Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Teknik Bülten: Garanti Bankası 4. Çeyrek Sonuçları

Garanti Bankası'nın 2019 yılının son çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %6,2 oranında azaldı.

Teknik Bülten: Garanti Bankası 4. Çeyrek Sonuçları

Garanti Bankası’nın 2019 yılının son çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %6,2 oranında azalarak 1.222mn TL’ye gerilemiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.264mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 1.276mn TL’nin hafif altında gerçekleşmiştir.

Son çeyrek karı sonrasında Garanti Bankası’nın 2019 yılı net dönem karı bir önceki yıla göre %7,2 oranında azalarak 6.159mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Merkez Bankası’nın yaptığı faiz indirimleri kredilere göre mevduat maliyetlerinde daha hızlı düşüşe yol açarken, mevduata verilen faizler çeyreksel olarak %32 gibi yüksek bir oranda gerilemiştir. Diğer yandan, TÜFE endeksli tahvil getirilerindeki düşüşe karşın (637mn TL’den 374mn TL’ye) net faiz gelirleri 5,2 milyar TL ile çeyreksel olarak %12 oranında artış kaydetmiştir. Bir önceki çeyrekte %12’lik bir artış kaydeden net ücret ve komsiyon gelirleri bu çeyrekte yatay (Net ücret ve komisyon gelirlerinde, üye işyerleri ile ilgili BDDK’nın yapmış olduğu yeni düzenlemeler etkisini hissettirmiştir.) kalmıştır. Swap giderlerindeki (810mn TL’den 736mn TL’ye) düşüş, alım satım gelirleri ile döviz cinsinden takip edilen karşılıkların korunmasına bağlı kurlardaki artış kaynaklı gelir oluşmasının etkisiyle ticari zararın 773mn TL azalarak 33mn TL’ye gerilemesi karı destekleyen bir diğer faktör olmuştur. Öte taraftan, diğer faaliyet gelirlerindeki düşüş, operasyonel giderler ve karşılık giderlerindeki artış karın çeyreksel bazda düşmesinde ana etkenler olmuşlardır. TMSF primlerinin artması operasyonel giderlerde etkisini göstermiş ve çeyreksel %12’lik arış kaydedilmiştir. Sorunlu kredilerde artış devam ederken, karşılık giderleri %13 oranında artarak 3,3 milyar TL’ye ulaşmıştır. Diğer yandan, Banka bu çeyrekte 323mn TL sorunlu kredi satışı yaparken, %100 karşılık ayrılmış kredilerden oluşan 713mn TL (write – off) kayıttan düşülmüştür. Ek olarak, Banka bu çeyrekte 150mn TL serbest karşılık ayırmış ve toplam serbest karşılıklar 2,5 milyar TL’ye ulaşmıştır.

Garanti Bankası’nın hedef hisse fiyatını, tahminlerde yapmış olduğumuz ufak değişikliklere karşın sermaye maliyetindeki düşüşün etkisiyle 11,80TL’den 13,90TL’ye yükseltiyoruz. Garanti Bankası için daha önceki “EKLE” önerimizi ise koruyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ziraat Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler