Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Standard Chartered: Biden yönetimi gelişen pazarlara para girişi sağlayabilir

İngiliz kredi kuruluşu başkanı Robertsen, pazartesi günü CNBC’nin “Steet Signs Asia”ya verdiği demeçte, “Kenarda tutulan ve ABD varlıklarında rezerve edilen epeyce nakit var” açıklamasında bulundu...

Standard Chartered: Biden yönetimi gelişen pazarlara para girişi sağlayabilir

Kaynak: cnbc.com, Eustance Huang haberi

Standard Chartered Bank’tan Eric Robertsen, gelişmekte olan pazarların Joe Biden’ın ABD seçimlerindeki zaferinin ardından “daha iyi huylu” görünen siyasi ortamdan faydalanabileceğin öngörüyor.  İngiliz kredi kuruluşu başkanı Robertsen, pazartesi günü CNBC’nin “Steet Signs Asia”ya verdiği demeçte, “Kenarda tutulan ve ABD varlıklarında rezerve edilen epeyce nakit var” açıklamasında bulundu.

Eric Robertsen, son on yılda S&P 500 tarafının “gelişmekte olan piyasa hisse senetlerini yüzde yüz geride bıraktığını” belirtti. Robertsen, söz konusu paranın Biden’ın galibiyeti sonrasında gelişmekte olan pazarlara dağıtılabileceğinin altını çizdi.

İngiliz kredi kurulu başkanı, Asya’nın iki farklı sebepten dolayı ABD başkanlık değişiminden yararlanan ilk bölge olabileceğini öne surdu.

Sebeplerden ilki, “Asya pazarlarının genelde daha düşük bir beta katsayısına sahip olması. Başka bir deyişle, diğer gelişmekte olan pazarlara göre daha düşük bir piyasa dalgalanması var.”

İkinci sebep ise hem ekonomik hem de finansal varlıklar açısından “güçlü bir iyileşme gücü” olan Çin. Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) eylül raporuna göre Çin, 2020 yılında büyümesi beklenen tek ülkeydi.  Çin Yuanı’nın çok istikrarlı oluşunun Asya’daki para birimleri arasında en çekici olduğunu belirten Robetsen, yatırımcıların gözünde Çin’in gelişmekte olan piyasalar arasında başı çektiğini söyledi.

Yatırım danışmalığı şirketi Invesco’nun Asya-Pasifik küresel pazar stratejisti David Chao, ABD seçimlerinin Asya-Pasifik pazarlarına “direkt ve kayda değer” iki etkisi olduğunu belirtti.

Chao’ya göre ilk etki, ABD’de demokratların seçimlerde her alanda (senato çoğunluğu gibi) kazanma umutlarının azalmasıyla, büyük bir mali teşvik paketi alma ihtimalinin çok daha düşük olması, akabinde ABD ekonomik toparlanmasının yavaşlaması. Pazartesi günü CNBC’nin “Squawk Box Asia”ya verdiği demeçte, bu durumun dolaylı olarak Asya’daki ihracat odaklı ülkelerin ekonomik ivmelerini azaltabileceğini öne sürdü.

İkinci etki ise, Biden hükûmetinin daha yüksek kurum vergileri gibi sert politikaları uygulamaları neredeyse imkânsız olacak olması. Chao, “Demokratların yönetimi tamamen ele geçirme korkusunun yok olmasıyla, mevcut siyasal ortam hem ABD hem de Aysa-Pasifik hisse senetlerinin yükselmesine sebep olacaktır” dedi.

 

Çeviri: Cem Cetinguc

 

Gerçek Ekonomi: Albayrak’ın istifası neden sorunları çözmeye yetmez?

 

Faiz ne kadar yükselecek? Ekonomi nereye gidecek? | Atilla Yeşilada – Işık Ökte

 

EIA Petrol Talebinde Büyüme Beklentisini Düşürdü

 

Goldman Sachs: Sabır, “V” yola çıktı

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler