Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Goodyear Şirket Raporu

Goodyear'ın Şirketin satış adetlerinde 2020’de %24 gerileme olmasını beklemekteyiz, 2021 ve 2022’de ise ortalama %3 artış olacağını tahmin etmekteyiz.

Goodyear Şirket Raporu

Goodyear Lastikleri T.A.Ş., The Goodyear Tire & Rubber Company’nin Türkiye’deki %74,60 iştirakidir

1961 yılında kurulan şirket, Adapazarı ve İzmit fabrikalarında Goodyear, Fulda, Sava, Debica ve Kelly markaları çatısı altında tüketici lastikleri ve ticari lastikler üretmektedir. Şirket, Türkiye’nin en büyük ihracatçıları arasındadır ve hisseleri 1986’dan beri Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

Şirketin satış adetlerinde 2020’de %24 gerileme olmasını beklemekteyiz, 2021 ve 2022’de ise ortalama %3 artış olacağını tahmin etmekteyiz

Pandemi nedeniyle 2Ç20’de şirketin satış adetlerinde ve özellikle ihracat performansında önemli gerileme meydana gelmiştir. Mevcut şartlar halen belirsizliğini koruyor olsa da, baz senaryomuz 2Y20 itibariyle hem  iç hem de dış talebin normalleşmeye başlayacağı yönündedir.

Sektör dinamiklerindeki normalleşmenin ve yüksek kar marjına sahip Yenileme Kanalı satışlarındaki artışın karlılıkta düzelme sağlayacağı kanaatindeyiz

Yenileme kanalı, orjinal ekipman pazarı ve ihracat kanalı tahminlerimiz çerçevesinde şirketin 2020’de %6 gerileme ile TL2,8 milyar net satış gelirine ulaşabileceğini tahmin etmekteyiz. Talepteki önemli gerileme ve kapasite kullanma oranlarındaki ciddi düşüş neticesinde 1Y20’de FAVÖK marjı %6,7’ye kadar gerilemiştir. Özellikle yüksek kar marjına sahip Yenileme Kanalı satışlarındaki artışın 2Y20’den itibaren şirketin karlılığında düzelme sağlayacağını tahmin etmekteyiz.

İNA analiziyle hesapladığımız hedef değer hisse başına TL5,41’dir ve %5 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir

%13,5 risksiz faiz oranı, %5,5 risk primi, 1,02 kaldıraçlı beta ve %17,7 ortalama sermaye maliyeti varsayımları altında belirlediğimiz hedef değer hisse başına TL5,41’dir. Bu hedef değer mevcut hisse fiyatına yakın olsa da 2Ç20 mali sonuçlarına kıyasla daha kuvvetli geleceğini tahmin ettiğimiz 3Ç20 sonuçlarının hisse ile ilgili kısa vadeli bir yüksek performans yaratabileceğini düşünmekteyiz.

Değerleme ile ilgili risk teşkil edebilecek hususlar

1) KOVID-19 krizinin olumsuz etkilerinin yılın ikinci yarısında da artarak devam etmesi, ve global/lokal lastik talebini beklentilerin ötesinde olumsuz etkilemesi,

2) Hammadde fiyatlarında, özellikle doğal kauçuk ve petrol türevlerinin fiyatlarında sert yükselişler olması,

3) TL’deki değer kaybının artması ve makroekonomik göstergelerin/beklentilerin kötüleşmesi, böylelikle de tüketicilerin satın alma ihtiyaçlarını ertelemesi ya da daha düşük fiyatlı lastik ürünlerine yönelmesi,

4) Rakip üreticiler tarafından iç pazara yönelik olarak yüksek ölçekli kapasite/teknoloji yatırımları yapılması.

  Goodyear (GOODY)

  Öneri: Tut

  Son Kapanış: 5,16

  Hedef Fiyat: 5,41

  Potansiyel Getiri: %5

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler