Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Halkbank İlk Çeyrek Finansal Görünüm Değerlendirmesi

Halkbank 1Ç20 solo finansal sonuçlarında beklentilere paralel 825 milyon TL net kar açıkladı. Bankanın açıklamış olduğu net kar rakamı beklenti olan 824 milyon TL net kar beklentisine paralel ve 845 milyon TL olan piyasa beklentisinin %2 altında gerçekleşmiş oldu.

Halkbank İlk Çeyrek Finansal Görünüm Değerlendirmesi

Beklentilere paralel sonuçlar. Hedef fiyat 5,83 TL’den 5,75 TL’ye indirildi

Halkbank 1Ç20 solo finansal sonuçlarında beklentilere paralel 825 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %3,6 artış). Açıklanan net kar rakamı bizim 824 milyon TL olan tahminimize
paralel ve 845 milyon TL olan piyasa beklentisinin %2 altında gerçekleşmiş oldu. Bankanın 3 aylık karı geçen yıla göre güçlü bir şekilde %170,4 artarak %10,5 oranında ortalama özkaynak
karlılığına işaret etmektedir.

Banka yönetimi 2020 bütçesinde henüz bir revizyon yapmamıştır. 2020 yılı için swap fonlama maliyetinin 2 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir. (2019: 3,8 milyar TL). Yakın zamanda tamamlanması beklenen 7 milyar TL tutarındaki sermaye artışının konsolide sermaye yeterlilik rasyosunu 185 baz puan pozitif etkilemesi beklenmektedir. Banka Covid-19 sebebiyle toplam 22 milyar TL tutarında kredinin anapara ve faiz ödemelerini ertelemiştir.

Marjlarda azalan swap fonlama maliyetlerine bağlı kuvvetli toparlanma ancak kredi-mevduat makasında yüksek oranda zayıflama, yıllık bazda güçlü net ücret ve komisyon gelirleri gelişimi, TL bireysel ve ticari krediler büyümesinde hızlı artış, kredi-mevduat rasyosunda kötüleşme, vadesiz mevduat tabanında kuvvetli artış, TGA rasyosunda toparlanma (-40 baz puan), İkinci grup kredilerın toplam krediler içindeki ağırlığındaki artış, 1,266 milyon TL tutarında yüksek ticari zarar çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır.

1Ç20 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz

Hisse için 21% sermaye maliyeti ve 7% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 5,83 TL olan hedef fiyatımızı, 2020-2022 net kar rakamlarında gercekleştirdigimiz aşağı yönlü revizyonlar sonrasi 5,75 TL olarak revize ediyoruz. Yeni hedef fiyatımızın %11 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “TUT” olan tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2020T 2,3x F/K (Benzerlerine göre %39 iskontolu) ve 0,2x F/DD çarpanlarıyla ve %8,3 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Net faiz marjında kuvvetli toparlanma

Swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjı çeyreksel bazda 177 baz puan artarak %4,8 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ancak kredi mevduat makası çeyreksel bazda önmeli ölçüde 62 baz puan daralmıştır.

Net ücret ve komisyon gelirlerinde güçlü performans

Ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda %1,0 azalmıştır. Yıllık bazda ise %17,1 seviyesinde bir artış gerçekleşmiştir (VAKBN: %4).

TL krediler ve mevduatta sektör üstü güçlü büyüme

Bankanın TL kredileri çeyreksel bazda %16,3 büyüyerek kamu bankaların %12,2 çeyreksel büyüme performansının üzerinde kalmıştır. YP krediler (dolar bazında) çeyreksel bazda %4,4 daralmıştır. Taksitli ticari kredi büyümesi %10,8 seviyesinde güçlüdür. TL mevduatlarda ise %11,8 artış olmuşturç Olumlu tafta bankanın vadesiz mevduatlarının toplam mevduatlar içindeki payı 200 baz puan artarak %20 seviyesine yükselmiştir.

TGA rasyosunda iyileşme, net takibe intikal eden kredi hızında yavaşlama, ihtiyatli karşılık politikası

TGA rasyosu, net takipteki kredi oluşumundaki önemli ölçüde yavaşlamaya ve güçlü tahsilatlara paralel olarak çeyreksel bazda 40 baz puan azalarak %4,8 seviyesine gerilemiştir. Bu çeyrekte aktiften silme ve satış gercekleşmemiştir. İkinci aşama kredilerin toplam krediler içindeki ağırlığı 40 baz puan artarak %8,6 seviyesine ulaşmıştır. Yeniden yapılandırılan kredilerin krediler içindeki ağırlığı ise 20 baz puan azalarak %3,3 seviyesine ulaşmıştır. Ek olarak, ihtiyatlılık prensipleri çercevesinde ikinci ve üçüncü aşama beklenen zarar karşılık oranları 220 ve 340 baz puan
artarak %7,0 ve %59,1 seviyelerine ulaşmıştır. Toplam kredi riski maliyeti (net) 244 baz puan seviyesinde gerçekleşmiştir.

Sermaye tabanında aktif büyümesinin etkisiyle zayıflama

Bankanın ana ve çekirdek sermaye yeterlilik rasyosu çeyreksel bazda 50 ve 60 baz puan gerileyerek %13,9 ve %11,1 seviyesine gerilemiştir. Yakın zamanda tamamlanması beklenen 7 milyar TL tutarındaki sermaye artışının konsolide sermaye yeterlilik rasyosunu 185 baz puan pozitif etkilemesi beklenmektedir.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Şeker Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler