Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Piyasalarda bugün:  CDS’ler yükseliyor, Fitch’den yeni tahminler, dış ticaret rakamları

10 yıllık ABD tahvil faizi %0.63 seviyelerine inerken, EUR/USD dün 1.1280’i test ettikten sonra 1.1240 seviyelerine geldi. Brent petrol fiyatı ise 41 doların etrafında seyretmeye devam etti. USD/TL 6.8550 etrafında yatay eğilimini korudu. 5 yıllık Türkiye CDS’i 498 baz puana hafif yükselirken, 2 yıllık tahvil faizi %9.19’da kaldı.

Piyasalarda bugün:  CDS’ler yükseliyor, Fitch’den yeni tahminler, dış ticaret rakamları

QNB Finansbank:  CDS’ler ve tahvil faizleri

 

ABD’de koronavirüs vaka sayısındaki artış sebebiyle birçok eyalette normalleşme adımları durduruldu. Fed Başkanı Powell da ekonomideki toparlanma sürecinin son derece belirsiz olduğunu ve büyük ölçüde salgının kontrol altına alınmasına bağlı olduğunu tekrarladı. Öte yandan bekleyen konut satışlarının Mayıs’ta %44 oranında yükselerek güçlü artış kaydetmesi risk iştahını bir miktar destekledi. Sonuçta S&P 500 endeksi haftanın ilk gününde %1.5 oranında yükseldi. Oynaklık göstergesi VIX endeksi 31.8’e geriledi.

10 yıllık ABD tahvil faizi %0.63 seviyelerine inerken, EUR/USD dün 1.1280’i test ettikten sonra 1.1240 seviyelerine geldi. Brent petrol fiyatı ise 41 doların etrafında seyretmeye devam etti.

USD/TL 6.8550 etrafında yatay eğilimini korudu. 5 yıllık Türkiye CDS’i 498 baz puana hafif yükselirken, 2 yıllık tahvil faizi %9.19’da kaldı.

Bugün yurtiçinde Mayıs ayı nihai dış ticaret verileri açıklanacak. Ticaret Bakanlığı’nın ay başında yayınladığı öncü veriler ihracatta yıllık %40.9, ithalatta ise %27.7 oranında düşüş olduğunu göstermişti. Dış ticaret açığı yıllık bazda 1.8 milyar dolar artarak 3.4 milyar dolar olmuş ve 12 aylık toplam dış ticaret dengesi aynı miktarda artışla 40.1 milyar dolara çıkmıştı. Mayıs ayındaki bayram tatili sebebiyle geçen seneye göre 5 işgünü eksik olmasının da ihracat ve ithalattaki düşüşe katkı yaptığını düşünüyoruz. İşgününe göre düzelttiğimizde ihracattaki yıllık düşüşün %27 ile önceki ayki %35 düşüşe göre biraz iyileştiğini tahmin ediyoruz. Bugün açıklanacak mevsim ve takvim etkileri arındırılmış TÜİK verileri dış ticaretteki durumu netleştirecektir.

Bugün ABD’de Haziran ayı Chicago PMI ve tüketici güven endeksleri, Euro Bölgesinde ise öncü TÜFE verileri açıklanacak. Euro Bölgesinde tüketici fiyatlarının Haziran’da %0.1 artması ve yıllık enflasyon oranının %1.2’den %1.1’e gerilemesi bekleniyor.

Hürriyet: Fitch’den yeni büyüme tahminleri

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu ekonomik bozulmaların hafiflediğini belirterek, küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahmininde değişikliğe gitmedi ve dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 4,6 daralacağını öngördü.

 

Fitch Ratings tarafından güncellenen Küresel Ekonomik Görünüm Raporu, “Koronavirüs bozulmaları hafifliyor” başlığıyla yayımlandı.

 

Küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahmininin sabit bırakıldığı raporda, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 4,6 daralacağı, 2021’de yüzde 4,9 ve 2022’de yüzde 3,4 büyüyeceği tahmin edildi.

 

Gelişmekte Olan Ülkelere ilişkin büyüme tahminlerine de yer verilen raporda, Hindistan ekonomisinin bu yıl yüzde 5, Brezilya ekonomisinin yüzde 7 ve Meksika ekonomisinin yüzde 9,1 küçülmesinin beklendiği aktarıldı.

 

Raporda, Rusya ekonomisinin ise bu yıl yüzde 5,8 daralacağı, 2021’de yüzde 3,6 ve 2022’de yüzde 2 büyüyeceği öngörüldü.

 

Türkiye ekonomisiyle ilgili tahminlerin de yer aldığı raporda, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3,9 daralacağı, 2021’de yüzde 5,4 ve 2022’de yüzde 4,6 büyüyeceği tahmin edildi.

 

 

OYAK Yatırım: Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

  • Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Çin’den gelen PMI rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesiyle açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasalarında da dünkü kayıpların telafi edildiği görülüyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı ardından pozitif seyrediyor.
  • EUR/USD ise, 10 günlük hareketli ortalama 1,1235’in altında işlem görüyor. 1,1209’u destek olarak takip edeceğimiz paritede, bu seviyenin altında kalınması halinde 1,1116’ya geri çekilme hız kazanabilir. Ancak 1,1209 desteği üzerinde kalındığı sürece formasyon onayı alınması kuvvetle muhtemel. 1,1307 direncini yakından takip edeceğiz.

 

FT/John Plunder:  Borç yükü enflasyonla eritilecek

 

Çin PMI Asya piyasalarına güç verdi

 

Haftanın makro-ekonomi veri gündemi: Satın alma müdürleri endeksleri, dış ticaret, dış borç, enflasyon

 

ANALİZ:  Piyasalarda ”Gerçeğe Çağrı”  ayı başlıyor

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler