Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

QNB Finansbank:  Enflasyon,  tahvil faizleri ve CDS fiyatları

BIST 100 Endeksi'nin de yurtdışına  paralel satıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Dolar kurunun 7,00 seviyesini aşmış olması gün içerisinde endekste satışların  devamına neden olabilir. Teknik olarak endekste 100 bin kısa vadeli  görünüm açısından öne çıkıyor. Bu seviye trade pozisyonları için  kritik destek olarak izlenebilir. 101.250 direnç olup, 99 bin ikincil  destek seviyesidir

QNB Finansbank:  Enflasyon,  tahvil faizleri ve CDS fiyatları

BIST 100: Endeksin kurdaki yükseliş ve yurtdışı borsalardaki geri  çekilmeye paralel satıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. 101.250  direnç konumunda iken, 100 bin ve 99 bin ise destek seviyeleri olarak  takip edilebilir…

TL Bonolar: İçeride bugün açıklanacak olan enflasyon verisi  etkili olacaktır. Yeni getirilen düzenlemeler kapsamında gösterge  tahvil faizi düşük seviyelerini koruyabilir, gösterge tahvilde %9 ve 10 yıllık tahvilde de %12 bileşik faiz seviyeleri destek konumunda…

USD/TL: Dolar kuru 6,92-7,00 bandındaki sıkışmasını yukarı yönde  tamamlamış durumda. 7,00 destek haline gelirken, bu seviyenin üzerinde 7,21 tarihi zirve direnç seviyesi olarak takip edilebilir…

EUR/USD: Parite ECB açıklamaları sonrasında 1,0850 civarından  hareketle 1,10 direncini test etti. Paritede 1,0850 destek olarak  korunurken, 1,10 direnç seviyesi ise direnç olarak geçerli…

ABD Başkanı Trump’ın virüsün Wuhan’dan yayılmasına misilleme  yollarını değerlendirdiğini ve bu nedenle Çin’e yönelik tarifelerin  yükseltilmesini seçenek olarak açıklamasıyla bu sabah açık olan Asya  piyasaları zayıf bir seyir izliyor. İçeride ise Nisan ayı enflasyon  verileri takip edilecek. Dolar kurunda 7,00’nin üzerinde 7,21 tarihi  zirve seviyesi olarak öne çıkarken, endekste ise 100 bin desteği  üzerinde kalabilmesi görünüm açısından önemli.

Asya piyasalarına bakıldığında, bugün Çin ve Japonya borsaları  kapalı iken, Trump’ın Çin’e yönelik olumsuz açıklamalarının sonrasında  açık olan Asya borsaları satıcılı bir seyir izliyor. ABD vadeli endeks  kontratları da düşüş gösteriyor. BIST 100 Endeksi’nin de yurtdışına  paralel satıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Dolar kurunun 7,00 seviyesini aşmış olması gün içerisinde endekste satışların  devamına neden olabilir. Teknik olarak endekste 100 bin kısa vadeli  görünüm açısından öne çıkıyor. Bu seviye trade pozisyonları için  kritik destek olarak izlenebilir. 101.250 direnç olup, 99 bin ikincil  destek seviyesidir.

TCMB yılsonu enflasyon tahminini %8,2’den %7,4’e düşürürken, 2021  sonu projeksiyonunu %5,4’te sabit bıraktı. Bugün TÜFE’nin aylık bazda %0,9 oranında artmasını beklerken, piyasa beklentisi %0,7 seviyesinde  şekilleniyor. Aylık enflasyonun beklentimiz dâhilinde açıklanması  halinde yıllık enflasyon %11,86’dan %10,98 seviyesine geriliyor  olacak. Yeni getirilen düzenleme kapsamında tahvil faizleri nispeten  düşük seviyelerini koruyabilir. Gösterge tahvilde %9 destek konumunda.

10 yıllık tahvilde ise TL’deki değer kaybı ile %12 desteğine doğru  yükseliş görebiliriz. Diğer yandan Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk  priminin yeniden 600’ün üzerine yükselmesi eurobond piyasasına olumsuz  yansıyabilir.

ECB toplantısı sonrasında sert hareketle sıkışmasını yukarı  tamamlayan EUR/USD’de kısa vadeli görünüm olumlu. 1,09 destek haline  gelirken, 1,10 önemli direnç olarak korunuyor. 1,10’nun aşılması  hareketin devamı adına önemli. Gelişmekte olan ülke para birimleri  salgının negatif etkisi nedeniyle değer kaybetme eğiliminde iken, TL  görece olumsuz performans gösteriyor. Yurtiçi piyasaların tatil olduğu  günde USD/TL 6,92-7,00 bandını yukarı tamamladı. 7,00 direncinin  aşılması ile beraber bu seviyenin üzerinde 7,21 tarihi zirve sonraki  direnç olarak izlenebilir. 7,00 ise destek haline gelmiş durumda.

EUR/TL, Euro’nun değer kazanmasının da etkisiyle yükseldi. EUR/TL’de 7,63 desteğinin üzerinde 7,82 direnç olarak öne çıkıyor.

Üretim kısıntılarına katılım haberleri ile yükselen Brent petrol 23,8-26,0 dolar bandında sıkışma gösteriyor. Bu bandın alt tarafının  aşağı kırılması halinde 17,00 dolar önemli destek seviyesidir. Altın  ons fiyatlarında 1680 dolar desteği üzerinde kısa vadeli görünüm  olumlu kalmaya devam edecek. 1708 dolar ise direnç seviyesi olarak  takip edilebilir. Gram altında ise 375 TL desteği üzerinde kısa vadeli  görünüm güçlü. 380 TL desteğinin üzerinde 389 TL tarihi zirve hedef  direnç seviyesi olarak korunuyor.

BIST 100 Endeksi’nin teknik görünümü 100.000 üzerinde olumlu. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse  senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken  fonları tercih edebilir.

 

 

Dövizde ölüm kalım haftası

 

“Mayıs’ta sat….” sendromu bu sene de tekrarlar mı?

 

Dr Yalçınkaya:  Hazine borçlanması patladı, TCMB net rezervleri eksiye düştü

 

Atilla Yeşilada – Dr. Artunç Kocabalkan:  Mayıs’ta piyasalarda ikinci dip

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler