Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Kıbrıs İktisat Bankası:  Piyasalar soluklanıyor

Bu noktada, TCMB’nin beklentisi, bankaların döviz mevduat faiz oranlarını düşürmek suretiyle TL mevduatın teşvik edilmesi olduğunu düşünsek de, yatırımcı nezdinde istenen etkinin oluşmasını biraz zor görüyoruz.

Kıbrıs İktisat Bankası:  Piyasalar soluklanıyor

Artan (ABD-İran) gerilimin Türk mali piyasalarında yansımasına bakarsak, seneyi 5,95 seviyesinde tamamlayan USD/TRY kuru 5,98 seviyesine yükselirken; 160bin seviyesinde tamamlayan Borsa İstanbul bankacılık endeksi ise hızla 152bin seviyesine geriledi. Tahvil faizlerinde ise sınırlı yükseliş görüldü.

Dün bültenimizde, olumsuz havanın ağrılığını Başkan Trump’ın İran’a savaş ve Irak’a ise yaptırım içeren tehdit dolu twitlerini ile altının çizerken, USD/TRY kurunda ise teknik göstergelerin kısa vadede aşırı alım bölgesine geldiğini savunmuştuk.

Daha yalın bir dille, Türk Lirası’nın, S-400 alımı nedeniyle başta ABD’den beklenen yaptırım tehdidi, önceleri Suriye şu anda ise Libya konusu nedeniyle bulunduğu coğrafyada devam eden riskleri ve nihayetinde artan küresek gerilim ile aşırı bir şekilde satıldığını (doların ise aşırı bir şekilde alındığını) ve TL’nin bir miktar da olsa düzeltme yapması gerektiğini savunmuştuk.

Bu sabah saatlerinde, petrolün varil fiyatının 68 dolar seviyesine gerilemesi ile, piyasalarda var olan aşırı gergin havanın da yumuşadığını not etmek gerekiyor. ABD ile İran arasında mevcut gerginliğinin askeri bir çatışmaya dönmeyeceği görüşünün ağır basmasıyla, TL’deki satış baskısı da kısmen azaldı.

Bir tarafta enflasyonun yeninden %12 seviyesine yaklaşması, diğer tarafta ise petrolün yüksek seyri ve devam eden jeopolitik riskler nedeniyle TL açısından da aşırı iyimser bir tona hemen bürünmemek gerektiğin düşünüyoruz.

Yurtiçi yerleşiklerin devam eden döviz talebine karşı TCMB’nin dolarizasyon eğilimini caydırmak adına banka nezdindeki zorunlu karşılık ve ihbarlı döviz mevduat hesaplarına komisyon uygulamasına başlayacak olması, piyasalarda pek de memnuniyet ile karşılanmadı. Zorunlu karşılıklara faiz ödemesi gerekirken, TCMB’nin söz konusu tutarlar üzerinde komisyon almaya başlaması, banka karları üzerinde olumsuz bir etki doğuracak.

Bu noktada, TCMB’nin beklentisi, bankaların döviz mevduat faiz oranlarını düşürmek suretiyle TL mevduatın teşvik edilmesi olduğunu düşünsek de, yatırımcı nezdinde istenen etkinin oluşmasını biraz zor görüyoruz.

Öte yandan, yılı %11,84 seviyesinde tamamlayan enflasyon ardından TCMB’nin 16 Ocak tarihinde sonuçlanacak yılın ilk olağan PPK toplantısında, politika faizini %12 seviyesinden gevşetmesi bekleniyor.

Yurtdışı cephede ise, Çin heyetinin 13 Ocak tarihinde ticaret anlaşmasının imzalamak için ABD’ye gideceğini okuyoruz. Uzun süredir beklenen bu gelişme kuşkusuz önemli. ABD borsaları geceyi yükselişle tamamlarken, sabah saatlerinde Asya hisse senedi piyasalarının %1’in üzerinde primli seyrettiğini görüyoruz.

Yukarda da izah etmeye çalıştığımız üzere, İran ile ABD arasında korkulan senaryonun gerçekleşmeyeceği beklentisi ile güvenli limanlardan bir miktar çıkma isteği görüyoruz. Petrolün varil fiyatının 68 dolara seviyesine gerilemesi ardından altının ons fiyatı da 1,582 dolar seviyesinden 1,565’e kadar geri çekildi.

Küresel havanın bir nebze de olsun yumuşaması, güvenli limanlara olan talebin azalması ile USD/TRY kuru da dün test ettiği 5,98 seviyesinin kıyısından bu sabah 5,95 seviyelerine kadar gerileyerek güne karşılıyor. Havanın olumlu kalması koşulu ile aşağıda 5,87 seviyesi ilerleyen günlerde daha da aşağıda ilk seviye olarak takip edilebilir.

 

Borsa’da satışları beğenmedik

 

Yukarda da izah etmeye çalıştığımız üzere, tırmanan jeopolitik riskler ve TCMB’nin zorunlu karşılıklar üzerinde alacağı komisyonun etkisi ile Borsa İstanbul Bankacılık endeksinde satışlar hız kazandı. İlerleyen günlerde, endekstin daha da aşağıya gitme ihtimali göz ardı edilmemelidir.

 

10 yıllık tahvil faiz vs TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Faizi

 

TCMB’nin Ağustos 2018 kur krizi ardından politika faizini agresif bir şekilde yükselterek piyasanın önüne geçmesi ardından, 10 yıllık tahvil faizi de %20 seviyelerinden %12’lere kadar gerilemişti. TCMB’nin 2019 yılının son 4 toplantısında politika faizini 12 tam puan indirmesi ardından, 10 yıllık tahvil faizinde de düşüş eğilimi durdu. Hatta, 2 yıllık tahvilin bileşik faizi, 15 ay sonra yeniden TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama faizinin üzerine yükseldi. Faiz cephesinde, düşüş eğiliminin durduğunu ve ya dip seviyelere oldukça yakın olduğumuzu düşünüyoruz.

“Piyasalar soluklanıyor: Jeopolitik riskler bir nebze de olsun hafifledi” başlıklı bültenden alıntıdır

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler