Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Petkim İlk Çeyrek Finansal Sonuçları

Petkim yılın ilk çeyreğinde, beklentimiz olan 4,1 milyon TL’nin ve ortalama piyasa beklentisi olan 7,0 milyon TL net zararın üzerinde 13,1 milyon TL net zarar açıkladı.

Petkim İlk Çeyrek Finansal Sonuçları

Beklentilerin üzerinde gerçekleşen net zarar

Petkim yılın ilk çeyreğinde, beklentimiz olan 4,1 milyon TL’nin ve ortalama piyasa beklentisi olan 7,0 milyon TL net zararın üzerinde 13,1 milyon TL net zarar açıkladı.

Satış gelirleri beklentiler ile uyumlu

İlk çeyrekte satış gelirleri, hem ortalama piyasa beklentisi hem de beklentimiz ile uyumlu, yıllık bazda %2,3 azalışla 2.766 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 1Ç20’de 597,5 bin ton seviyesinde gerçekleşen satış hacmi yıllık bazda yatay kalırken, covid19 salgınının etkisiyle azalan talepten dolayı birim ürün fiyatları USD bazında yıllık %20,0, TL bazında yıllık %2,3 geriledi. Talepteki daralmaya rağmen normalde iç tüketimin neredeyse %20’sini karşılayacak kadar üretim kapasitesine sahip olması nedeniyle şirketin satış hacmi ve üretim yıllık bazda yatay seyretti. Böylece, 1Ç19’da %99 seviyesinde gerçekleşen etilen tesislerinde kapasite kullanım oranı 1Ç20’de %98 seviyesinde gerçekleşti.

Beklentilerin altında gelen operasyonel karlılık

FAVÖK yılın ilk çeyreğinde, beklentimiz olan 201,2 milyon TL’nin %23,1, ortalama piyasa beklentisi olan 217,0 milyon TL’nin %28,8 altında, yıllık bazda %46,4 azalışla 154,6 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, yıllık 5,2 puan kötüleşerek 1Ç20’de %5,6 seviyesinde gerçekleşti. Koronavirüs salgınının etkisiyle gerileyen talepten dolayı yıllık bazda %17,9 gerileyen etilen-nafta makası ve gerileyen ürün fiyatları nedeniyle kaydedilen stok zararı operasyonel karlılılık marjının baskı altında kalmasına neden oldu.

Finansman gideri net karı baskıladı

Operasyonel olmayan tarafta ise, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yıllık 44,5 milyon TL artışla 1Ç20’de 131,7 milyon TL seviyesinde gerçekleşen net finansman gideri ve artan efektif vergi oranı net karı baskıladı.

Petkim için ‘TUT’ tavsiyemizi sürdürüyoruz

Beklentilerin altında gelen sonuçlardan dolayı finansalların hisse performansına etkisinin negatif olacağını düşünüyoruz. Mevcut durumda, orta ve uzun vadeli tahminlerimizde değişikliğe gitmiyor, PETKM için 12-aylık hedef fiyatımız olan 4,00 TL’yi ve TUT tavsiyemizi koruyoruz. Şirketin bugün düzenleyeceği telekonferans sonrasında gerektiği taktirde tahminlerimizi ve hedef fiyatımızı gözden geçirip güncelleme notu paylaşıyor olacağız.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler