Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Piyasalar:  Mayıs satışları yeniden başladı

Fakat, 3 yönden esen olumsuzluk rüzgarları borsalarda alımları bıçak gibi kesti. Dün öğle saatlerinde Avrupa öncü borsa endeksi Stoxx600’de %0.7 gerilemeyle başlayan satışlar, Wall Street’te yatay ve çalkantılı seyir olarak devam etti. Bu sabah ise Hong Kong %2 gerilerken, Asya CNBC100 Endeksi de %1 civarında değer  yitiriyor

Piyasalar:  Mayıs satışları yeniden başladı

Yatırımcıların ruh hali artık günlük bazda değişimler sergiliyor, hani psikiyatrist olsak “bi-polar bozukluk var” derdik. Mayıs ayına satışlarla siftah yapan riskli varlıklar, akabinde büyük dünya ekonomilerinde normalleşme ve Fed’in ETF alımına başlayacağı haberleri ile ralli moduna döndü.  Trump ve Xi Jinping’in ikinci bir Ticaret Savaşı istemedikleri açıklamaları da risk iştahının geri dönmesinde etkili oldu. Dün hava yeniden bozuldu.

Çin’in ABD’ye Faz 1 Ticaret Antlşması kapsamında verdiği sözleri tutamayacağını duyurması, Dünya  Sağlık Örgütü’nden gelen karamsar açıklamalar ve Çin’de toparlanmanın Nisan-Mayıs’ta fren yaptığı algısı ile önde gelen borsa endeksleri satıcılı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre, karantina ve kısıtlamaları gevşeten ülkelerde yeni korona vakaları artmaya başlıyor. DSÖ, Almanya, Çin ve Güney Kore’yi örnek verirken, normalleşme sürecine geçen ülkelerde soyal izolasyon, virüs taraması ve erken uyarı sistemlerinin sürekli çalışır vaziyette olmasını talep etti.  Bazı yatırımcılar artık dev ekonomilerin kolay normale döneceği inancını yitiriyor olabilir.

Beijing gayri-resmi kanallardan ekonomide daralma nedeniyle Faz 1 Ticaret Antlaşması çevçevesinde ABD’den almayı vadettiği ürün ve miktarları artık garanti edemeyeceğini duyurdu.  Trump, bu duyum üzerine Çin’in ABD’yi sömürdüğünü bir kez daha öne sürerek Antlaşmayı yeniden müzakereye açmaya hiç niyeti olmadığını vurguladı.

Çin’de ÜFE yıllık bazda %3.1 geriledi. Konsensus %2.5’tu. TÜFE ise yıllık %3.3 artışla %3.7 olan medyan öngörünün altında kaldı. Ek olarak, aydan-aya TÜFE de %4.3’den gerileme kaydetti. Çekirdek enflasyon ise yıllık %1.1’e düştü.

Şangay Bank of Communications araştırma uzmanı Liu Xuezhi ÜFE’de gerilemeyi zayıf seyreden global ve iç talebe atfetti. Bir çok uzman Beijing’in daha radikal ekonomik destek ve parasal tedbirler açıklamasını bekliyor.

Fakat, 3 yönden esen olumsuzluk rüzgarları borsalarda alımları bıçak gibi kesti. Dün öğle saatlerinde Avrupa öncü borsa endeksi Stoxx600’de %0.7 gerilemeyle başlayan satışlar, Wall Street’te yatay ve çalkantılı seyir olarak devam etti. Bu sabah ise Hong Kong %2 gerilerken, Asya CNBC100 Endeksi de %1 civarında değer  yitiriyor. Riskten kaçışın bir diğer ifadesi olarak Dolar Endeksi yeniden 100 seviyesini yukarı kırdı. Altın $1.704/onsta, düne göre hafif alıcılı.

 

CNBC’ye konuşan  ING Asya-Pasifik Araştırma Direktörü Rob Carnell “Hisselerin daha yukarı gitmesi oldukça güç” dedi. Carnell’e göre rallinin başlıca nedeni mali ve parasal destekler.  Borsalar da bunları yeterince fiyatladı. “Daha fazla destek ve borsaların bunlardan ilham alması zor” diye devam etti Carnell.

 

Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada:  2. dip bekliyorum

 

Moody’s uyardı:  Gelişen Ülke şirketlerinde iflaslar patlayacak

 

FT:  Dünya normalleşmeye hazırlanırken, yeni vakalar patlak veriyor

 

Nomura:  Hisse yatırımcılarını bekleyen tuzak

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler