Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Işık Ökte:  CDS’de 50 baz puan iyileşme borsada fiyatlanmadı!!!

Bu sabah, S&P500 ve Avrupa endekslerindeki satıcılı seyre bakarak BIST’te negatif açılış öngörürken, dün Türkiye’nin risk priminde yaşanan 50 baz puanlık iyileşmenin (520 → 470) Borsa Istanbul’da neden fiyatlanmadığı konusunda bir fikrimizin olmadığını da belirtmek isteriz

Işık Ökte:  CDS’de 50 baz puan iyileşme borsada fiyatlanmadı!!!

Piyasaların bizce ana gündem maddesi ABD Başkanı Trump’ın dün gece yaptığı açıklamalar: özetini geçmeye çalışıyoruz

1)           Ekonomik yardım paketi Temsilciler Meclisi ve Kongre’den geçer geçmez hemen onaylayacağım çünkü ekonomimiz kötüye gidiyor;

2)           İnsanları işine geri döndürmemiz lazım ancak doktorlarla istişare ederek bu kararı alacağım – ABD’nin birçok bölgesinde hayat normal seyrinde, virüs penetrasyonu az ancak New York gibi çok sıkıntılı bölgelerimiz var;

3)           Bazı müttefiklerimiz mallarımızı ülkelerine sokmamak için bizi kandırdı; (Avrupa Birliği’ni kastediyor)

4)           ABD ekonomisini bu paket 3 ay ayakta tutmaya çalışacak.

 

Bugün ABD Başkanı Trump ve Hazine Bakanı Mnuchin G-20 ülke liderleriyle bir telekonferans yapacaklar: telekonferansa Türkiye’nin de G-20 üyesi olarak Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ve Hazine Bakanı Sayın Albayrak ile katılması bekleniyor.

 

Dünyanın ana risk barometresi olarak incelemeye başladığımız S&P500 endeksinde dün gün içi oynaklık oranları iyice yükseldi: $2 trilyonluk teşvik paketinin Senato’da onaylanması haberiyle sabah erken saatlerde %2 üzeri eksiden pozitife geçen S&P500 Haziran vadelileri gün içinde Boeing’in Goldman Sachs ‘’AL’’ tavsiyesiyle %20 üzeri değer kazanması sonrası %4.5 pozitife döndü. Ancak, Bernie Sanders’ın işsizlik yardımlarına teşvik paketinde karşı çıkan Cumhuriyetçi senatörlere karşı yasamayı durdurabileceğini açıklamasıyla kapanış %1.2 yukarı gerçekleşti.

 

Bir çevre ülke (‘’frontier’’) piyasasını andıran gün içi oynaklıkla işlem gören S&P500 Haziran vadeliler TSİ 08:19 itibariyle %0.5 negatif işlem görüyor. Avrupa endeks vadelileri de %1.0-1.5 negatif açılışlara işaret ediyor.

 

Dün akşam BIST kapanışından:

            lira dolar karşısında yatay (6.4504);

            ons altın %0.6 satılıyor ($1615 → $1605);

            ons gümüş yatay ($14.31) ;

            brent petrol %1.5 değer kazanıyor ($26.55 → $26.95)

            dolar endeksi (DXY) değer kaybetmeye devam ediyor (101.70 → 100.79) : Euro ve yen’de dolara karşı alımlar var.

 

Dün BIST ana endeksi dolar bazında $1.38 kapanış yaparken (Salı kapanışı: $1.37) bankalar / EREGL / süpermarket / telekomünikasyon hisselerinde önemli negatif ayrışmalar gördük: piyasanın Covid-19 salgınıyla en yüksek ağırlığı konumuna gelen BIMAS %2.8 satılırken, EREGL %3.9 satışla BIST100 endeksinin en kötü performansıydı. AKBNK  (-2.8) ve TTKOM (-%3.0) ise banka ve telekomünikasyonda negatif ayrışmayı yaratan ana hisselerdi.

 

Bu sabah, S&P500 ve Avrupa endekslerindeki satıcılı seyre bakarak BIST’te negatif açılış öngörürken, dün Türkiye’nin risk priminde yaşanan 50 baz puanlık iyileşmenin (520 → 470) Borsa Istanbul’da neden fiyatlanmadığı konusunda bir fikrimizin olmadığını da belirtmek isteriz. Çünkü normalde CDS’de böyle majör bir iyileşmenin özellikle XBANK (BIST Bankacılık endeksi) üzerinde pozitif etkisi olmasını beklerdik. Ancak XBANK lira bazında %1.6 satılırken piyasadan %1.3 negatif ayrıştı.

 

Işık Ökte, Stratejist, TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler