Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

TEB Yatırım: Bankacılık baharın eşiğinde

   Hedef fiyatlarımızı ortalama %38 yükseltiyoruz : Risksiz faiz oranını %17.0’dan %13.0’e, sermaye maliyetini %22.0’den %18.0’e indirdik  YKBNK…

TEB Yatırım: Bankacılık baharın eşiğinde

 

 Hedef fiyatlarımızı ortalama %38 yükseltiyoruz : Risksiz faiz oranını %17.0’dan %13.0’e, sermaye maliyetini %22.0’den %18.0’e indirdik
 YKBNK ve TSKB tavsiyelerimiz ‘’TUT’’dan ‘’AL’’ yükseltiyoruz, Tavsiye listemize YKBNK ekliyoruz (liste aşağıdadır)
 Takip ettiğimiz bankalarda %17 TL kredi büyümesi, %3 YP kredi daralması öngörüyoruz.

Düşen fonlama maliyetleri ve düşük provizyon giderleri karlılığı destekleyecek
Takip ettiğimiz bankaların toplam net karında 2019’da %16 düşüş beklerken, 2020 yılında %48 artış öngörmekteyiz.

 

2020 yılının ilk yarısında enflasyondaki potansiyel düşüş ve faiz indirimlerinin devam etmesi fonlama maliyetlerini daha da düşürürken marjları destekleyecektir. Kredi riskinden arındırılmış net faiz marjında genişleyen kredi mevduat makası ve iyileşen kredi risk maliyeti neticesinde yıldan yıla 86 baz puanlık artış öngörmekteyiz. UFRS model parametrelerinin iyileşmesinin etkisinde net kredi risk maliyetinin 2020’de ortalama 197 baz puana (2019 beklentimiz: 230 baz puan) gerileyeceğini düşünüyoruz.

Özel bankaların 2020 yılında kredi büyümesinde daha aktif olmasını bekliyoruz.
2019 yılında özel bankaların kredi büyümesi kamu bankalarına göre daha yavaştı. 2020 yılında özel bankaların kredi büyümesinde daha çok potansiyel taşıdıklarını düşünmekteyiz.

Kredilerin 2020 yılında ortalama %14 yükseleceğini öngörüyoruz. Bu bağlamda, TL krediler için %17 büyüme ve YP krediler için %3 daralma beklemekteyiz. Takip ettiğimiz bankalarda 2020 yılında kur etkisinden arındırılmış kredi büyümesinin %11 olarak öngörmekteyiz.

2019-21 tahminlerimizi ve hedef fiyatlarımızı gözden geçirdik; Yapı Kredi ve TSKB için tavsiyemizi ‘’TUT’’dan ‘’AL’’a yükseltiyoruz.
Bankacılık sektörünün uzun vadeli (2019-30E) sermaye getirisini %16 olarak öngörmekteyiz ki bu 2Y tahvil getirisinin yaklaşık 5 puan yukarısındadır.

Takip ettiğimiz bankalar 2020 tahmini 0.6x fiyat defter değeri ile işlem görmekteler; ancak uzun vadeli sermaye getirisine göre baktığımızda, bankacılık sektörünün ortalama 0.8x fiyat defter değerini hak ettiğini düşünmekteyiz.

o Artan dijitalleşme çabaları neticesinde yükselen verimlilik, düşen faaliyet giderleri ve genişleyen kredi mevduat makasını göze önüne alarak YKBNK için tavsiyemizi ‘’TUT’’dan ‘’AL’’a yükseltiyoruz.

o Uzun vadeli düşük maliyetli fonlama yapısı ve cazip değerlemesi ile TSKB için tavsiyemizi ‘’TUT’’dan ‘’AL’’a yükseltiyoruz.

• Sektörde AKBNK, GARAN ve ISCTR en beğendimiz bankalar olmaya devam ediyor.

Tavsiye listemize YKBNK’yi ekliyoruz
• Artan dijitalleşme çabaları neticesinde yükselen verimlilik, iyileşen faaliyet giderleri ve genişleyen kredi mevduat makasını Yapı Kredi’yi rakiplerinden olumlu ayrıştırmaktadır.
• 2020’de potansiyel makro büyüme ve olumlu göstergeler aktif kalitesi tarafında bankanın risklerini azaltmaktadır.
• 2020 tahmini 0,6 fiyat defter değeri ile işlem gören Yapı Kredi’nin değerlemesini cazip bulmaktayız.

Uzman: Öğünç Gürsoy

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler