Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Rapor: ‘3. Çeyrek banka dışı kar tahminleri’

Bilanço dönemi, 22 Ekim tarihinde Tav Holding (TAVHL), Tekfen Holding (TKFEN) ve Erdemir ’in (EREGL) bilançosunu açıklamasıyla başlayacak.

Rapor: ‘3. Çeyrek banka dışı kar tahminleri’

Bilanço dönemi, 22 Ekim tarihinde Tav Holding (TAVHL), Tekfen Holding (TKFEN) ve Erdemir ’in (EREGL) bilançosunu açıklamasıyla başlayacak. Şirketlerin bilanço açıklama son tarihi konsolide olmayan şirketler için 30 Ekim ve konsolide olan şirketler için 9 Kasım.

Bu çeyrek TL %13.3 değer kaybederken, politika faiz oranları üçüncü çeyrekte 200 baz puan artarak %8.25’ten %10.25’e çıktı. Petrol fiyatları da bu dönemde varil başına 42 ABD$ seviyesinde yatay bir seyir izledi. TL’deki değer kaybının ise açık pozisyonu olan şirketler açısından bu çeyrek net kar üzerinde olumsuz olmasını bekliyoruz. Talep tarafından ise ekonominin açılmasıyla önemli büyümeler gördük. Bu dönemde hem beyaz eşya tarafında hem de otomotiv tarafında düşük baz etkisi olsa bile çok güçlü rakamlar gördük. İhracat yapan şirketlerde ise TL’deki değer kaybı performansa olumlu yansıdı.

Araştırma kapsamımızdaki sanayi şirketlerinin net kar rakamları, 3Ç20’de yıllık bazda kur farkı giderlerinin etkisiyle %48 azalmasını bekliyoruz. Araştırma kapsamımızdaki sanayi şirketlerinin toplam net satışlarında ve FAVÖK te yıllık bazda sırasıyla %1 ve %14 daralma bekliyoruz. Ortalama FAVÖK marjını ise %13.7 olarak hesaplıyoruz.

Mevsimsellik etkisi sebebiyle, sanayi şirketlerinin çoğunluğu için çeyreksel bazda kıyaslama yapmak anlamlı olmayacaktır. Ancak sanayi şirketlerinin toplam net satışlarının çeyreksel bazda %35, FAVÖK ün ise çeyreksel bazda %32 artmasını bekliyoruz. FAVÖK marjında 0.4 puanlık azalış görmeyi bekliyoruz.

Olumlu Beklentiler:

ARCLK: Güçlü talep, ürün fiyat artışları ve olumlu kur etkisi

BIMAS: Okula dönüş v e satışlarda normal leş meyle beraber, 3Ç20’de de şirkette kar büyümesi bekliyoruz

BRISA: Fabrikaların açıl mas ı ve satışların normale dönmesi / ertelenen taleple birlikte güçlü bir performans bekliyoruz

DOAS: Çok güçlü s atış performansı, güçlü karlılık

FROTO: Yurtiçi ticari ar aç s atışlarında çok dominant pazar payı; ihracat adetlerinde normal e dönüş

SOKM: Okula dönüş ve zayıf turizm aktivitesi yanı sıra s atışlarda normalleş meyle beraber, Şok ’un azalan finansal giderlerle bu çeyrekte de pozitif net kar açıklamasını bekliyoruz.

LKMNH: Kovid-19’a rağmen artan operasyonel kaldıraç/verimlilik net karda yükseliş getirecek

TCELL: Güçlü AR PU büyümesi , faturalı abone s ayısında artış ve giderlerde iyileş me

TTRAK: Görece güçlü satışlar, dest ekleyici b az ve azalan borçlulukla beraber düşük finansal giderler nedeniyle net karda yıllık bazda ciddi artış bekliyoruz

TOASO: Yurtiçi binek araç pazarında pazar payı v e satış adetleri, düşü k ihracat ad etler inin kontratlarla korunması

SISE: Düz cam v e kimyasallar tarafında güçlü talep v e TL’deki zayıflığın olumlu katkısı

YATAS: Ertelen en talep ve mağazaların açılmasıyla birlikte iyi bir karlılık öngörüyoruz

Olumsuz beklentiler:

EREGL & KRDMD: İki şirket için operasyonel karlılığı beğensek de birindeki yüksek vergi gideri diğerindeki açık pozisyona bağlı kur farkı gideri net kar üstünde baskı yaratmaktadır.

MGROS: Satışların hız kesmesi v e finansal giderler nedeniyle Covid-19 nedeniyle kapalı mağazalar ve düşen satışlar

THYAO & PGSUS: Koronavirüs salgınının olumsuz etkileri havayolu şirketlerinin finansallarını baskılamaya devam ediyor

TKFEN: İnşaat tarafındaki belirsizlik kimyasallar ve terminal karlı lığını baskılıyor

TUPRS: Stok üstündeki kur f arkı giderleri ve düşü k ürün spreadleri ve zayıf talep net zarar beklentisine yol açmaktadır.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Garanti Yatırım

 

ParaAnaliz Online Seminerler eğitmen kadrosu ve içerik bilgileri linkte

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler