Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Koza Altın Şirket Raporu

Koza Altın, 2Ç20 finansallarında bir önceki yıla göre %13 artış gösteren 470 milyon TL’lik net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı bizim tahminimizden ve piyasa tahmininden yukarıda gerçekleşti.

Koza Altın Şirket Raporu

GERÇEKLEŞEN VE TAHMİNLER

Net kar beklentilerin üstünde:

Koza Altın, 2Ç20 finansallarında bir önceki yıla göre %13 artış gösteren 470 milyon TL’lik net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı bizim tahminimizden ve piyasa tahmininden yukarıda gerçekleşti (İş Yatırım: 416 milyon TL, Piyasa: 425 milyon TL). Tahminlerimizdeki sapmanın ana nedenleri özellikle 1Ç20’ye kıyasla beklenenden düşük gerçekleşen efektif vergi oranı ve beklentimizden yukarıda gerçekleşen üretim rakamı oldu (Gerçekleşen 61 bin ons, Tahminimiz: 55 bin ons). Beklentilerden yukarıda gelen net kara pozitif piyasa tepkisi bekliyoruz.

SON ÇEYREKTE ÖNE ÇIKANLAR

Yıllık bazda düşen üretime rağmen satışlarda büyüme:

Satışlar, yıllık bazda %23 düşerek 61 bin ons olarak gerçekleşen üretime rağmen 2Ç20’de %18 büyüyerek 721 milyon TL olarak gerçekleşti. Satış rakamı piyasa beklentisine paralel gerçekleşirken, bizim beklentimizin üzerinde kaldı (İş Yatırım: 646 milyon TL, Piyasa: 709 milyon TL). Bu çeyrekte satışlar, büyük ölçüde rekor seviyelerde
seyreden ve 2Ç20’de ortalama 1714$/ons olan altın fiyatları sayesinde büyüme gösterdi. Üretim, COVID-19 salgını sebebiyle uygulamaya konan vardiyalı çalışma vb. uygulamalar nedeniyle yavaşladı.

FAVÖK piyasa beklentisinin hafif üstünde:

FAVÖK piyasa beklentisinin biraz üzerinde, bizim beklentimize paralel şekilde 2Ç19’a göre %15 büyüme ile 477 milyon TL olarak gerçekleşti (İş Yatırım: 469 milyon TL, Piyasa: 455 milyon TL). FAVÖK marjı ise yıllık bazda 2,0 puan aşağıda %66,1 olarak gerçekleşirken, çeyreklik bazda 6,1 puanlık iyileşme gösterdi. Yıllık kötüleşme ve çeyreklik
iyileşmenin arkasındaki ana neden, 2020’nin ilk yarısında ortalama 602$/ons olarak gerçekleşen nakit üretim maliyeti oldu. 1Y20 nakit üretim maliyeti 1Ç20’deki 631$/ons rakamına göre iyileşmeye işaret ederken, 2019’un ilk yarısındaki 492$/ons’luk maliyetin %28 yukarısında seyretti. TL’deki zayıflığa rağmen yılın başından beri yüksek seyreden nakit üretim maliyetlerinin
arkasındaki temel neden düşük maden tenörü oldu.

Net nakit pozisyonu:

Şirketin net nakit pozisyonu, finansal gelirler ve güçlü FAVÖK sayesinde bu çeyrek 1Ç20’deki 4,8 milyar TL’den 5,2 milyar TL’ye yükseldi.

DEĞERLEME ÜZERİNDEKİ ETKİ VE GÖRÜNÜM

Nakit maliyetlerin seyri yılın geri kalanı için önemli:

Mevcut durumda 2000$/ons’un üstünde seyreden altın fiyatları, Koza Altın’ın karlılığına olumlu etki ediyor. Bunun yanında, nakit üretim maliyetlerindeki muhtemel bir düşüş Koza Altın’ın finansalları için yılın geri kalanında önemli bir katalizör olacaktır. Nakit üretim maliyetindeki iyileşmenin devam edeceği öngörüsü ile, mevcut
tahminimizi 540$/ons olarak belirledik.

Yeni maden haberleri hisse performansını olumlu etkileyebilir:

Mollakara gibi fizibilite aşamasındaki madenlerde yeni yatakların bulunması ya da mevcut kaynakların yeniden reklasifikasyonu da önemli potansiyel katalizörlerden sayılabilir. Mevcut durumda Mollakara’da büyük çoğunluğu potansiyel kaynak olarak sınıflandırılan 4 milyon ons’un üzerinde kaynak bulunuyor. Ekonomik
değer olarak büyük anlam ifade etmeyen potansiyel kaynakların ölçülmüş ve belirlenmiş kaynaklara reklasifikasyonu ve şirkete ait 123 arama lisansının konusu olan yataklardan yeni maden kaynaklarının keşfi hisse performansını olumlu etkileyebilir.

Altın fiyatı ve yıllık üretim miktarı tahminlerimizi güncelledik:

Rekor seviyedeki altın fiyatlarını takiben, 2020T için 1665$/ons ve 2021T için 1691$/ons olan altın fiyatı tahminlerimizi 2020T için 1730$/ons ve 2021T için 1831$/ons olacak şekilde güncelliyoruz. Ayrıca, Koza Altın’ın yılın ilk yarısında halihazırda 133 bin ons’luk üretim rakamına ulaşması itibarıyla, tüm yıl için üretim tahminimizi 255 bin onstan 270 bin onsa yükseltiyoruz.

AL tavsiyemizi sürdürüyoruz:

Altın fiyatları tahminimiz, makro tahminler ve 2020T üretim beklentimizi güncelleyerek, yeni hedef fiyatımız olan hisse başına 100,6TL ile AL tavsiyemizi sürdürüyoruz. Yeni hedef fiyatımız %17’lik bir yukarı potansiyele işaret ediyor. Koza Altın’daki değişikliklere paralel olarak Koza Anadolu Metal için hedef fiyatımızı hisse başına 11,94TL’den 12,76TL’ye yükselterek TUT tavsiyemizi sürdürüyor, İpek Enerji için hedef fiyatımızı hisse başına 8,85TL’den 9,46TL’ye yükselterek SAT tavsiyemizi sürdürüyoruz. Hisseler için belirlediğimiz hedef fiyatlar sırayla %8 ve %19 aşağı yönlü potansiyele işaret ediyor.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler