Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Şirket Raporu: Yapı ve Kredi Bankası 4Ç19 Sonuçları

YKB yılın son çeyreğinde TL263mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı beklenti ortalaması olan TL132mn (İş Yatırım: TL 136mn)’un oldukça üzerinde gerçekleşti.

Şirket Raporu: Yapı ve Kredi Bankası 4Ç19 Sonuçları

YKB yılın son çeyreğinde TL263mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı beklenti ortalaması olan TL132mn (İş Yatırım: TL 136mn)’un oldukça üzerinde gerçekleşti. Beklendiği gibi son çeyrekte takibe atılan kredilerin hızlanması ve mevcut ikinci ve üçüncü grup kredileri için karşılık oranlarının artırılması sonucunda zıplayan karşılık giderleri karın düşüşünde büyük rol oynadı. Bununla beraber tahminlerden iyi gelen net kar rakamı daha çok beklentilerden düşük gelen karşılık ve net ticari zarar kalemiyle destek sağlamış gözüküyor. YKB’nin karşılık öncesi faaliyet gelirleri çeyrek bazında %6 oranında artarken bunda özellikle TÜFEX gelirleri hariç marjların son çeyrekte yaklaşık 50 baz puan genişlemesinin payı büyük gözüküyor. Banka yeni yılda marjlarında en az 30 baz puanlık bir artış ön görmekte. Aktif kalitesine bakıldığı zaman son çeyrekte takibe atılan krediler ile bankanın takip oranı %7.6’ya yükseldi (73 baz puan çeyreklik artış) bununla beraber tüm yıl net risk maliyeti de 318 baz puan olarak yüksek bir noktada gerçekleşti. Yönetim, 2020 yılında %7 takip oranı ve 225 baz puan risk maliyeti hedefliyor. Bunun sonucunda beklenen iştiraklere göre düzeltilmiş öz kaynak karlılığı muhtemelen 12-15% aralığında gerçekleşecek.

Yapı Kredi 2020 hedeflerini açıkladı. Buna göre banka, yeni yılda TL kredilerini özellikle kobi ve tüketici kredilerinin ivmelendirmesi ile %15 civarında arttırmayı hedefliyor. Marjlar, 2019 ortalamalarına göre en az 30 baz puan artması beklenirken, takip oranının ise %7 civarında olması tahmin ediliyor. Risk maliyeti ise 2019 yılına göre 100 baz puan düşüşle 225 baz puan civarına gerileyecek. Risk maliyetindeki her 100 baz puanlık düşüş öz kaynak karlılığını yaklaşık 300 baz puan olumlu etkiliyor. Bankanın hedeflerini genellikle bizim tahminlerimizle uyumlu bulduk. Oldukça muhafazakar yapılan tahminlerde özellikle marj ve karılıklar konusunda bankanın dahi iyi performans yakalayabileceğini öngörüyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İş Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler