Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Mehmet Gerz:  TL’ye Güven Kazandıran Adımlar Borsa’nın Önünü Açar

Döviz kurlarında istikrar sağlanırsa, döviz bazında son 15 yılın dip seviyesine yakın olan Borsa’nın da önü açılabilir. Bu nedenle varlık dağılımı modelimizdeki döviz ağırlığını azaltıp TL varlık ağırlığını arttırıyoruz:  Döviz bazlı Eurobond ağırlığını %25’ten %10’a düşürürken; hisse senedi, faiz ve altın ağırlığının her birini %5 arttırıyoruz. ...

Mehmet Gerz:  TL’ye Güven Kazandıran Adımlar Borsa’nın Önünü Açar

Eylül ayında Türkiye piyasaları dalgalı bir seyir izledi. Moody’s not indirimi nedeniyle Dolar kuru %5,8 artış gösterdi. Kur artışının enflasyon beklentilerini yükseltmesinin önüne geçmek için TCMB politika faizinde 200 baz puan artışa gitti. Piyasanın daha çok siyasi nedenlerle beklemediği bu artışı Ata Portföy olarak bekliyorduk. Ekonomi yönetimi, piyasalara güven vermek için somut adımlar atmaya başladı. Bu adımlara bakarak piyasaların önünün kısa dönemde açıldığını düşünüyoruz.

 

TCMB faiz artışı sonrası ekonomi yönetiminin Türk Lirasına güveni yeninden tesis etme çabalarını önemli buluyoruz. Mevduatta stopajın %15’ten %0-5’e aralığına düşmesi, TL’nin net getirisini arttıracaktır. Döviz kurlarında istikrar sağlanırsa, döviz bazında son 15 yılın dip seviyesine yakın olan Borsa’nın da önü açılabilir. Bu nedenle varlık dağılımı modelimizdeki döviz ağırlığını azaltıp TL varlık ağırlığını arttırıyoruz:  Döviz bazlı Eurobond ağırlığını %25’ten %10’a düşürürken; hisse senedi, faiz ve altın ağırlığının her birini %5 arttırıyoruz.

 

Fonlarımızın Eylül ve Dokuz Aylık Performansı

 

Borsa’nın %6,2 yükseldiği Eylül ayında Ata 2. Hisse Senedi Fonu (AAV) %7,2 yükseldi. Geçen ay itibarı ile hisselere eşit ağırlıklı yatırım yapmaya başlayan Ata 1. Hisse Senedi Fonu (AYA) ise %7,2 getiri sağladı. Bu fonlara yatırım yaparak, vadeli işlemlerle Borsa riskini “hedge” eden Ata Fon Sepeti Serbest Fonumuz (AAS) ise %1,3 getiri sağladı. Yılın ilk dokuz ayında BIST-100 Endeksi yatay iken, hisse fonumuz (AAV) %12,3; korumalı fon sepeti fonumuz (AAS) ise %23,5 getiri sağlamış bulunuyor.

 

Mevduata alternatif olan değişken fonlarımızdan Ata Çoklu Varlık Fonu (AAK) Eylül’de %1,6 getiri sağlarken, içindeki hisse ve altın alokasyonu biraz daha yüksek olan Ata 1. Değişken (AED)  %2,9 getiri sağladı. 2020’nin ilk dokuz ayında AAK %14, AED ise %23,5 getiri sağlamış bulunuyor.

 

Bütün fonlarımızı, TEFAS’ta izleyip (www.tefas.gov.tr), bütün banka ve aracı kurumlar üzerinden yatırım yapabilirsiniz.

 

Yeni Ekonomi Programı Piyasaları Nasıl Etkiler

 

Üç yıllık makro tahminleri içeren yeni ekonomik programda, Dolar/TL kuru 2021 – 2023 döneminde 7,7 – 8,0 aralığında varsayılmış. Ayrıca yıllık bütçe açığının 250 milyar TL olarak planlanması, kamuda tasarruf niyetinin güçlü olmadığını gösteriyor. Korona salgını etkilerinin 2021 turizmini de vurmayacağı varsayımı ile büyüme %5-6’ya ulaşabilir, ancak kamu yeterince kemer sıkmadan cari açığın ve enflasyonun düşmesi beklentisini gerçekçi bulmuyoruz.

 

Yapısal reform olarak, yurt içi tasarrufların arttırılması için banka dışı finans (sermaye piyasaları, sigorta/emeklilik ve katılım bankacılığı) sektörlerinin ön plana çıkartılmasını pozitif görüyoruz. Bugüne kadar banka kredisine dayalı büyüyen şirketler, sermaye piyasalarından özkaynak temin ederek daha sağlıklı bilanço yapısına ulaşabilirler. Yatırımcı hakları ve temsili konusunda somut reformlar yapılabilirse, şirketler daha dinamik ve kurumsal yönetime de kavuşabilir. Yatırım ve bireysel emeklilik fonlarında yakalanan büyüme, Borsa İstanbul için yıllardır beklenen büyüme dönemini başlatabilir. Bireysel yatırımcının Borsa’ya gelişinin sağlıklı olması için bağımsız yatırım danışmanlığı kurumlarının seçici şekilde başlamasını gerekli görüyoruz.

 

 

Mehmet Gerz

Ata Portföy Yönetimi

Genel Müdür / CIO

 

 

Atilla Yeşilada: “Ekonomide en kötü geride kalmış olabilir”

 

YK Yatırım global strateji:  ABD seçimlerine kadar yüksek volatilite, belirsiz trend

 

Gedik Yatırım’dan yeni hisse önerileri

 

Belgin Maviş: “Banka hisselerine talep artabilir”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler