Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Oyak Yatırım’dan Strateji ve Hisse Önerileri…

Salgına neredeyse tüm gelişmiş ülke merkez bankaları likidite musluklarını açarak ve mali önlemler açıklayarak karşılık verdi. Dört büyük Merkez Bankası’nın piyasaya sağladığı likidite miktarı Ağustos sonu itibariyle 22 trilyon dolara ulaştı.

Oyak Yatırım’dan Strateji ve Hisse Önerileri…

Merkez Bankaları Covid-19 ile savaşmak için dev likidite sağladılar…

Salgına neredeyse tüm gelişmiş ülke merkez bankaları likidite musluklarını açarak ve mali önlemler açıklayarak karşılık verdi. Dört büyük Merkez Bankası’nın piyasaya sağladığı likidite miktarı Ağustos sonu itibariyle 22 trilyon dolara ulaştı. Öte yandan pandemi sonrası ekonomik açılma ile birlikte görülen hızlı toparlanma bazı bölgelerde hız kesmiş gibi görünüyor. Bu da pandemi sonrası küresel ekonominin eski üretim ve ticaret seviyelerine geri dönmesinin uzun zaman alacağını düşündürüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını sürdürmesini bekliyoruz…

TCMB pandemi döneminin başından itibaren para politikasını ekonomik aktiviteyi desteklemek yönünde kullandı ve 2019 Eylül ayında %19.75 seviyesinden başlattığı faiz indirim döngüsünü salgının ekonomi üzerindeki etkilerinin en şiddetli şekilde hissedildiği Mart-Nisan-Mayıs aylarında da devam ettirerek haftalık repo faizi olan politika faizini Mayıs ayında %8.25 seviyesine getirdi. Öte yandan, TCMB Temmuz’da başlayan finansal türbülans nedeniyle sıkı para politikasına geçti ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini yükseltti. Bu adımların etkisini zaman gösterecek olsa da TCMB’nin kısa vadede sıkı para politikasından vazgeçmesini beklemiyoruz.

Bu sene sınırlı bir GSYH daralması bekliyoruz…

Türkiye ekonomisi ilk çeyrekteki %4.5’lik büyümenin ardından ikinci çeyrekte %9.9 daraldı. Yılın ikinci yarısında %1.8’lik büyüme beklentimiz yılın tamamında GSYH’nin %0.5’lik bir daralma göstermesine işaret ediyor. Önceki tahminimiz %1.2 daralma yönündeydi. Beklentilerimizin üzerinde kuvvetlenen 3. çeyrek verileri yıllık daralma beklentimizi aşağı çekmemize neden oldu. 2021 yılında ise hem yatırım hem de tüketimde canlanmanın daha belirgin olmasını ve büyümeyi %3.5’e taşımasını bekliyoruz.

BİST benzerlerine göre derin iskontolu işlem görünüyor…

MSCI Türkiye endeksi son 3 ayda dolar bazında %4 geriledi ve MSCI EM endeksinin %14, MSCI Dünya endeksinin de %13 gerisinde kaldı. Bunda kurlardaki oynaklığın, artan enflasyon endişelerinin ve jeopolitik risklerin etkili olmuş olabileceğini düşünüyoruz. MSCI Türkiye hala 8.7 F/K oranı ile MSCI EM endeksine göre tarihi ortalaması olan %25’in oldukça üzerinde %51 iskontolu işlem görüyor.

Yeni BİST-100 hedefimiz olan 1,412 %27 yükselme potansiyeli içeriyor…

Makro tahminlerimizde yaptığımız değişiklikler neticesinde BİST-100 için hedefimizi %2 yükselterek 1,412’ye çektik. Bu rakam %27 yükselme potansiyeli içermektedir. Bu raporla ayrıca AKSA için önerimizi Endeks Üzerinde Getiri’ye (Endekse Paralel Getiri’den) yükseltirken, FROTO’yu Endeks Altında Getiri’ye (Endekse Paralel Getiri’den), VERUS’u da Endekse Paralel Getiri’ye (Endeks Üzerinde Getiri’den) indirdik.

Hisse senetleri piyasası için temkinli pozitif görüşümüz devam ediyor…

TL varlıklardaki yüksek volatiliteye rağmen model portföyümüz yılbaşından bugüne endeksin %1.3 üzerinde getiri sağladı. Küresel piyasalarda bol likidite koşulları ve beklenenden güçlü makro verileri sayesinde risk iştahı artmış olsa da artan Covid-19 vakalarıyla görünürlüğün hala düşük olması nedeniyle temkinli olumlu görüşümüzü koruyoruz. Portföyümüze AEFES’i olumlu 3. çeyrek görünümü, yurt dışındaki faaliyetlerin güçlü olması ve ucuz değerlemesi nedeniyle dahil ediyoruz. Ayrıca, şu anki makro ortamdan fayda sağlamasını beklediğimiz BIMAS’ı ve güçlü kar büyümesi öngördüğümüz AKGRT’yi de modele dahil ediyoruz. Öte yandan, model portföyden Türkiye’de ilk vaka sayısının duyurulduğu 12 Mart’tan bu yana endeksin %10 üzerinde getiri sağlayan YKBNK’yı çıkarıyoruz. Son duruma göre portföyümüz AKBNK, GARAN, TCELL, BIMAS, AEFES, SAHOL, ENJSA, KOZAL, SISE, AKGRT, TTRAK ve OTKAR’dan oluşmaktadır.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Oyak Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler