Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Güney Örnek: YATIRIMCI SAYISINDA REKOR ARTIŞ ve HALKA ARZLAR

Halka arzların sayısı artsa da oransal olması ve bireysel yatırımcı için tahsis edilen payın sınırlı olması sebebiyle küçük yatırımcılar aslında pastadan çok büyük bir pay alamıyorlar. Son yapılan birkaç halka arzda da bunun şikayetlerini duyuyoruz......

Güney Örnek:  YATIRIMCI SAYISINDA REKOR ARTIŞ ve HALKA ARZLAR

2020 yılının sonlarına yaklaşırken pandemi sürecinin başlarında sürekli önümüze çıkan “yatırımcı sayısında rekor artış” başlıklı haberler, görünen o ki Kasım ayında bir hayli azalmış durumda. Eylül – Ekim arasında yatırımcı sayısındaki artış 122 bin 089 olurken Ekim- Kasım döneminde bu sayı sadece 1666. Yerli yatırımcı sayısındaki artış ise önceki aya kıyasla %0.1. Yılbaşından bu yana yerli yatırımcı sayısı yaklaşık 650 bin artarken bu sayı son 10 yıldaki artışın neredeyse 12 katına dayanıyor. 2019 yılı Aralık ayında 1.203.433 olan yatırımcı sayısının Kasım ayı sonunda %64 artışla 1.885.293’e ulaştığını söyleyebiliriz. Her ne kadar rakamların içerisinde yabancı yatırımcılar olsa da artışın çok büyük bir kısmını yerli yatırımcılar oluşturuyor. Ocak – Kasım arası değişimin %56,9’u yerlilere aitken, yabancı yatırımcılarda bu oran %19,6. Yatırımcıların 2020 yılında borsaya gösterdikleri ilginin asıl sebebi olan negatif reel faiz ortamının, son aylarda yaşanan faiz artışlarıyla birlikte dengelenmesiyle yatırımcı sayısındaki artış trendi de gerilemiş oldu.

 

 

 

 

 

 

Borsa Istanbul verilerine göre 2020 yılının Ocak – Kasım döneminde yabancı yatırımcılar 5 milyar 191 milyon dolarlık net satım gerçekleştirdiler. 2019 yılının aynı döneminde yabancı yatırımcıların sattığı pay senedi tutarı ise 642 milyon dolar civarındaydı. Bu demek oluyor ki yabancı yatırımcılar geçtiğimiz yıla kıyasla 12 kat daha fazla satım gerçekleştirmişler ve bu satımların büyük çoğunluğunun bankalarda yaşandığını söyleyebiliriz. 5 milyar dolarlık bu çıkışın bir bakıma 1997’den bu zamana yaşadığımız en büyük çıkış olduğunu söyleyebiliriz. Kasım ayı içerisinde alım satımda bu yılın en yüksek hacmi gerçekleşti ve 1 milyar doların üzerinde net alıcılı kapattığımızı da hatırlatalım. Peki yabancı takas oranı ne durumda?

 

 

 

 

 

2020’nin başlarında %63 civarında seyreden yabancı takas oranı, Eylül ayında dip yaparak tarihin en düşük seviyelerinden biri olan %48’e kadar geldi. MKK verileri üzerinden Kasım ayında yabancı yatırımcıların portföy dağılımındaki yerine baktığımızda toplam 11.623 yatırımcı olduğunu ve toplam portföy değerinin 346 mtl olduğunu görüyoruz. Bir önceki aya kıyasla portföy değerinde %17,5 artış var, yatırımcı sayısındaki artış ise sadece 58 kişi. Katarlı 6 yatırımcının portföy büyüklüğü 124.228 mtl. Ülke bazında baktığımızda ABD ve İngiltere’nin payları gerilerken, Katarda yerleşik yatırımcıların BIST yabancı yatırımlarına oranı %35’e gelmiş durumda.

 

 

 

 

İşin yerli yatırımcı bacağında ise son dönemde  birbiri ardına yapılan halka arzlarla ve BIST100 dışında kalan BISTTUM-BIST100 endeksinde yer alan hisse senetlerindeki muazzam getirilerle yerli yatırımcının borsaya olan ilgisinin daha önce görülmemiş şekilde arttığını söyleyebiliriz. Kasım ayı itibariyle BIST’te yatırım yapan yatırımcıların %99,38’i yerli yatırımcılar olup, özellikle Eylül ayında yabancı takas oranında yaşanan sert düşüşle beraber yerli yatırımcıların piyasa değerindeki payı 315 milyar TL iken, yabancıların ellerinde tuttukları hisse senetlerinin piyasa değeri toplamı 293 milyar TL olmuştur. Ekim ayında 120 bin artan yerli yatırımcının portföy büyüklüğünün yarısına yakını  1.001 – 5.000 TL arasındayken, bu rakamın içerisine 5.001 – 10.000 TL arasını da eklediğimizde artışın %50’sini geçmektedir. Ayrıca ay içerisinde işlem yapan pay senedi yatırımcısı toplamı da artış trendini sürdürmektedir. Ocak ayında %43’lerde seyreden bu oran Kasım ayında %67’ye yaklaşmıştır. Yine de yurtiçi yerleşiklerin yatırım tercihleri arasında pay senetlerinin oranının sadece %6 olduğunu unutmayalım. Mevduat içinse bu oran %60’dan fazla.

Bu yılın başında BIST100 endeksi  TL bazda özellikle son aylardaki yükselişle birlikte %25 getiri sağlarken, dolar bazında yılbaşıyla hemen hemen aynı seviyelerde yer alıyor. Yerli yatırımcıların akın ettiği BISTTUM-100 endeksi %120, sanayi endeksi  %62, XU030 endeksi %13 artarken, her ne kadar Kasım ayından bu yana 1130’lu seviyelerden 1500’lere kadar yükselmiş olsa da bankacılık endeksi diğerlerinden negatif ayrışarak %6,5 gerilemiştir.

Gelelim son ayların gözdesi halka arzlara. Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi 2016 yılında 2 halka arz yapılmışken, bu sayı 2018 yılında 9’a ulaşmıştır. İlgili rapor dönemi olan Eylül ayında bu sayı 4 iken, yeni yıla yaklaştığımız şu günlerde 8 halka arz yapıldığını biliyoruz. Peki hangi şirketler bu yıl halka arz edildi?

  • Ard Bilişim,
  • Bayrak EBT Taban,
  • Dinamik Isı,
  • Esenboğa Elektrik,
  • Fade Gıda,
  • Kontrolmatik Teknoloji,
  • Kervan Gıda,
  • ve son olarak Arzum Elektrikli Ev Aletleri.

Yeni yerli yatırımcıların BIST’e olan katılımıyla hız kazanan halka arz furyasında, halka arzların büyüklüğü 1 milyar TL’I geçti. En son yapılan halka arz olan Arzum Elektrikli Ev Aletlerine yurtiçi bireysel yatırımcılardan 53,6 kat, yurtiçi kurumsal yatırımcılara ayrılan tutarın ise 18,7 katı talep geldi. Borsanın devamlı söylediğimiz yeterli derinlik ve likiditeye sahip olması yolunda bu halka arzlar büyük önem taşısa da çoğunlukla şirketler için finansman kaynağı olarak görülüyor. Şirketler elde ettikleri bu finansmanı yatırımlar, satın almalar, AR-GE ve benzeri projelerinde kullanabiliyorlar. Halka arzlar sonrasında oluşan fiyat hareketlerindeki artış doğal olarak yeni yatırımcıların gelmesine ve böylece şirketlerin daha fazla fon/kredi  elde etmesini kolaylaştırıyor. Bu durum şirketlerin kredibilitesinin, repütasyonunun ve derinliğinin artmasını sağlıyor.

Son dönemdeki halka arzların oransal olarak yapılmaya başlaması yani daha fazla talep edene  o oranda pay verilmesi durumu halka arzların tabana yayılmasını zorlaştırıyor. Bu durum küçük yatırımcıların hoşuna gitmese de hisse senetlerinin piyasa fiyatlarının yükselmesine engel olmuyor. 2020 yılının ilk halka arzı olan ve Şubat ayında halka arz edilen ARD Bilişim örneğinde gördüğünüz gibi %650 artıştan söz ediyoruz. Bu yılın yükseliş rekoru ARDYZ’de. Geçtiğimiz Perşembe  tahtası açılan Arzum ise şimdiden %20 arttı bile.

 

 

Halka arzların sayısı artsa da oransal olması ve bireysel yatırımcı için tahsis edilen payın sınırlı olması sebebiyle küçük yatırımcılar aslında pastadan çok büyük bir pay alamıyorlar. Son yapılan birkaç halka arzda da bunun şikayetlerini duyuyoruz.  Halka arz edilen payın büyük çoğunluğunu yurtiçi ve yurtdışı kurumsal yatırımcılar alıyor. Örneğin Kervan Gıda’nın halka arz sonuçlarına baktığımızda aşağıdaki tabloyla karşılaşıyoruz. Yurtiçi bireysel yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 34,2 katı talep gelmiş. Bu durumda yaklaşık talep edilen hisse sayısının %2,92’si kadar geldiğini hesaplıyorum. Yatırımcılar için talep edilecek miktarda bir sınır olmaması fazla parası olanın daha fazla pay alabildiği bir duruma sebep oluyor.

https://www.kervangida.com/wp-content/uploads/2020/11/O%CC%88zel-Durum-Ac%CC%A7iklama-Formu-30-Kasim-2020.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzatmadan, 2021 yılı finansal açıdan bizlere neler getirecek zamanla göreceğiz.

Bol kazançlar.

*Veriler MKK Veri Analiz Platformu’ndan alınmıştır.

 

Yazar: Güney Örnek

Borsa İstanbul’da gong Arzum için çaldı!

Belgin Maviş İle Hafta Kapanışı! Altın Borsa ve Dolar Yorumları! |

 

Garanti BBVA’den BİST stratejisi

 

Gedik Yatırım’dan ‘Altın ve Gümüş’ Sektör Analizi

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler