Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Mehmet Gerz:  Piyasalarda Hızlı Toparlanmanın Ekonomide Karşılığı Var mı?

Türkiye asıl zorluğu talep canlanırken, enflasyonu düşürmede ve cari açığı kontrol altında tutmakta yaşayacak. Mayıs itibarı ile dış ticaret açığının hızlı artması ve AB’den yabancı turist girişlerinin 1 Temmuz’a yetişmemesi, cari açığın genişlemeye başlayacağını gösteriyor....

Mehmet Gerz:  Piyasalarda Hızlı Toparlanmanın Ekonomide Karşılığı Var mı?

 

Ayın Yatırım Sözü:  “Ortalama bireyin, borsa tahminleriyle para kazanabileceğini sanması beyhudedir.”— Benjamin Graham

 

 

Borsa’da Yatırımcı Tabanı Değişiyor

Haziran’da piyasalar yükselmeye devam etti. ABD borsaları Korona virüs salgını öncesi zirvelerine tekrar ulaşırken, Borsa İstanbul’un %10 daha yükselmesi gerekiyor. Korona virüsüne dair ikinci dalga haberleri piyasalara için önemli bir risk olmakla birlikte, artan likidite özellikle hisse senedi piyasalarına girmektedir.

 

Borsa İstanbul’da 2020 yılı başında 1.160.000 olan yerli yatırımcı sayısı, Haziran 2020’de 1.400.000’in üzerine çıktı. Aynı dönemde yabancı yatırımcıların halka açık piyasa değerindeki payı %61’den %52’ye geriledi. Yatırımcı tabanında bu kaymayla birlikte, Borsa’da BİST30 üyesi büyük hisseler geride kalırken, BIST-100 dışı pek çok hissede spekülatif hareketler görülmektedir.

 

Yatırım fonlarında 3,1 milyon yatırımcının 145 milyar TL; özel emeklilik (BES) sisteminde gönüllü olarak 6,8 milyon; otomatik katılan 5,5 milyon olmak üzere toplam 12,3 milyon katılımcının 146 milyar TL birikimi bulunuyor. Yaklaşık 15 milyon yatırımcı fonlar vasıtasıyla yaklaşık 300 milyar TL’yi sermaye piyasalarında değerlendirmektedir.

 

Piyasalarda Hızlı Toparlanmanın Ekonomide Karşılığı Var mı

Piyasalar Haziran ayında toparlanmaya devam ederek, yılın ikinci çeyreğinde tam bir V çıkışı yapmış oldu. Borsa İstanbul, Temmuz’da %10; yılın ikinci çeyreğinde %30 yükselerek, Mart ayında yaşanan Korona endişeleriyle yaşanan kayıpları geri almış oldu. ABD borsaları başta olmak üzere dünya piyasalarında da benzer bir düşüş ve çıkış yaşandı.

 

Türkiye’de ve dünyada eksi reel faizler, ekonomik toparlanmaya yardım edecektir. Nitekim öncü veriler Türkiye ekonomisinin Mayıs ve Haziran’da tekrar büyümeye geçtiğini gösteriyor. Türkiye asıl zorluğu talep canlanırken, enflasyonu düşürmede ve cari açığı kontrol altında tutmakta yaşayacak. Mayıs itibarı ile dış ticaret açığının hızlı artması ve AB’den yabancı turist girişlerinin 1 Temmuz’a yetişmemesi, cari açığın genişlemeye başlayacağını gösteriyor.

 

Korona virüsünün sosyal ve ekonomik hayat üzerindeki etkisi hafiflemekle birlikte ekonomilerin tam olarak toparlanması için yılın ikinci yarısında korona tedbirlerinin kademeli kalkmaya devam etmesi gerekiyor. İkinci dalgaya dair risk algısı azalırken, ABD’de birinci dalganın atlatılamayıp dünyaya tekrar yayılması önemli bir risk haline gelmeye başladı. Aşı geliştirme konusunda olumlu haberler gelse de, en erken 2021 başına kadar beklemek gerekecek.

 

Sonuç olarak, yatırımcıların aşırı iyimserliğe veya ne de korkuya kapılmadan soğukkanlı hareket etmesi gerekir. Piyasalarda artan bireysel yatırımcı faaliyeti, önümüzdeki aylarda, olası bir dalgalanmada, özellikle küçük hisselerde panik düşüşler olabileceğini gösteriyor. Bizim tavsiyemiz, piyasalara iştirak ederken, uzun vadede iyi yönetilen fonları tercih edin. Mevduatın üzerinde getiri elde etmek için, kendi içinde varlık dağılımı yapan değişken fonları kullanın. Zamanlama yapmak yerine, piyasa düşüşlerini (çoğunluk panik halindeyken) giriş fırsatı olarak kullanın.

 

 

Mehmet Gerz, Ata Portföy Yönetimi – Genel Müdür / CIO

 

FÖŞ anlattı: Temmuz: Ekonomilerde Umutların Tükendiği Ay

 

ANALİZ:  Piyasalarda ”Gerçeğe Çağrı”  ayı başlıyor

 

Goldman Sachs ve Citi uyardı:  S&P500 için ayı sinyalleri artıyor

 

Hisse Senedi Stratejisi: Tünelin Ucunda Işık Var

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler