Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

M Recep Erçin:   Yabancı sattı yerli aldı borsamız ayakta kaldı

"Son zamanlarda dikkat ettiysen borsa endeksi yukarı yönlü ince bir testere gibi" ifadesini kullanan dostum, "Şimdi yabancı çıkıyor. Kur da yüksek. Kağıtlar ucuz. Ölü fiyata gelip kağıtları almasınlar diye bizimkiler fiyatı belli bir yerde tutmaya çalışıyorlar" dedi....

M Recep Erçin:   Yabancı sattı yerli aldı borsamız ayakta kaldı

Türk borsasının orta ve uzun vadede değerleneceğini öngörerek ayı piyasasının hakim olduğu günlerde bile hissede kalmayı tercih eden bir dostum ile sohbet ederken dikkatimi çekti. “Son zamanlarda dikkat ettiysen borsa endeksi yukarı yönlü ince bir testere gibi” ifadesini kullanan dostum, “Şimdi yabancı çıkıyor. Kur da yüksek. Kağıtlar ucuz. Ölü fiyata gelip kağıtları almasınlar diye bizimkiler fiyatı belli bir yerde tutmaya çalışıyorlar” dedi.

 

YABANCI PAYI ERİDİ

Bunun üzerine yorumlarını yakından takip ettiğim özel fon yöneticisi, stratejist Rıdvan Baştürk’ü aradım. “Bu yoruma sen ne dersin?” diye sordum. Baştürk, gidişata bakıldığında bu görüşün doğru olduğunu söyledi. “Borsa inmiyor ama yükselmiyor da özellikle yurt dışındaki yükselişlere son dönemde eşlik edemedi” diyen Baştürk, yabancıların payının yüzde 55’e kadar (2019 sonunda yüzde 60’a yakındı) çekildiğini söyledi. Baştürk, piyasalarda ikinci bir kriz dalgası görülse bile Borsa İstanbul’un (BIST) 82-83 binlerde oluşturduğu destek noktasında tutunabileceğini ifade etti. Borsa’yı ayakta tutan temel kağıtların fiyatının dolar bazında çok ucuz olduğunu vurgulayan Baştürk, bu ana hisselerde satış olduğunda hemen alım yönünde de işlemler geldiğinden, değerlerin korunduğunu ifade etti.

 

YATIRIMCI SAYISI ARTTI

Alnus Yatırım’ın cuma günü yayınlanan raporundaki verilere göre 20 haftadır aralıksız satış yapan yabancıların, yılbaşından beri toplam net çıkışı; hisse senedi piyasasında 3.2 milyar dolar, tahvil piyasasında ise 6.2 milyar dolar oldu. Yurt içi tahvil piyasasında yabancıların payı yüzde 5’e kadar geriledi. Aynı dönemde giden yabancıların yerini yerli yatırımcıların aldığı ve piyasaların bu sayede fazla etkilenmediği görüldü. Örneğin BIST 30 endeksindeki hisselere yatırım yapan yerli yatırımcı sayısı 2019’un Kasım ayında 715 bin iken altı ay sonra Nisan 2020’de yüzde 22 artışla 870 bine ulaştı. Aynı sürede Borsa’daki toplam yatırımcı sayısı da 1.1 milyondan 1.4 milyona çıktı. Yani yüzde 21 yükseldi.

 

YENİLER BIST 100 DIŞINA İLGİLİ

Alnus Yatırım’ın araştırmasına göre, son bir yılda BIST100 dışındaki hisselerin bir çoğunun rekor seviyelere yükselmesi buraya ilgiyi artırdı. Son altı ayda Borsa’ya yeni gelen 250 bin yatırımcının 145 bininin BIST100’de olduğu ancak 105 bininin BIST 100 dışındaki hisselere geçtiği görüldü. Altı ay önce yatırımcıların yüzde 18’i BIST100 dışındaki hisseleri tercih ediyordu. Son gelenlerde ise bu tercih oranı yüzde 42’ye yükseldi. Yapılan bazı yorumlara göre emeklilik fonlarının da son dönemde Borsa’da alımlarını artırdığı yönünde. Nisan ayında Türkiye Varlık Fonu bazı sigorta ve emeklilik şirketlerini bünyesine katmıştı. Borsa İstanbul’un da hakim hissedarı olan Varlık Fonu’nun, piyasada tasarrufta bulunduğu ifade ediliyor.

 

TARIM ŞİRKETLERİNE İLGİ

Değerli hızla yükselen hisselere baktığımızda gıda ve tarım şirketleri dikkat çekiyor. Yakın çevreden edindiğim izlenim koronavirüs nedeniyle bu şirketlerin cirolarında artış bekleyen küçük yatırımcılar alımlar yapıyorlar. Ancak küresel piyasalarda henüz riskten kaçma eğilimi bitmedi. O nedenle dünya borsaları gibi Türk Borsası da günlük veri akışı ve siyasi açıklamalardan çok sert etkilenebiliyor. Bu nedenle ani düşüşlerde küçük yatırımcılar kayıplara uğrayabiliyorlar.

 

Elbette bir de “Algoritmik Trade” hadisesi,son yıllarda endekslerde belirleyici olmaya başladı. Gerçek yatırımcılar yerine al-sat işlemlerini bildiğiniz robotlar yapıyor. Bazıları robotların ayı piyasası (sürekli satıcılı) yarattığını öne sürseler de Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı aynı görüşte değil. Nalbantlı, algoritmalı işlemlerin düşüşlerde de yükselişlerde de durma noktaları olduğundan aşırı spekülatif piyasada bir denge unsuru olduğunu dile getiriyor.

TAKSİ PLAKASI BORSASI VARKEN

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin raporuna göre 2019 itibarıyla Borsa İstanbul’daki devir hızı yüzde 189. Türk Borsası bu oranla dünyada dördüncü en yüksek devir hızına sahip pay piyasasına sahip. Borsa’da açığa satışların toplam işlem hacmindeki payının 2016’dan sonra kademeli olarak sert düştüğü ve 2019’da yüzde 6’ya indiği görülüyor. Bunda yapılan düzenlemelerin etkisi büyük. Ülkemizde tıpkı banka mevduatlarının vadesiz veya çok kısa vadeli olması gibi, sermaye piyasalarının derinleşememe sorunu var. Bunda en büyük etken ise tasarrufların sermaye piyasaları yerine yastık altı altına, birden fazla taşınmaz sahipliğine ve taksi, otobüs, minibüs hattı gibi alanlara kayması. Zaman zaman haberlere de yansıyor, bir taksi plakası milyon lira değere ulaşıyor. Şu haliyle taksi plakaları ve minibüs, dolmuş hatları “BIST Taksi” endeksi gibi işliyor.

 

 

Aydınlık Gazetesi haberinde alıntıdır.  Haberin tamamını okumak için url adresini  tarayıcınıza kopyalayın

https://aydinlik.com.tr/haber/yabanci-satti-yerli-aldi-borsamiz-ayakta-kaldi-208116

Kısıtlamalar bitince yabancı yatırımcı gelir mi?

Rahim Ak:  Borsada akıl almaz kazanç, 70 hisse yüzde 100’ün üstünde getiri sağladı

 

Bono-Tahvil ve CDS’lerde son durum…

 

Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada:  2. dip bekliyorum

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler