Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Gelişen Piyasalar haftayı keyifli kapattı

Commerzbank GOÜ ve FX uzmanı Tatha Ghose “Eğer enflasyon durulmazsa, FX pazarı tahmin edilenden  daha yüksek bir negatif reel faizi fiyatlamaya başlar. Yeni fiyatlama TL’de satış getirir”   yorumunda bulundu....

Gelişen Piyasalar haftayı keyifli kapattı

ABD piyasalarının Cumhuriyet Bayramı nedeniyle tatil olduğu Cuma gününde, Asya ve Avrupa borsaları zıt yönde hareket etti.  MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) Hisse Endeksi haftayı %3 primle kapatırken, dövizlerde tedirginlik vardı.  Riskli varlıklar ABD ve Çin’den gelen güçlü ekonomik verilerle dünya çapında ikinci dalgaya başlayan korona arasında sıkıştı.

Asya’da borsalar Çin bileşik PMI anketinin güçlü bir toparlanmayı müjdelemesi ile haftayı çıkış trendinde kapattı.   Batı Asya’da bir kaç istisna dışında korona kontrol altında. Avrupa’da ise Stoxx600 %0.78 gerilerken, ABD’de yükselen korona vakalarının kaygısı sezildi.  ABD’de günlük vaka sayısı 55 bine erişti. Hafta sonunda Cumhuriyet Bayramı kutlamaları esnasında salgın yeni ivme kazanabilir.

MSCI GOP Hisse Endeksi ise Cuma günü %0.9, haftalık olarak da %3 prim yaptı. Ancak, indeks yılbaşından bu yana %10 değer yitirmiş durumda. JFD Group kıdemli piyasa analisti Charalambos Pissouros Reuters’e “ralli yerine konsolidasyon evresine geçmemiz mümkün”  dedi. “Yatırımcılar hızlı toparlanmayı işaret eden ekonomik verilerle yükselen Covid-19 vakaları arasında kararsız durumda.”

GOÜ dövizleri ise Dolar Endeksi’nin 97 düzeyinin üstüne yükselmesi ile hafta boyunca yatay veya hafif satıcılı seyrettiler.  Dolar/TL haftayı 6.87’den, 1.5 aylık dipte kapttı.  Enfasyonun beklentileri aşması ve Fitch’in Cuma akşamı yayınladığı raporda ödemeler dengesi risklerinin altını çizmesi, traderları rahatsız etti.

Commerzbank GOÜ ve FX uzmanı Tatha Ghose “Eğer enflasyon durulmazsa, FX pazarı tahmin edilenden  daha yüksek bir negatif reel faizi fiyatlamaya başlar. Yeni fiyatlama TL’de satış getirir”   yorumunda bulundu.

Fitch kredi derecelendirme kurumu ise TCMB’nin gerçek brüt rezervlerinin $33 milyara kadar düştüğünü hesaplarken, önümüzdeki dönemde kura müdahale için yeterli kaynak kalmadığını öne sürdü.  Ödemeler dengesinin ilerleyen aylarda iyileşeceğini tahmin eden Fitch uzmanları, küresel risk iştahında bozulmanın en önemli risk olduğunu ifade ettiler.

BİST haftayı satıcılı kapatırken, BloombergHT döviz pazarında hatalı bir kotasyonun kurda ani ve suni dalgalanma yarattığı haberleştirdi. BloombergHT’nin haberi şöyle:

“Uzun zamandan beri 6.85’lere demir atan dolarda ‘algo’ hareketi yaşandı. Bankalararası Döviz piyasasında oluşan hatalı fiyatlama, algoritmik işlemleri harekete geçirdi. Robot alımların devreye girmesiyle birlikte Borsa İstanbul’da işlem gören döviz kontratlarındaki temmuz, ağustos, eylül vadeli fiyatlar hızlı yükseldi. Hatalı fiyatlamanın algolar tarafından gerçek algılanmasıyla birlikte ağustos vadeli kontratlarda Dolar/TL fiyatları yaklaşık yüzde 10 fırladı. Ağustos kontratlarında fiyatlar 6.96 TL’den 7.6576 TL’ye yükselirken, temmuz kontratlarında ise fiyatlar 6.90 TL’den 7.02’ye geldi.

Bankacılar, İnterbank’taki hatalı fiyatlamanın, robot yazılımları tüm vadelerde harekete geçirdiğini ve algoritmik işlemler gerçekleştiğini ifade ettiler. Bankacılar, bir bankanın spota yanlış kotasyon girmesinin robot yazılımlar harekete geçirdiğini belirtiyor.

Borsa İstanbul’un söz konusu işlemleri incelediği gelen bilgiler arasında”.

 

Bir yılda 12 milyar dolar sıcak para kaçtı

 

FÖŞ ekonominin en basit kuralını ifşa ediyor

 

FÖŞ anlattı: Cari Açık, Sermaye Kaçışı ve Döviz Kuruna Etkisi

 

Çetin Ünsalan Yazdı: İhracatla cari açık kapanır mı?

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler