketin kur farkı zararı, beklentimizden düşük seviyede 294 milyon TL olarak gerçekleşti.

Türk Telekom İlk Çeyrek Finansal Sonuçları

Beklentileri aşan net kar

Operasyonel olmayan tarafta, 1Ç20’de TL’nin çeyreksel bazda dolar ve euroya karşı sırasıyla %9,7 ve %8,5 seviyelerinde değer kaybetmesine karşın şirketin hedging mekanizmasının verimliliğinin şirketin döviz cinsi nakitlerinin yarattığı doğal hedge imkanıyla pekişmesi sonucunda, şirketin kur farkı zararı, beklentimizden düşük seviyede 294 milyon TL olarak gerçekleşti. Faiz giderleri ise bu dönemde salgının makroekonomik etkilerini bertaraf etmek için küresel merkez bankalarının koordineli olarak attıkları genişlemeci adımların faiz giderlerini baskılamasının desteğiyle çeyreksel bazda ılımlı görünüm sergiledi. Bu bağlamda, 1Ç19’da 310 milyon TL net kar açıklayan şirket, 2020 yılının ilk çeyreğinde operasyonel performansındaki normalleşmenin karlılığa yansımasının şirketin azalan döviz açık pozisyonunun beraberinde hem hedge mekanizmasının desteği hem de faizlerdeki düşüş eğiliminin desteğiyle 661 milyon TL net kar açıkladı. Yıllık bazda %113 artış sergileyen rakam, piyasa beklentisini ve kurum beklentimizi sırasıyla %15 ve %28 seviyelerinde aştı (Kurum beklentimiz: 516 milyon TL, piyasa beklentisi: 577 milyon TL). Bu doğrultuda net kar marjı bu çeyrekte, 1Ç19’da bulunduğu %5,73 seviyesinden %10,49 seviyesine yükseldi. Net kardaki sapmada beklentimizin altında gerçekleşen kur farkı giderleri etkili oldu. 1Ç20 finansallarının hisse performansı üzerindeki etkisinin ‘pozitif’ olacağını düşünüyoruz.

Beklentilere paralel satış gelirleri

1Ç20’de Türk Telekom’un konsolide satış gelirleri yıllık bazda %16,7 artarak 6,30 milyar TL seviyesinde, hem kurum beklentimize hem de piyasa beklentisine paralel gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 6,17 milyar TL, piyasa beklentisi: 6,23 milyar TL). 1Ç20’nin sonlarına doğru gündeme gelen koronavirüs salgını sebebiyle evden çalışmanın ve uzaktan eğitimin daha yaygın hale gelmesi paralelinde sabit genişbant segmenti gelirleri, abone sayısındaki artışa ek, ARPU tarafında sınırsız paketlere karşı artan talep ve paket ön satışları ile devam eden yükseliş öncülüğünde bu dönemde yıllık bazda %18,6 yükseliş kaydederek güçlü görünümünü sürdürdü. Mobil segment tarafında ise, bu süreçte özellikle ARPU’nun daha ılımlı artışlara kaydetmesi ışığında, gelir artış
hızının yavaşlayarak önceki yılın aynı dönemine göre %12,4 seviyesinde gerçekleştiği takip edildi.

TTKOM için 11,68 TL olan hedef fiyatımızı ve ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz

1Ç20’de Covid 19 etkilerinin kısmen hissedilmesine karşın bu süreçte hayatımıza online eğitim ve uzaktan çalışmanın girmesi ile artan hız ve data ihtiyacı ışığında, sabit genişbant performansı ile öne çıkan TTKOM’un ilerleyen süreçte bu alandaki pozisyonunu fiber yatırımları eşliğinde pekiştireceğini düşünüyoruz. Diğer yandan, şirketin hedge mekanizmasına ek, borçlulukta TL cinsi
finansmanın payının artırılıyor olması ışığında azalan kur hassasiyetinin, yatırımların devreye alınacağı süreçte, karlılığın daha sürdürülebilir nitelikte olmasını sağlayacağını düşünüyoruz. Ayrıca,
küresel merkez bankalarının koordineli olarak gerçekleştirdikleri faiz indirimleri de finansal giderleri baskılayacaktır. Bu bağlamda operasyonel performans tarafında yaşanan normalleşmenin karlılık tarafındaki yansımalarının operasyonel olmayan taraftaki destekleyici görünümle dengeleneceğini düşünüyoruz. Mevcut durumda TTKOM için 12-aylık hedef fiyatımız olan 11,68 TL’yi koruyor ve ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz. Ancak, şirketin bugün düzenleyeceği telekonferans sonrasında tahminlerimizi ve hedef fiyatımızı gözden geçirip güncelleme notu paylaşıyor olacağız.

FAVÖK tarafında normalleşme

1Ç20’de şirketin personel giderleri yıllık bazda, önceki yıl enflasyonda görülen yüksek iki haneli seviyelerin yansımaları ışığında %17 artış kaydederken, arabağlantı giderleri önceki yılın aynı dönemine göre %21,3 yükseldi. Arabağlantı giderlerinde Turk Telekom International’ın hacim artışı ve döviz kurlarındaki artış etkili oldu. Vergi giderleri tarafında ise temel olarak mobil gelirlere bağlı olan frekans ve hazine payı giderlerinin artması ile yıllık bazda %15 yükseliş kaydedildi. Ayrıca bu dönemde şirketin Milli Dayanışma Kampanyası kapsamında yaptığı 40 milyon TL’lik bağışı da, bir defaya mahsus gider olarak ‘Diğer Giderler’ kalemi altında kaydedildi. Bu bağlamda şirketin FAVÖK’ü yıllık bazda %12,1 artış kaydederek 2,98 milyar TL seviyesinde gerçekleşerek, kurum
beklentimizin %4 üstünde, piyasa beklentisine ise paralel gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 2,88 milyar TL, piyasa beklentisi: 2,94 milyar TL). Bunun sonucunda FAVÖK marjı da yıllık bazda 1,90 puan azalarak %47,2 olarak gerçekleşti. FAVÖK görünümünde şirket öngörüleri paralelinde normalleşmenin öne çıktığını gözlemliyoruz.

Şirket 2020 yılı öngörülerini revize etti

Şirket içinde bulunduğumuz Covid 19 salgın sürecinin tüketici davranışları ve küresel ekonomi üzerindeki etkileri ışığında 2020 yılı öngörülerini güncelledi. Bu bağlamda, şirket sabit segmentte bu süreçte artan internet ihtiyacı paralelinde güçlü görünümün devam edeceğini öngörüyor. Ancak, salgın sürecine ilişkin genel risk unsurlarını yansıtmak amacıyla şirket gelir artış tahmini %14’ten %13’e revize etti. FAVÖK beklentisi ise devam eden maliyet verimlilik çalışmaları ve ürün grubu satış dağılımındaki olumlu etkiyi yansıtmak adına 12,4 milyar TL seviyesinden 12,4 milyar TL – 12,6 milyar TL bandına çekildi. Yatırım harcamaları cephesinde ise, bu dönemde evden çalışma ve uzaktan eğitimin hayatımıza girmesiyle hız verme kapasitesinin ilerleyen dönemlerde daha da önemli olacağı öngörüsüyle şirketin fiber yatırımlarını öne çekme kararının beraberinde kur etkisini de yansıtmak amacıyla yaklaşık 5,8 milyar TL olarak belirtilen 2020 yılı yatırım harcamaları öngörüsü yaklaşık 6,4 milyar TL olarak güncellendi.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler