Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Şirket Raporu: Ereğli Demir Çelik

Erdemir'in 4Ç19 sonuçları beklentilerin altında gerçekleşti, 4Ç18’deki 1,684 milyon TL net kar rakamının oldukça altında.

Şirket Raporu: Ereğli Demir Çelik

Gerçekleşen ve Tahminler

4Ç19 sonuçları beklentilerin altında gerçekleşti. Erdemir 4Ç18’deki 1,684 milyon TL net kar rakamının oldukça altında, 4Ç19’de (İş Yatırım: TL546mn; Piyasa: TL422mn) beklentilerden daha zayıf 228 milyon TL net kar rakamı açıkladı. Gerileyen çelik fiyatları ile ortalamada yüksek demir cevheri fiyatları net kardaki yıllık bazdaki gerilemenin temel nedenleri olarak öne çıkıyor. Çelik fiyatlarındaki düşüş net kardaki çeyreksel düşüşün de nedenini oluşturmaktadır. Şirket 4Ç19’de beklentilerin altında (İş Yatırım: TL920mn; Piyasa: TL865mn) yıllık bazda %68 düşüşle 701 milyon TL FAVÖK rakamı açıkladı. Beklentilerimizden zayıf gerçekleşen operasyonel marjlar net kar tahminimizdeki sapmanın temel nedenini oluşturmaktadır.

Değerleme üzerindeki etki ve görünüm

Erdemir’in beklentilerin altında açıklanan 4Ç19 sonuçlarına olumsuz piyasa tepkisi bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde, ticaret savaşları ve Avrupa ekonomisi ile igili haber akışı ile çelik fiyatları ve hammadde fiyatlarındaki trendler hissenin performansını etkileyecek önemli gelişmeler olacaktır. Şirketin bugün düzenleyeceği analist toplantısı sonrası tahminlerimizde değişikler yapabiliriz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İş Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler