Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Pay Piyasası: Ülker Bisküvi Şirket Raporu

1944 yılında kurulan ve bugün atıştırmalık pazarının lider kuruluşu olan Ülker, güçlü ürün gamı ve dağıtım kanalları sayesinde Türkiye'de tanınır olmuştur.

Pay Piyasası: Ülker Bisküvi Şirket Raporu

1944 yılında kurulan ve bugün atıştırmalık pazarının lider kuruluşu olan Ülker, güçlü ürün gamı ve dağıtım kanalları sayesinde Türkiye’de tanınır olmuştur. Ülker, ihracat ve yurtdışında fabrika alımları ile de Ortadoğu ve Asya’daki varlığını güçlendirmiştir. Şirket, ayrıca 2016 yılından itibaren pladis bünyesinde içinde yer almaya başlamıştır.

Ülke nüfusu 2018 yılında bir önceki yıla göre %1,5 oranında artarken, toplam atıştırmalık pazarı hacimsel olarak %4,3 oranında artmıştır. 2019 yılının ilk dokuz ayında ise pazar fiyat/gramaj ayarlamaları nedeniyle hacimsel bazda %4 daralmış ama değersel bazda %22,7 büyümüştür. Şirket ise 2019 yılının ilk dokuz ayında satış hacmini geçen yılın aynı dönemine göre %4 oranında artırmıştır. Önümüzdeki yıllarda da artan nüfusun da etkisiyle  sektörün büyümeye devam etmesi beklenmektedir.

Ülker, güçlü dağıtım ağı sayesinde Türkiye’nin her köşesine ürünleri ulaştırabilmekte ve bu durum şirketin yurtiçi pazardaki payını korumasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yaygın dağıtım ağı ve şirketin pazar lideri olması sektöre yeni firmaların girişini de zorlaştırmaktadır.

Yurtiçi ve faaliyet gösterilen ülkelerdeki atıştırmalık pazarının büyüyeceği beklentisine paralel olarak şirket cirosunun önümüzdeki dönemlerde de artmaya devam edeceğini düşünmekte ve 2020 yılsonu satış gelirlerinin 9.117mn TL olarak gerçekleşeceğini öngörmekteyiz.

Şirketin FAVÖK marjı da istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Toplam ciro ve FAVÖK içerisindeki yurtdışı payı yükselmekte ve bu durum karlılığı pozitif etkilemektedir.

Ülker için tahmini hedef piyasa değerini İNA (İndirgenmiş İndirgenmiş Nakit Akımı) ve benzer şirket çarpanına göre 10.533mn TL, hedef hisse fiyatını da 30,80 TL olarak hesaplamaktayız. Buna göre Ülker hisseleri hedef hisse fiyatımıza göre %20,1 iskontolu işlem görmesine bağlı olarak Ülker için “AL” önerisinde bulunuyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ziraat Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler