Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

İstinaf mahkemesi Halkbank’ı haksız buldu, dava sürecek

ABD kaynaklı Courthouse News’a göre, 2ci Daire Federal İstinaf Mahkemesi  “mahkemenin yargı yetkisi olmadığı” gerekçesiyle davanın düşmesi ve reddi-hâkim yapmak…

İstinaf mahkemesi Halkbank’ı haksız buldu, dava sürecek

ABD kaynaklı Courthouse News’a göre, 2ci Daire Federal İstinaf Mahkemesi  “mahkemenin yargı yetkisi olmadığı” gerekçesiyle davanın düşmesi ve reddi-hâkim yapmak için özel statüyle duruşmaya katılım” talebini haksız buldu.

 

Davayı ilk günden bu yana takip eden Courtnews muhabiri Adam Klasfeld, bu karar ile ABD’li savcıların, Halkbank hakkındaki “tam anlamıyla bir kaçak olduğuna” dair yargısının aynen kaldığı yerden devam ettiğini söylüyor.

Hatırlatalım, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, son celsede mahkemeye yaptığı başvuruda, Halkbank’ın davayı reddettiği her gün için bir milyon dolar para cezasına çarptırılmasını, bu cezanın her geçen hafta katlanarak artırılması talebinde bulunmuştu.

Savcılık, başvuru dilekçesinde, Halkbank’ın New York’taki davayı reddetmesi halinde, ilk haftanın sonunda 7 milyon dolar, ikinci haftanın sonunda 21 milyon dolar, sekizinci haftanın sonunda 1 milyar 800 milyon dolar tutarında para cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini belirtmişti.

Şimdi, davaya bakan hakim Richard Berman bu cezanın adil olup olmadığına karar verecek. Ceza miktarını değiştirmek de hakimin yetkisinde.

 

Geçen hafta Başkan Trump’ın Adalet Bakanı William Barr vasıtasıyla davayı düşürmeye çabaladığı CNN ve Huffington Post haberlerinde çıkmış, Kongre’de büyük tepki uyandırmıştı. William Barr’ın Trump’ın Halkbank ve benzer yargıya müdahale zorlamaları nedeniyle istifayı düşündüğü duyumları vardı.

 

Eğer Halkbank suçlu bulunursa, cezayı ödemeyi redetmesi halinde, mal sahibi konumunda Türkiye Varlık Fonu ve nihayetinde TC devleti sorumlu olacak.

 

ABD’de Halkbank davasında son durum ne? Mahkeme ne karar alabilir?

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler