Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Lagarde Avrupa borsalarını korkuttu

Başkan Lagarde da toplantı sonrası basın konferansında eşi görülmemiş bir ekonomik stresten dem vurarak, emek pazarının çöktüğünü, tüketici güveninin de ağır bir darbe aldığını vurguladı

Lagarde Avrupa borsalarını korkuttu

Dünya borsaları Nisan’da Mart’ın kayıplarını geri aldılar, fakat Mayıs ayına çok kötü bir başlangıç yaptılar. Bu kez gittikçe bozulan ekonomik veriler Fed, AMB ve BoJ’den gürül gürül akan likidite ve Gilead Laboratuarları’nın yeni anti-viral ilacı remsenivir’in tedavide başarısını gölgede bıraktı. Borsalarda ilk durağımız, 1Ç2020’de yıllıklandırılmış olarak %3.8 daralan Avrupa ekonomisi.

Euro-bölgesi yılın ilk çeyreğinde II Dünya Savaşı’ndan bu yana en sert daralmasını yaşayarak %3.8 irtifa kaydetti. Avrupa’nın blue chip hisselerinin endeksi Stoxx600 de %2.2 kayıpla Nisan ayını tamamladı. Satışlarda kötü bir GSYİH performansı ve açıklanan karların zayıf çıkması kadar, AMB Para Politikası Kurulu toplantısı ardından konuşan Başkan Lagarde’nin  açıklamaları da etkili oldu.

 

AMB bankalara daha ucuz uzun vadeli kredi vermeyi kararlaştırdı.  Ek olarak, eğer gerekirse Euro750 milyar büyüklüğündeki tahvil alım programını da büyüteceğini açıkladı.

Fakat, yatırımcıları korkutan AMB ekonomistlerinin bu yıl %5-12 arasında bir küçülme tahmin etmeleri oldu. Başkan Lagarde da toplantı sonrası basın konferansında eşi görülmemiş bir ekonomik stresten dem vurarak, emek pazarının çöktüğünü, tüketici güveninin de ağır bir darbe aldığını vurguladı. Lagarde Avrupa ekonomisinin bu yıl %12 küçülebileceğinin altını çizerken, normalleşmenin 2021’den önce gerçekleşmeyeceği uyarısını yaptı.

Bir çok borsanın tatilde olduğu Asya’da işlemlerin sürdüğü Nikkei225 ve Avustralya ASX200’de %2 ve %4’e yakın satışlar var.  Asya’da önce ABD’den gelen dev ilk işsizlik başvuruları, sonra Avrupa ekonomisinin daralması, nihayetinde de Güney Kore ihracatının yıldan yıla  %24  gerilemesi satılıyor.

 

Dünya borsaları Mayıs ayına çok kötü bir başlangıç yaptı. Borsaların kaderi ABD’de  belirlenecek. Halen bir çok eyaletinde corona kısıtlamalarının kaldırıldığı ülkede ikinci dalganın başladığına dair işaretler çok sert bir satış dalgası yaratabilir. Trump’ın seçim kampanyasını Çin karşıtlığı üzerine inşa etme niyeti de  global yatırımcıların keyfini kaçırabilir.

 

Fed ne dedi? TCMB ne dedi?

 

AB’nin “beka anı” bizi nasıl etkiler?

 

Goldman Sachs, rekor büyüklükteki durgunlukta bile hisselerin neden yükselmeye devam edebileceğini açıklıyor

 

Alman ekonomist: Neoliberalizmin tabutuna son çivi çakıldı

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler