Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

“Mayıs’ta sat….” sendromu bu sene de tekrarlar mı?

Stein’e göre, aslında  bu kez savaşın tarafları Çin ve Dünyanın Geri Kalanı. “Trump’ın Covid-19 virüsünün Çin’de imal edildği yorumları üzerine, dev ülkeye karşı yorum yapmaktan çekinen devletler bile tartışmaya dahil oldu” diyor Stein. “Herkes Çin’in salgın başlangıcında elindeki bilgilerin ne kadarını paylaştığını  bilmek istiyor”

“Mayıs’ta sat….” sendromu bu sene de tekrarlar mı?

Borsalar Nisan’da tarihi bir ralliyle Covid-19 darbesinin kayıplarını kısmen geri aldılar. Fakat, 1 Mayıs İşçi Bayramı riskli varlıklara hiç de hayırlı olmadı. Cuma günü tüm borsaları saran satış dalgası, Pazartesi   sabahı TSİ 08:30’da Asya’da şiddet kazandı. Halen CNBC100 Hisse Endeksi %1.65 düşerken, Çin borsalarında alımlarla ayakta duruyor. DJ30 Endeks vadeli sözleşmesi de ekside. Bloomberg’e göre “Mayıs’ta sat ve evine git” sendromunun bu sene de baş göstermesi olasılığı yüksek.

 

“Bad Start to May Is a Sign of Things to Come for Markets” başlıklı haberden  önemli detayları paylaşalım:

Geçen ay Covid-19 salgınından ötürü kilit vurulan ekonomilerin birer birer açılması ve Gilead’ın yeni anti-viral ilacı remsivir’in hastaları tedavi ettiği bulguları traderlerı alıma yönlendirdi. Fakat, bu ay ivmenin korunması kolay değil. Salgında ikinci dalga korkusu, şirket karlarında zafiyet ve dehşet ölçüde bir resesyona işaret eden ekonomik veriler zaten toksik bir karışımdı. Mayıs’ta bunlara ABD-Çin arasında yeni bir duello da eklendi.

 

FXTM Londra piyasa analisti Jameel Ahmad “ABD-Çin arasında virüsün menşei üzerinde tartışma piyasaların canını sıkacak” uyarısında bulundu. Pazar günü %7.4 düşen  Suudi Arabistan’ın Tadawul Hisse Endeksi zaten yaklaşan şokun habercisiydi. Suudi Arabistan bütçe dengesinde bozulmanın ciddi olduğunu duyurmuştu.

ABD’nin bir numaralı yatırım gurusu Warren Buffett de hissedarlar toplantısında pek iyimser bir konuşma yapmadı. Wall Street’te yatırım yapacak ehven fırsatlar bulamıyordu. Nihayetinde hisselerin tahvillere göre daha iyi kazandıracağını ve izleyicilere ABD’ye karşı bahse girmemelerini önermekle yetindi.

Dünya varlık yönetim devleri arasında yer alan Eaton Vance Corp’un  Sabit Getirili Varlıklar eş direktörü Eric Stein özellikle Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar’ın  ABD-Çin takışmasından olumsuz etkilenebileceği öngörüsünde bulundu. Stein’e göre, aslında  bu kez savaşın tarafları Çin ve Dünyanın Geri Kalanı. “Trump’ın Covid-19 virüsünün Çin’de imal edildği yorumları üzerine, dev ülkeye karşı yorum yapmaktan çekinen devletler bile tartışmaya dahil oldu” diyor Stein. “Herkes Çin’in salgın başlangıcında elindeki bilgilerin ne kadarını paylaştığını  bilmek istiyor”.

Allied Investment Partners PJSC’nin yönetici ortağı Iyad Abu Hweij biraz daha iyimser:  “Ekonomilerin kademeli olarak normale dönmesi ve Covid-19 virüsüyle ilgili gelişmeler ön planda olacak. Fakat, en önemlisi normalleşen ekonomilerin performansı olacak. Yatırımcılar bu performansa odaklanmalı”.

Bank of Singapore Ltd kıdemli yatırım danışmanı Ali Malik hisse yatırımlarında nötral, dah çok Asya sabit getirililer pazarında çıkacak fırsatları takip ediyor. “AliBaba ve TenCent gibi teknoloji devleri Amazon’u taklit etmeli” diyor. Jeff Bezos yatırımcılarına  sabırlı olmalarını, normale dönüşün zaman alacağını söyleyerek güvenlerini kazandı”.

 

Financial Times görüşü:  Piyasalar ekonomik realitelerden koptu

 

Moody’s:  Gelişmekte Olan Ülke şirketlerinin temerrütlerine hazırlanın

 

AB’nin “beka anı” bizi nasıl etkiler?

 

Goldman Sachs, rekor büyüklükteki durgunlukta bile hisselerin neden yükselmeye devam edebileceğini açıklıyor

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler