Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Şişe Cam Şirket Raporu

Şişe Cam’ın artan piyasa değeri sonrası MSCI ana endeksine yeniden dahil edilme olasılığının oldukça yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bu olasılığın gerçekleşmesi durumunda yaklaşık olarak 66-79 milyon adet hisse için pasif fon girişi olabileceğini hesaplıyoruz (ortalama günlük işlem hacminin 0,47-0,56 katı).

Şişe Cam Şirket Raporu

Bir beşten büyük olacak

Hedef fiyatımızı 7.60 TL/hisse olarak revize ederken (önceki 6.30 TL/hisse), olumlu görüşümüzü ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ ile koruyoruz

Yeni hedef fiyatımız son güncellememizden beri yükselene benzer grup çarpanlarını, yeni makro tahminlerimizi ve değerleme yöntemimizdeki değişiklikleri yansıtmaktadır. Düz cam ve cam ev eşyası segmentlerinde artan kapasite kullanım oranları ve 3Ç başında doğal gaz tarifelerinde yapılan %10’luk indirim yılın ikinci yarısında güçlü bir operasyonel iyileşmeye işaret etmektedir. Şişe Cam Grubu’nun Şişe Cam altında birleşmesinin Şirket için uzun vadede önemli bir değer katkısı yapacağını öngörüyoruz. Birleşme sonrası elde edilebilecek sinerjileri değerlememiz için şimdilik yukarı potansiyel olarak bırakıyoruz. Yine de benzer guruba göre sırasıyla %41 ve %48 iskontolu olan 4,6 ve 6,0 2021T FD/FAVÖK ve F/K çarpanlarının oldukça cazip seviyelerde olduğunu düşünüyoruz.

Yaklaşan birleşme Şişe Cam için değer katıcı olacaktır

Şişe Cam Grubu’nu tek çatı altında toplayacak olan birleşme işlemlerinin Eylül sonuna kadar tamamlanmasını bekliyoruz. Tedarik zincirinin merkezileştirilmesi ve maliyetlerin optimizasyonu sayesinde, Şirket 2-3 puanlık bir marj iyileşmesi yaratmayı hedefliyor (tahminlerimiz baz alındığında yıllık 60-90 milyon $’lık ekstra FAVÖK’e işaret etmektedir). Bunun yanında birleşme sonrası Şişe Cam üzerinde uygulanan holding iskontosu kalkarken, Şirket’in halka açık piyasa değerindeki yükseliş endekslerdeki ağırlığının da artmasını sağlayacaktır.

Hisse’nin MSCI Global Standard Endeksi’ne yeniden eklenme potansiyelini yakın vadeli itici güç olarak görüyoruz

Şişe Cam’ın artan piyasa değeri sonrası MSCI ana endeksine yeniden dahil edilme olasılığının oldukça yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bu olasılığın gerçekleşmesi durumunda yaklaşık olarak 66-79 milyon adet hisse için pasif fon girişi olabileceğini hesaplıyoruz (ortalama günlük işlem hacminin 0,47-0,56 katı). MSCI’ın bir sonraki güncellemesi Kasım ayı ortasında yapılacak olduğundan, hisse senedi için en yakın vadeli katalizör olarak önümüze çıkmaktadır.

Yılın ikinci yarısında operasyonel performansta gözle görülür toparlama bekliyoruz

2Ç20’de otomotiv sektöründeki fabrika duruşları ve global sokağa çıkma yasakları nedeniyle düz cam ve cam ev eşyası segmentlerinde zayıf performansa yol açmıştı. Ancak faaliyet gösterilen
bölgelerde özellikle düz cam tarafında Haziran ayında başlayan fiyatlama ve talep tarafındaki düzelmenin ileriki dönemde Şişe Cam’a olumlu yansımaları olacağını düşünüyoruz. Bu iki iş kolunda artan kapasite kullanım oranları ve Türkiye’de Temmuz’da doğal gaza yapılan %10’luk indirimin 3Ç20’den itibaren karlılığı olumlu etkileyeceğini öngörüyoruz. Dolayısı ile 1Y20’de %12 düşen FAVÖK’ün 2Y20’de yıllık %2 gerileyeceğini hesaplıyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ak Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler