Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Koç Holding Şirket Raporu

Otomotiv ve dayanıklı tüketim segmentlerinin görece olumlu performansının Koç Holding hisselerine de yansımasını bekliyoruz. Geçtiğimiz dönemde enerji ve finans segmentlerindeki zayıf görünümün ise halihazırda hisse performansına yansıdığını düşünüyoruz.

Koç Holding Şirket Raporu

Koç Holding’in cari net aktif değer iskontosu %29 seviyesine ulaşarak son 5 yıllık ortalama olan %4’ün oldukça üzerine çıkmıştır

Otomotiv ve dayanıklı tüketim segmentlerinin görece olumlu performansının Koç Holding hisselerine de yansımasını bekliyoruz. Geçtiğimiz dönemde enerji ve finans segmentlerindeki zayıf görünümün ise halihazırda hisse performansına yansıdığını düşünüyoruz. Değerleme olarak iyi seviyelerde olan Koç Holding açısından bundan sonra bu segmentlerde gelebilecek toparlanmanın iskontonun kapanmasına yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.

Koç Holding’in çeşitlendirilmiş portföy yapısı defansif özellikler taşırken büyüme odaklı şirketleri de barındırmaktadır

Çeşitlendirme özellikle zor zamanlarda oluşabilecek dalgalanmaların da etkisini azaltmaktadır. Koç Holding’in net aktif değeri içerisindeki ana iş kollarından otomotiv %32, traktör, defans ve satış/kiralama barındıran diğer otomotiv %10, enerji %19, dayanıklı tüketim %12 ve finans %15 paya sahiptir.

Enerji segmentindeki gerilemeye rağmen oto ve dayanıklı tüketim segmentleri 2020 yılı finansallarını desteklemeye devam etmektedir

Güçlü iç talep ve otomotiv segmentindeki al ya da öde anlaşmaları bu segmentlerin finansal performansını desteklemeye devam etmektedir. Bu etki enerji segmentinde bu seneki zayıflığı da büyük ölçüde azaltmaktadır.

Koç Holding’in 1,7 milyar dolarlık brüt nakit pozisyonu dalgalanmaların olduğu dönemlerde koruyucu etkisi ile ön plana çıkarken yeni yatırımlar için fırsat yaratmaktadır

Grup bünyesindeki şirketlerle birlikte yurtiçi ve yurtdışında yeni yatırım fırsatlarını sürekli incelemektedir. Güçlü nakit pozisyonu ve iştiraklerden gelen temettü akışı sayesinde temettü dağıtımı süreklilik arz ederken, karının ortalama %19’unu ve topladığı temettünün yaklaşık %50’sini kendi hissedarlarına dağıtmaktadır.

Riskler:

Koronavirüs nedeniyle ekonomilerde oluşabilecek yeni kapanmalar risk olarak ön plana çıkmaktadır. Türkiye ekonomisiyle birlikte global ekonomiyle ilgili artan endişeler şirketlerinin yüksek ihracat oranı nedeniyle Koç Holding’i olumsuz etkileme potansiyeline sahiptir. Kur riski ise güçlü nakit pozisyonu ve şirketlerin döviz bazlı stokları sayesinde minimum düzeydedir.

Koç Holding’i Al tavsiyesi ile araştırma kapsamına alıyoruz

Şirket için hazırladığımız net aktif değer tablosu %52’lik yükseliş potansiyeli ile hisse başına 21.84TL’lik hedef fiyata işaret etmektedir.  Hem net aktif değer iskontosu hem de çarpanlar şirketin geçmiş döneme göre ucuz seviyelerde işlem gördüğüne işaret etmektedir.

  Koç Holding(KCHOL)

  Öneri: Al

  Son Kapanış: 14,34

  Hedef Fiyat: 21,84

  Potansiyel Getiri: %52

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler