Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Gün başlarken:  Dünya piyasaları, tahvil, CDS, Borsa, döviz ve VIOP analizleri

Güne başlarken, dünya piyasaları tedirgin ve temkinli. Türkiye yeni kur politikası ve Doğu Akdeniz gerginliğini takip edecek..

Gün başlarken:  Dünya piyasaları, tahvil, CDS, Borsa, döviz ve VIOP analizleri

Ziraat Yatırım:  Piyasa stratejisi

 

Dün genele yayılan zayıf risk iştahı bu sabah Asya’da devam ediyor. Diğer yandan, bazı büyük teknoloji hisselerindeki sert satışlar sonrasında dün %4,1 oranında gerileyen ve ABD borsalarında yaşanan düşüşe öncülük eden Nasdaq endeksi bugün vadelilerde tepki yükselişi ile karşılaşıyor. Ancak, global büyüme endişelerinin tekrar gündeme gelmesi ile dün dramatik bir düşüş yaşayan petrol bu sabah da baskı altında. ABD on yıllık tahvil faizi de düşerken, Dolar’daki güçlenmeye karşın Ons Altın’ın yükselmesi global büyümeye yönelik endişelerin fiyatlamalarda baskın olmaya devam edebileceğini gösteriyor. ABD vadelilerindeki yükselişe rağmen de Asya’nın dışında Avrupa vadelileri baskı altında. İki günlük yükselişin ardından dün küresel piyasalara paralel değer kaybeden BIST100 endeksi ise güne yataya yakın hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Endeks, küresel piyasalara paralel gün içerisinde güçsüz bir görüntü sergileyebilir. Önemli yakın destek ve direnç sırasıyla 1.082 ve 1.096 seviyelerinde.

 

 

Halk  Yatırım:  Tahvil ve döviz pazarında fiyatlamalar

 

GOÜ para birimlerinin tamamı dün ABD doları karşısında değer kaybederken, Türk Lirası da günü 7,48 seviyesinin üzerinde tamamladı. TL cinsi tahvil verim eğrisinin 4 yıla kadar olan vadelerinde faizlerin gerilediği günde, toplam işlem hacmi 650 milyon TL oldu. 2 ve 5 yıl vadeli gösterge tahvillerde yine işlem gerçekleşmezken, 10 yıl vadeli gösterge tahvil bileşik faizi 4 bp yükselerek %13,93 seviyesinden günü tamamladı.

TL likidite tarafında, TCMB 10 milyar TL tutarındaki 3 hafta vadeli repo dönüşünü 28 gün vadede aynı tutarda geleneksel yöntemle yaptığı ihale ile yeniledi. İhalede ortalama faiz önceki güne göre 20 bp yükselerek %10,77 seviyesinde oluştu. Piyasanın kalan likidite ihtiyacı gecelik vadede %9.75 oran ile BİST Repo Pazarı’ndan ve TL interbank kanalıyla karşılanmaya devam edilirken, toplam fonlama tutarı 333 milyar TL’ye geriledi. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ise %10,15 seviyesinde oluştu.

Haftalık vadede açılan Dolar/TL ve Altın/TL swap ihaleleri ile piyasaya 7,8 milyar TL fonlama yapıldı. Ayrıca ertesi gün valörlü yapılan 3 ay vadeli 1 milyar USD tutarındaki Dolar/TL swap ihalesinde ise TL faizi %9,96 olurken, 2,3 milyar USD teklif geldi. BİST Repo-Ters Repo Pazarında ise işlem hacmi 152 milyar TL olurken, TLREF oranı %9,96 seviyesine yükseldi.

Teknik olarak bir ülkenin risk primi ile o ülkenin varlıklarının fiyatları arasında (tahvil, döviz kuru vb) bir ilişki olması beklenir. Türkiye 5 yıllık CDS fiyatlaması ile USDTRY kuru arasında geçtiğimiz dönemde bahsettiğimiz ilişkiyi görmek mümkündü. Ancak Ağustos ayı başından itibaren bu ilişkinin koptuğu hatta ters yönlü çalıştığı izlenmektedir. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde bir düzeltme yaşanmasını olasılık dahilinde görüyoruz.

 

Vakıf Yatırım Borsa stratejisi

 

Güne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında satıcılı bir seyir izledi ve günü %0.66 kayıpla 1,089 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi düşük kalmaya devam ederken 12.3 milyar TL olarak gerçekleşti, endekse dahil 24 hisse değer kazandı, 71 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL gün içinde 7.45-7.49 bandında işlem görürken, BIST-100 endeksi satıcılı seyre rağmen yurtdışından pozitif ayrışıyor. Dünkü sert satışlar sonrasında yurtdışı vadeli endekslerde hafif tepki alımları izleniyor.

Yurtdışı piyasalarda aşı gelişmelerinin gecikebileceği beklentileriyle zayıf bir görünüm gözlendi. Özellikle ABD’de teknoloji şirketlerinde sert satışlar görülüyor. Mart’tan bu yana oluşan hisse rallisinde başı çeken Apple, Tesla gibi şirketlerde görülen sert satışlarla Nasdaq endeksi 50 günlük ortalamasına geri çekildi.

Aşı çalışmaları küresel ölçekte devam ederken AstraZeneca adlı şirketin yapılan aşı testlerinde bir deneğin hasta olduğunu açıklaması ve denemelerini durdurması piyasalarda negatif fiyatlandı. ABD doları risk algısının bozulmasıyla değer kazanırken, Euro/Dolar paritesi 1.18 seviyesinin altına geriledi.

Bugün veri akışı sakin, özellikle yarınki ECB toplantısı ve Cuma günü açıklanacak olan ABD enflasyon verileri fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır. İçeride ise Türk Lirası varlıklarda kurdaki seyre rağmen pozitif ayrışma izleniyor. Kısa vadede yurtdışında oluşabilecek bir tepki yükselişi ile Doğu Akdeniz gelişmeleri özellikle BIST100 üzerinde pozitif etki yaratabilir.

BIST-100 endeksinin bugüne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste kısa vadeli teknik görünüm pozitif olmakla beraber gün içi pozisyonlar için 1,085, kısa vadeli pozisyonlar için ise 1,075 önemli destek seviyeleri olarak takip edilebilir. 1,095-1,100 ve 1,125 ise direnç seviyeleri olarak izlenmelidir.

Yatırımcılara 1,075 zarar-kes seviyesi olmak üzere pozisyonlarını korumalarını öneriyoruz.

Gedik Yatırım VIOP analizi

 

BIST – 30 Yakın Vade

Ekim vadeli endeks kontratı dün 1221,25 ve 1242,50 puanları arasında dalgalanarak günü %0,75’lik düşüşle 1227,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kur tarafında görülen yukarı yönlü hareketlerin devamı ve küresel tarafta risk iştahının açılışın ardından gün boyunca zayıf seyretmesi dün vadeli kontratın günü düşüşle tamamlamasını sağladı. Önemli bir veri akışının bulunmadığı günde global taraftaki düşüşlere karşın BİST’te kayıplar sınırlı kaldı. Kontratın veri akışının zayıf seyredeceği çarşamba gününe yataya yakın başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1233 ilk direnç seviyesi olarak takip edilecek olup üzerinde 1242 ve 1250 seviyeleri önem kazanacaktır. Geri çekilmelerde ise 1220 seviyesinin altında 1211 ve 1200 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

 

Dolar/TL Yakın Vade

 

Eylül vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,4971 ve 7,5362 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,36’lık yükselişle 7,5335 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı yukarı yönlü seyrini salı günü de devam ettirdi. Yurtdışı piyasalarda risk iştahının gün boyu zayıf seyretmesi ve doların güvenli liman alımlarıyla gelişmekte olan para birimlerine karşı değer kazanması hem vadeli kontrat tarafında hem de spot tarafta yeni zirvelerin test edilmesini sağladı. Küresel dolar endeksi de gün içinde 93,5 seviyelerine yaklaşarak 12 Ağustos tarihinden bu yana gördüğü en yüksek seviyelere tırmandı.  Bugün hem yurtiçi hem de yurtdışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 93,3 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 93,5 seviyelerine yakın, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,48 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle yatay seviyelerden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

ANALİZ:  Global borsalarda düzeltme başladı, nereye kadar gider?

 

Kerim Rota:  Ekonomide Kırılma Tarihi: 24 Eylül

 

FÖŞ anlattı:  Trump mı, Biden mı? Dünya ve Türkiye’ye Etkileri

 

Dolar ve CDS’ler bir türlü gerilemiyor.  Sorumlu TCMB mi?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler