Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

IMF yorumlarıyla borsalarda satış var

Piyasalara ilk darbe ABD’de Covid-19’la mücadelenin başkomutanı Dr Anthony Faucci’den geldi.  Faucci, salgının sonlanması için ilaç değil aşının şart olduğunu kaydetti.  Ancak, yeni aşı zaman alacak ve ihtiyacı olanların erişmesi de kolay olmayacak. Faucci, ABD’de  eyaletlerin erken normalleşme çabalarının ise daha fazla ölüm ve acıya neden olabileceğini ifade etti

IMF yorumlarıyla borsalarda satış var

Mayıs ayı riskli varlıklara uğur getirmedi.  Yatırımcılar ABD, AB ve Güne Kore gibi dev ekonomilerin ikinci bir Covid-19 dalgasına yakalanmadan normale döneceğine dair güvenlerini yitirmeye başladılar. Dün Wall Street’te DJ30 ve S&P500 sırasıyla %1.89 ve %2.05 değer yitirirken, NASDAQ da 6 günlük aralıksız rallisini sonlandırdı (eksi %2.06).  Korku endeksi VIX %20 sıçradı. Bu sabah Asya’da yatay ve keyifsiz bir seyir var. Petrol yine geriliyor.

Piyasalara ilk darbe ABD’de Covid-19’la mücadelenin başkomutanı Dr Anthony Faucci’den geldi.  Faucci, salgının sonlanması için ilaç değil aşının şart olduğunu kaydetti.  Ancak, yeni aşı zaman alacak ve ihtiyacı olanların erişmesi de kolay olmayacak. Faucci, ABD’de  eyaletlerin erken normalleşme çabalarının ise daha fazla ölüm ve acıya neden olabileceğini ifade etti.

Yine dün, IMF son derece karamsar tahminler açıkladı ve risk iştahını körletti.  IMF Başkanı Kristalina Georgieva, koronavirüs salgının birçok ekonomiyi önceden tahmin edilenden daha sert vurduğu ortamda IMF’in global büyüme tahminlerinin düşürülmesinin “çok büyük olasılık” olduğunu söyledi.

Georgieva, Financial Times tarafından düzenlenen wabcast konferansta yaptığı konuşmada, “Çok sayıda ülkeden gelen veriler bizim hali hazırda kötümser olan projeksiyonlarımızda daha kötü.

Haziran ayında projeksiyonlarımızda bir güncelleme ile gelmemiz çok büyük büyük olasılık ve bu noktada, bizim beklentimiz 2020’yi nasıl gördüğümüz konusunda biraz daha kötü haberler olacağı yönünde” dedi. IMF’in Nisan ayında açıkladığı projeksiyonda global ekonominin 2020 yılında yüzde 3 daralacağı tahmininde bulunmuştu.

Geçen hafta Moody’s Covid-19 yüzünden Avrupa’da tüketimin içte bir oranında düştüğünü öngördü.

İngiltere ekonomisi Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 daraldı. Mart ayında GSYH Şubat ayına göre ise yüzde 5,8 küçüldü.

 

İlk 3 ay itibariyle dönemsel ortalama GSYH’da geçen yılın aynı dönemine göre yıllık yüzde 1,6 ve bir önceki 3 aya göre yüzde 2,0 düştü.

 

İngiltere’de yılın ilk 3 ayında sanayi üretimi yüzde 2,1 azalırken, imalat sektöründe daralma yüzde 1,7 oyarak gerçekleşti. Hizmet sektöründe küçülme ise yüzde 1,9 oldu.

 

Sonuçta, likidite bolluğu ile uzun süre acı ekonomik gerçeklere gözlerini yuman yatırımcılar kahve kokusuyla uyanmaya başladılar. Fakat, merak etmesinler, yeni mali destek paketleri yolda. ABD Kongresi $3  trilyon, Hnidistan ise $265 milyarla yardıma koşuyor.

 

FÖŞ yazdı: Covid-19: Kültür-merkezli bakışın sonuçları çok acı olacak

 

FÖŞ’ten Ramazan Özel: Müslüman Ülkelerde Salgın ve Ekonomi

 

COVID-19’dan sonra: Değişik bölgelerde değişik tür toparlanmalar olası

 

ABD’de 21 milyon işsiz, Wall Street uçuyor!

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler