Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Petkim 3. Çeyrek Finansal Sonuçları

Petkim yılın üçüncü çeyreğinde, beklentimiz olan 272,5 milyon TL’nin %6,6, ortalama piyasa beklentisi olan 203,1 milyon TL’nin de %43,1 üzerinde, yıllık bazda %23,2 artışla 290,6 milyon TL net kar açıkladı.

Petkim 3. Çeyrek Finansal Sonuçları

Beklentilerin üzerinde gerçekleşen net kar

Petkim yılın üçüncü çeyreğinde, beklentimiz olan 272,5 milyon TL’nin %6,6, ortalama piyasa beklentisi olan 203,1 milyon TL’nin de %43,1 üzerinde, yıllık bazda %23,2 artışla 290,6 milyon TL net kar açıkladı.

Satış gelirleri beklentiler ile uyumlu

Üçüncü çeyrekte satış gelirleri, hem ortalama piyasa beklentisi hem de beklentimiz ile uyumlu, yıllık bazda %3,4 artışla 3.038 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 3Ç20’de satış hacmi yıllık bazda %6,9 artışla 638 bin ton seviyesinde gerçekleşirken, üretimden satışlar %12,8 azaldı. Koronavirüs salgını nedeniyle küresel talepteki daralma doğrultusunda üretim hacmi yıllık %8,0 gerilerken, ambalaj ve sağlık sektöründe görülen talep artışı eşliğinde termoplastik grubunda üretim yıllık %5,1 artış gösterdi ve üretimdeki azalışı sınırladı. Böylece, 3Ç19’da %106 seviyesinde gerçekleşen etilen tesislerinde kapasite kullanım oranı 3Ç20’de %102 seviyesinde gerçekleşti.

Beklentilerden iyi gelen operasyonel karlılık

FAVÖK yılın üçüncü çeyreğinde, beklentimiz olan 444,4 milyon TL’nin %12,5, ortalama piyasa beklentisi olan 465,2 milyon TL’nin de %7,5 üzerinde, yıllık bazda %26,9 artışla 500,1 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, yıllık bazda gerileyen etilen-nafta makasına rağmen güçlü seyreden termoplastik-nafta makasının öncülüğünde yıllık bazda 3,0 puan artışla 3Ç20’de %16,5 seviyesinde gerçekleşti.

Finansman gideri net karı baskılamaya devam etti

Operasyonel olmayan tarafta ise, geçen yılın aynı döneminin aksine 3Ç20’de 87,8 milyon TL seviyesinde gerçekleşen ağırlıklı kur farkı gelirlerinden oluşan net diğer faaliyetlerden gelir net karı destekledi. Bununla birlikte, yıllık 39,9 milyon TL artışla 3Ç20’de 116,7 milyon TL seviyesinde gerçekleşen net finansman gideri ve artan efektif vergi oranı net karı baskıladı.

Sonuçları pozitif olarak değerlendiriyoruz

Beklentilerin üzerinde gelen sonuçlardan dolayı finansalların hisse performansına etkisinin pozitif olacağını düşünüyoruz. Mevcut durumda PETKM için 12-aylık hedef fiyatımız 5,10 TL seviyesinde bulunuyor. Ancak, şirketin bugün düzenleyeceği telekonferans sonrasında tahminlerimizi ve hedef fiyatımızı gözden geçirip güncelleme notu paylaşıyor olacağız.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler